Thorup erkender: Han er ikke den bedste længere

Kantspilleren tog Superligaen og Europa med storm for et år siden, men de positive takter har nu sendt ham retur til FC København, hvor niveauet er noget svingende.



Tipsbladet i Dortmund.

60 minutter fik Mohamed Daramy på banen mod Dortmund.

Hákon Arnar Haraldsson kom ind i stedet for kantspilleren, som efterlod et svagt indtryk på Signal Iduna Park, hvor FC København indledte deres Champions League-eventyr med en 0-3-lussing til Dortmund.

– Jeg synes ikke rigtigt, at Mo får sat det aftryk offensivt, som vi havde håbet på. Planen var blandt andet for ham at komme bagom og slå indlæg. På det tidspunkt [ved hans udskiftning, red.] synes jeg også, at vi havde problemer med, at de spillede rundt om os, og derfor ændrede vi tingene. Det var både taktisk, og fordi Mo ikke rammer dagen i dag, siger cheftræner Jess Thorup efter kampen til den skrevne presse.

For et år siden sendte FC København Mohamed Daramy afsted til Ajax for et stort millionbeløb, da kantspilleren havde smadret Superligaen i indledningen af sidste sæson. Det kunne Ajax ikke står for, men de er siden blevet slemt skuffet, og nu har de sendt ham retur til FCK på en lejeaftale for resten af sæsonen.

– Han var klart den bedste i Superligaen, da vi sendte ham afsted, og det er klart, at det er han ikke lige nu. Vi skal også erkende, at Mo ikke har spillet igennem en lang periode, så vi skal have ham hjem og have ham i form. Give ham noget tryghed og tro, og så er jeg ikke i tvivl om, at han kommer til at præstere, som da han forlod os sidst.

I glimt har Mohamed Daramy vist prøver på sit talent, men det var bestemt ikke tirsdag aften i Dortmund, hvor han var sløv i optrækket og dårlig på bolden.

– Jeg synes faktisk, at den sidste kamp han spiller, der er venstresiden noget af det bedste jeg har set med ham og Viktor, hvor de gjorde en forskel. Jeg havde håbet og troet på, at han kunne tage et step yderligere internationalt, for han har noget af den erfaring fra hans tid i Ajax. Det niveau rammer han ikke i dag, siger Jess Thorup om Daramy.

Mohamed Daramy har siden sin retur til FCK bidraget med nul mål i seks kampe, hvor han også har været plaget af en skade. FCK har lejet ham frem til sommeren 2023.

Foruden Dortmund er FC København i gruppe med Mancester City og Sevilla. Sidstnævnte møder de i næste uge.





Vil glemme dansk pokalfinale: En kæmpe skuffelse




► LIVE

LIVE: FCK-profil ude mod FC Midtjylland

FC Midtjylland – FC København

BIF-flop på rampen: Har ambitioner om noget større

Sportschef færdig efter Frihedsbrevet-artikel

Martin Jørgensen afslører: Jeg nægtede

‘Et scoop for Superligaen – han er et monster’

‘Han græd, da jeg skiftede til FC København’



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Brian Priske overgår alle i ligaens historien

Forsvarer dansker: Alle ser potentialet

– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!

AGF – Sønderjyske

Ser gode muligheder for FCK-transfer



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

En stor skuffelse han skiftede til Brøndby

Afslører: Sådan reagerede han efter AGF-blamage

FCK ville have ham – nu koster han 216 millioner

I angreb: ‘De gør sig selv til grin’

‘Jeg synes, det er en pinlig opførsel’

Ronaldo hylder Messi

FC København bekræfter transfer

Binks varm på transfermarkedet? ‘Siger det hvis..’



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Skadet dansk landsholdsspiller tilbage i træning

‘Man er nødt til at lære af den slags historier’

Svinet til under VM

Her kan du se Real Madrid mod Villarreal

Antyder chok-beslutning

Premier League-klub sat til salg

Håkon Evjen i kæmpe nedtur

Brøndby IF – Lyngby BK

Farzam om FCK-stjerne: To klasser over alle andre

Froholdts præstationer sender millioner til FCK

Hård dom over Superliga-træner: Ikke overbevisende