Sviner Ronaldo efter nedtur: – En af de dårligste

Cristiano Ronaldo bliver af Tuttomercatoweb udpeget som en af banens dårligste, da Juventus onsdag tabte til Porto i Champions League. Også Preben Elkjær og Michael Laudrup var rystede over de italienske mestres niveau.



Juventus har ikke haft den store succes i Champions League i de senere år, og Torino-klubben løb onsdag ind i en ny nedtur, da udekampen mod Porto endte med et 2-1-nederlag.

Og Andrea Pirlos mandskab fik ikke den store hjælp af holdets helt store profil, Cristiano Ronaldo. Sådan lyder det fra det italienske medie Tuttomercatoweb, der er ude med riven efter den 36-årige portugiser.

– Cristiano Ronaldo var en af banens dårligste i går. Han var ude af kampen. Var langt fra de få farlige situationer. Ronaldo kan bestemt ikke være tilfreds med sin retur til Portugal, lød det således fra Tuttomercatoweb.

Hård kritik fra Elkjær og Laudrup
I TV3 SPORT-studiet spurgte vært Peter Grønborg om Preben Elkjær kunne huske andre kampe, hvor Juventus havde været lige så ringe.

– Jeg har set halvlege i den her sæson, der var lige så dårlige. Det var også derfor, at jeg var lidt kritisk inden kampen, og sagde det her med: ‘Der mangler så meget. Der mangler noget ordentligt fodboldspil.’ Og det gjorde der så også, her til aften. Altså… virkeligt, virkeligt dårligt Juventus-spil. Det er kun Chiesa, der forsøger noget og kan noget. Han har noget speed. Resten… det var lige til glemmebogen, lød det fra Preben Elkjær. 

Grønborg spurgte herefter Michael Laudrup, om Juventus i øjeblikket er ‘milevidt’ efter Champions League-favoritter som Bayern München og Manchester City.

– Ja, det synes jeg. Der er mange ting at tage fat på. De to mål, i hver sin halvleg. Men jeg synes faktisk også, at noget af det værste, når vi taler Juventus: Ni mesterskaber i træk. Et af de store historiske hold i europæisk fodbold… den forfatning, de er i nu. Man sidder og ser dem, og man tænker: ‘Hvor skal der komme noget fra?’ 

Andrea Pirlo rasede efter nederlaget over Juventus-spilleren Rodrigo Bentancur, der allerede efter ét minut begik en gigantisk brøler, som Porto udnyttede til at bringe sig foran. Det kan du læse mere om HER.

Du kan se hele Elkjærs og Laudrups kritik af Juventus i videoen i toppen af artiklen.







LIVE

LIVE: Forlænger med dansk stortalent

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De overvejer Christian Eriksen

Her er de tidligere vindere af Forårets Profil



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Raser: Det er latterligt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis