Tipsbladet i Dortmund.
60 minutter fik Mohamed Daramy på banen mod Dortmund.
Hákon Arnar Haraldsson kom ind i stedet for kantspilleren, som efterlod et svagt indtryk på Signal Iduna Park, hvor FC København indledte deres Champions League-eventyr med en 0-3-lussing til Dortmund.
– Jeg synes ikke rigtigt, at Mo får sat det aftryk offensivt, som vi havde håbet på. Planen var blandt andet for ham at komme bagom og slå indlæg. På det tidspunkt [ved hans udskiftning, red.] synes jeg også, at vi havde problemer med, at de spillede rundt om os, og derfor ændrede vi tingene. Det var både taktisk, og fordi Mo ikke rammer dagen i dag, siger cheftræner Jess Thorup efter kampen til den skrevne presse.
For et år siden sendte FC København Mohamed Daramy afsted til Ajax for et stort millionbeløb, da kantspilleren havde smadret Superligaen i indledningen af sidste sæson. Det kunne Ajax ikke står for, men de er siden blevet slemt skuffet, og nu har de sendt ham retur til FCK på en lejeaftale for resten af sæsonen.
– Han var klart den bedste i Superligaen, da vi sendte ham afsted, og det er klart, at det er han ikke lige nu. Vi skal også erkende, at Mo ikke har spillet igennem en lang periode, så vi skal have ham hjem og have ham i form. Give ham noget tryghed og tro, og så er jeg ikke i tvivl om, at han kommer til at præstere, som da han forlod os sidst.
I glimt har Mohamed Daramy vist prøver på sit talent, men det var bestemt ikke tirsdag aften i Dortmund, hvor han var sløv i optrækket og dårlig på bolden.
– Jeg synes faktisk, at den sidste kamp han spiller, der er venstresiden noget af det bedste jeg har set med ham og Viktor, hvor de gjorde en forskel. Jeg havde håbet og troet på, at han kunne tage et step yderligere internationalt, for han har noget af den erfaring fra hans tid i Ajax. Det niveau rammer han ikke i dag, siger Jess Thorup om Daramy.
Mohamed Daramy har siden sin retur til FCK bidraget med nul mål i seks kampe, hvor han også har været plaget af en skade. FCK har lejet ham frem til sommeren 2023.
Foruden Dortmund er FC København i gruppe med Mancester City og Sevilla. Sidstnævnte møder de i næste uge.
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
NYHEDER