Nu har FC København ikke bare én, men to uforglemmelige novemberkampe mod Manchester United i Champions League i Parken at kigge tilbage på.
I 2006 vandt FCK 1-0 over United og tog holdets første sejr i turneringen, og 17 år senere vandt københavnerne 4-3 i et endnu større drama.
Med de tre point holder FCK sig i live i gruppen, hvor holdet overhaler United og nu har fire point efter fire kampe på andenpladsen.
Galatasaray tabte 1-2 ude til Bayern München og har også fire point, mens United har tre point på sidstepladsen.
FCK kan dermed stadig stile efter avancement inden de to sidste gruppekampe.
Inden opgøret blev spillerne fra 2006-holdet hyldet, og FCK-fansene havde lavet en avanceret tifo med referencer til den legendariske kamp.
"Your Theatre of nightmares", stod der øverst på tifoen.
I første omgang blev kampen dog mest et mareridt for FCK, som kom bagud efter tre minutter.
Den tidligere FCK-angriber Rasmus Højlund scorede til 1-0 for United. Målet kom efter sløset forsvarsspil hos FCK.
Udeholdets midtbanespiller Scott McTominay fik masser af tid og plads i FCK-feltet og med en hård flad pasning fandt han danskeren tæt foran mål.
Det skulle blive starten på en første halvleg, der var fyldt med dramatik på alle tænkelige måder med fire mål, et rødt kort, et straffespark samt flere spilafbrydelser, der gav 13 minutters tillægstid.
En tilskuer løb efter ni minutter ind på banen og demonstrerede med et palæstinensisk flag.
En anden tilskuer faldt om på tribunen og modtog lægehjælp. Efterfølgende meddelte stadionspeakeren, at tilskueren var "vågen og havde det godt efter omstændighederne.
Det skete 10-15 meter fra det sted, hvor Christian Eriksen under Danmarks EM-åbningskamp i 2021 faldt om med et hjerteslag og blev genoplivet på banen.
Manchester Uniteds danske midtbanespiller talte med sin fynske fodboldven fra barndomsårene, FCK-spilleren Rasmus Falk, som kvitterede med et klap på ryggen til landsmanden.
Eriksen spurgte dommeren om noget, inden spillet blev genoptaget efter flere minutters pause.
Efter spilafbrydelsen kom United også foran 2-0, og igen var det Rasmus Højlund, der dermed kom op på fem mål i fire Champions League-kampe.
FCK-keeper Kamil Grabara reddede et forsøg fra Alejandro Garnacho, men returbolden trillede lige ud til Rasmus Højlund, som bare skulle ramme det tomme mål.
Efter 39 minutter var Rasmus Højlund tæt på at lave et hattrick, men bolden strøg forbi stolpen. Og forinden var der sket noget, som skulle vise sig at ændre kampbilledet totalt.
Uniteds Marcus Rashford havde stemplet Elias Jelert, og efter et VAR-tjek blev den engelske landsholdsangriber vist ud.
På det efterfølgende frispark hamrede Diogo Goncalves bolden på overliggeren.
Fodbold er et forunderligt spil, for i stedet for en føring på 3-0 til United kom det til at stå 2-2 ved pausen.
I det 45. minut reducerede Mohamed Elyounoussi til 1-2, og ni minutter inde i første halvlegs tillægstid udlignede Diogo Goncalves til 2-2 på et straffespark.
Det blev tildelt efter et VAR-tjek for hånd på bolden af en United-spiller i feltet.
Størstedelen af de 36.099 tilskuere fik mere at juble over i anden halvleg, men første skulle hjemmeholdet op over endnu en bakketop.
Efter et VAR-tjek mere fik United tildelt et straffespark for hånd på bolden i feltet. Det sparkede Bruno Fernandes sikkert ind til 3-2-føring.
Men FCK havde endnu et comeback i sig.
Lukas Lerager udlignede til 3-3 efter 83 minutter, da han løb ind i det helt rigtige rum i feltet.
FCK pressede på for endnu et mål, og både Denis Vavro, Viktor Claesson og Diogo Goncalves havde testet United-keeper André Onana uden held i anden halvleg.
Men den forløsende FCK-scoring kom efter 87 minutter.
Den indskiftede FCK-angriber Roony Bardghji sørgede for den scoring til 4-3, der sender kampen op på omtrent de samme nagler som i 2006.
I de to sidste gruppekampe skal FCK ude møde Bayern München, mens Galatasaray venter i Parken i den sidste kamp.
Inden da skal FCK ligesom i 2006 i sin næste opgave møde ærkerivalerne fra Brøndby i Superligaen. Dengang vandt FCK 3-1. Derbyet spilles søndag klokken 12 i Parken.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Afviser at hente Sviatchenko
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
HELT VILDT
“Det går over i historien”
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
Agent: Derfor har vi mere magt i moderne fodbold
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
MEDIE