Real Madrid står med gode kort på hånden før returopgøret mod Liverpool i Champions Leagues kvartfinale.
Det kan spanierne til dels takke et sløjt Liverpool-forsvar for.
Hjemme på den midlertidige hjemmebane, Alfredo Di Stéfano Stadium, vandt spanierne 3-1 efter to scoringer af Vinicius Junior og en af Marco Asensio.
Mohamed Salahs udebanemål giver dog Liverpool en smule håb før det omvendte opgør på Anfield i næste uge.
Liverpool-manager Jürgen Klopp har sæsonen igennem kæmpet hårdt for at fikse de problemer, der blandt andet er skabt af langvarige skader til stopperne Virgil van Dijk, Joe Gomez og Joel Matip.
I tirsdagens kvartfinale var de defensive problemer tydelige.
Ved Real Madrids mål til 1-0 slog den tyske landsholdsspiller Toni Kroos en lang bold ned bag gæsternes firebackkæde. Lynhurtige Vinicius Junior var hurtigst på bolden og sparkede nemt spanierne foran efter 27 minutter.
Gæsternes defensiv var i gavehumør, og det kostede igen ni minutter senere.
Asensio opsnappede en håbløs tilbagelægning fra Trent Alexander-Arnold, vippede elegant over Alisson Becker og sparkede bolden i nettet.
Kun en stor afbrænder af Asensio forhindrede Real Madrid i at komme på 3-0, efter at lejesvenden Ozan Kabak kiksede et forsøg på at spille bolden tilbage.
Liverpool havde brug for lidt offensiv kreativitet for at komme tilbage i opgøret, og det kom fem minutter inde i anden halvleg.
Diogo Jota tog sagen i egen hånd, da han driblede et par meter uden for feltet. Hans kiksede skudforsøg fandt Salahs fødder, og egypteren kvitterede med en reducering.
Så var udgangspunktet pludselig et helt andet for begge hold, men Vinicius sørgede for en komfortabel hjemmesejr med sin anden scoring i opgøret.
Efter 65 minutter satte han indersiden på et indlæg fra Luka Modric, og Alisson fik blot dirigeret bolden i eget net med handsken.
3-1-resultatet passede Real Madrid godt, og Zinedine Zidanes tropper har nu gode forudsætninger for at spille sig i semifinalen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
De jagter Henrik Meister
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Jess Thorup fyret
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
MEDIE
