Stortalent sikrede Real Madrid-sejr over Liverpool

Liverpool-forsvaret kiksede flere gange i Champions League-nederlaget på 1-3 til Real Madrid.



Real Madrid står med gode kort på hånden før returopgøret mod Liverpool i Champions Leagues kvartfinale.

Det kan spanierne til dels takke et sløjt Liverpool-forsvar for.

Hjemme på den midlertidige hjemmebane, Alfredo Di Stéfano Stadium, vandt spanierne 3-1 efter to scoringer af Vinicius Junior og en af Marco Asensio.

Mohamed Salahs udebanemål giver dog Liverpool en smule håb før det omvendte opgør på Anfield i næste uge.

Liverpool-manager Jürgen Klopp har sæsonen igennem kæmpet hårdt for at fikse de problemer, der blandt andet er skabt af langvarige skader til stopperne Virgil van Dijk, Joe Gomez og Joel Matip.

I tirsdagens kvartfinale var de defensive problemer tydelige.

Ved Real Madrids mål til 1-0 slog den tyske landsholdsspiller Toni Kroos en lang bold ned bag gæsternes firebackkæde. Lynhurtige Vinicius Junior var hurtigst på bolden og sparkede nemt spanierne foran efter 27 minutter.

Gæsternes defensiv var i gavehumør, og det kostede igen ni minutter senere.

Asensio opsnappede en håbløs tilbagelægning fra Trent Alexander-Arnold, vippede elegant over Alisson Becker og sparkede bolden i nettet.

Kun en stor afbrænder af Asensio forhindrede Real Madrid i at komme på 3-0, efter at lejesvenden Ozan Kabak kiksede et forsøg på at spille bolden tilbage.

Liverpool havde brug for lidt offensiv kreativitet for at komme tilbage i opgøret, og det kom fem minutter inde i anden halvleg.

Diogo Jota tog sagen i egen hånd, da han driblede et par meter uden for feltet. Hans kiksede skudforsøg fandt Salahs fødder, og egypteren kvitterede med en reducering.

Så var udgangspunktet pludselig et helt andet for begge hold, men Vinicius sørgede for en komfortabel hjemmesejr med sin anden scoring i opgøret.

Efter 65 minutter satte han indersiden på et indlæg fra Luka Modric, og Alisson fik blot dirigeret bolden i eget net med handsken.

3-1-resultatet passede Real Madrid godt, og Zinedine Zidanes tropper har nu gode forudsætninger for at spille sig i semifinalen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Peter Schmeichel lander stort job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

AGF køber dansk profil

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Freiburg – Braga

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Dansk træner vinder stor pris

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Millionregn over ‘PC’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’