Tidl. FCK-boss overrasker: CL-penge var sekundære

De mange millioner fra Champions League er rare at have, men ikke det vigtigste ved at kvalificere sig, siger tidligere FCK-direktør forud for skæbnekampe.



Der er over 200 millioner kroner på spil for FC København i den kommende tid. Men for klubben er det ikke de penge, der er det vigtigste ved at komme i Champions League.

Det mener i hvert fald den tidligere administrerende direktør i selskabet bag FCK, Parken Sport & Entertainment, Dan Hammer. Det handler mindst lige så meget om selvforståelsen.

Fra 2006, da FCK kvalificerede sig til Champions Leagues gruppespil for første gang, og frem har klubben betragtet sig selv som en, der skal spille i Europa. Og gerne i Champions League med jævne mellemrum. Derfor er det så vigtigt for selvforståelsen at komme forbi Trabzonspor i playoffrunden.

– Som direktør var pengene fra Champions League som én lang juleaften, men det var ikke det, der fik pulsen til at stige. Vi fandt hurtigt ud af, at det rent finansielle faktisk var sekundært. Det var selvforståelsen og alt det, der fulgte med, der gjorde den store forskel, siger Dan Hammer i fredagens udgave af Tipsbladet.

– Især efter gruppespillet i 2010 kunne man se, hvor meget spillernes værdi udviklede sig efter en tur i Champions League. Det påvirkede den måde, vi solgte klubben udadtil, og man havde indtrykket, at det var en klub og en bagvedliggende forretning, der ville vende tilbage igen.

– Og hvis de klarer kvalifikationen denne gang mod Trabzonspor, vil det være det femte gruppespil i Champions League fra 2006. Det er stort set et gruppespil hvert tredje år. Og så kan man jo godt tillade sig at sige, at man er en Champions League-klub i gruppen umiddelbart efter det felt af klubber, der er med stort set hver sæson.

FC København møder Trabzonspor på hjemmebane på tirsdag. Der er returkamp i Tyrkiet onsdag 24. august.

Læs hele interviewet med Dan Hammer i fredagens udgave af Tipsbladet. 

Få Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet fredag 12. august og hver fredag i det hele taget.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_12-08-2022_Lands_1udg-page-001

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Diant Ramaj: Derfor har jeg valgt FC København




LIVE

TransferLIVE: Er det hans løn i FC København?

Diant Ramaj: Derfor har jeg valgt FC København

Afsløring: Vejle-profil skifter til OB

AGF snydt for ny profil

Værsgo, FC København! Disse stjerner skal I købe

Ousmane Sow: Derfor forlader jeg Brøndby

Åh nej, FCK! Stor transfer i fare?  

Vanvittig kamp af Tonni Adamsen!



LIVE

Superliga-LIVE: Havde været ulovligt i Superligaen

Suveræn debut – det var den spiller, FCK drømte om

Afsløring: Bombe – Viborg laver et historisk salg

Brøndby IF – Sønderjyske

Mæhles mareridt: ‘Det sad dybt i ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg forstår det ikke – der ligger ikke et bud’

Fremhæver ‘vidunderbarnet’ Oskarsson: ‘Det sker!’

Bo Svensson bekymret for FCK-stjerne

Træner afslører: Forsøgte at kuppe FCK-handel

Helt vildt! Hvad er der dog sket med ham?

FCM har lige tjent 7,5 millioner på ét sekund

Dinamo Zagreb afviser FCK i Kotarski-handel

Afsløring: FC København henter Diant Ramaj

Sportschef revser dansker efter klubskifte

Magisk sæsonpremiere for Mathias Kvistgaarden

Superliga-klub ville kapre Garananga-handel

Afsløring: Rosenborg vil købe rekorddyr Chiakha

Her er 18 superstjerner der missede Superligaen

Graulund: ‘Transfer var fiasko fra start til slut’

‘Det er noget afsindigt rod’

TV 2-ekspert med klar besked om Chiakha-transfer

FCK-boss blevet hjemme: Tæt på at lukke transfers



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub

Vild med Brøndby-køb: Han er virkelig klog