Real Madrid står med gode kort på hånden før returopgøret mod Liverpool i Champions Leagues kvartfinale.
Det kan spanierne til dels takke et sløjt Liverpool-forsvar for.
Hjemme på den midlertidige hjemmebane, Alfredo Di Stéfano Stadium, vandt spanierne 3-1 efter to scoringer af Vinicius Junior og en af Marco Asensio.
Mohamed Salahs udebanemål giver dog Liverpool en smule håb før det omvendte opgør på Anfield i næste uge.
Liverpool-manager Jürgen Klopp har sæsonen igennem kæmpet hårdt for at fikse de problemer, der blandt andet er skabt af langvarige skader til stopperne Virgil van Dijk, Joe Gomez og Joel Matip.
I tirsdagens kvartfinale var de defensive problemer tydelige.
Ved Real Madrids mål til 1-0 slog den tyske landsholdsspiller Toni Kroos en lang bold ned bag gæsternes firebackkæde. Lynhurtige Vinicius Junior var hurtigst på bolden og sparkede nemt spanierne foran efter 27 minutter.
Gæsternes defensiv var i gavehumør, og det kostede igen ni minutter senere.
Asensio opsnappede en håbløs tilbagelægning fra Trent Alexander-Arnold, vippede elegant over Alisson Becker og sparkede bolden i nettet.
Kun en stor afbrænder af Asensio forhindrede Real Madrid i at komme på 3-0, efter at lejesvenden Ozan Kabak kiksede et forsøg på at spille bolden tilbage.
Liverpool havde brug for lidt offensiv kreativitet for at komme tilbage i opgøret, og det kom fem minutter inde i anden halvleg.
Diogo Jota tog sagen i egen hånd, da han driblede et par meter uden for feltet. Hans kiksede skudforsøg fandt Salahs fødder, og egypteren kvitterede med en reducering.
Så var udgangspunktet pludselig et helt andet for begge hold, men Vinicius sørgede for en komfortabel hjemmesejr med sin anden scoring i opgøret.
Efter 65 minutter satte han indersiden på et indlæg fra Luka Modric, og Alisson fik blot dirigeret bolden i eget net med handsken.
3-1-resultatet passede Real Madrid godt, og Zinedine Zidanes tropper har nu gode forudsætninger for at spille sig i semifinalen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Pressede på for FC København-exit
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
Bekræfter dansk kæmpetransfer
MEDIE
Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb
Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
NYHEDER
Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
AVIS
