I løbet af det seneste halvandet år har Bozhidar Kraev bare spillet syv minutter for FC Midtjyllands førstehold, så man er lovligt undskyldt, hvis man havde glemt, at han stadig er i klubben. Men det er han, efter han denne sommer vendte tilbage fra en succesfuld udlejning til Portugal, og nu vil Kraev være en profil i FCM.
Han spillede fast for Gil Vicente i den bedste række i Portugal i sidste sæson og lagde blandt andet ud med at score sejrsmålet mod FC Porto i sin debut. I alt blev det til ni mål i 36 kampe i alle turneringer.
Den succes har givet Kraev smag efter mere og tro på egne evner.
– Det var meget stabilt. Meget konsistente præstationer. Jeg præsterede godt, jeg spillede 32 kampe i den bedste række i Portugal, hvilket er meget. Jeg synes, at det personligt var en rigtig, rigtig god sæson, siger han til tipsbladet.dk.
– Den sæson i Portugal har genstartet min karriere, og jeg er tilbage på mit topniveau. Nu fortsætter jeg. Det er min tur til at spille og gøre det godt. Jeg er meget positiv og har en god følelse for denne sæson.
Bozhidar Kraev håber, at han kan få sit gennembrud i FC Midtjylland i den forestående sæson.
– Mit øjeblik er kommet. Tiden er inde til, at jeg spiller og skinner igennem. Jeg er god nok til FC Midtjylland. Jeg kan faktisk blive en nøglespiller her, siger han.
Allerede på onsdag får han chancen for at vise sig frem for første gang. FC Midtjylland gæster Ludogorets i Bulgarien, og det glæder han sig til. Dels fordi hans hold skal en tur til hans hjemland, dels fordi han kender flere af modspillerne fra det bulgarske landshold.
– Jeg er meget spændt på at spille i Bulgarien og komme dertil med Midtjylland og spille mod Ludogorets. Jeg kender også nogle af deres spillere. Jeg kender begge målmænd, Stoyanov og Iliev. Jeg kender midtstopperen Terziev, jeg kender venstrebacken Nedyalkov og selvfølgelig anføreren Dyakov, midtbanespilleren, en meget erfaren spiller. Men jeg ved ikke, om han er spilleklar nu. Og så kender jeg nogle af de udenlandske spillere lidt, men ikke særlig godt, siger Kraev.
Han ærgrer sig over, at der ikke må komme tilskuere ind til kampen, så hans venner og familie derhjemme ikke kan komme ind. Omvendt er det nok en fordel for FC Midtjylland, påpeger han, at Ludogorets ikke får glæde af hjemmebanefans.
Læs også:FC Midtjylland vil have glemt bulgarer retur: Han har gjort det rigtig fint
Gensynet med Bulgarien vækker dog ikke kun glæde hos Bozhidar Kraev. For normalt ønsker han det bedste for de bulgarske hold, men ikke når de spiller mod hans arbejdsgiver.
– Det er blandede følelser nogle gange, fordi jeg er bulgarer, og jeg kommer med et dansk hold for at spille mod et bulgarsk hold. Men jeg er professionel, så jeg sætter fuldt fokus på kampen og de ting, som jeg skal gøre i kampplanen. Så der er ikke tid til følelser, siger han.
Mens FC Midtjylland kommer direkte fra klubbens tredje mesterskab på seks sæsoner, har Ludogorets lige vundet sit niende mesterskab i træk. Bozhidar Kraev forventer også hård modstand onsdag aften.
– Chancerne er okay. Vi er to gode hold, der skal møde hinanden. Det, der gør Ludogorets gode, er især de teknisk gode spillere, som de har købt fra Brasilien. De er meget tiki-taka. Selvfølgelig også selvtilliden, som de har fra det bulgarske mesterskab. Men det er også en god prøve for dem at se, hvordan deres niveau er internationalt, vurderer Superligaens eneste bulgarer.
Kampen, der er anden runde af Champions League-kvalifikationen, sparkes i gang onsdag klokken 19.30.
Læs også:Leder: Sviatchenko, Scholz og holdkammeraterne er til eksamen i Bulgarien
Læs også:Isaksen scorede i sidste test før CL-kval: Vil lukke munden på kritikerne
Læs også:Bulgarsk mesterhold klar til FCM-brag: De er fantastiske
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
AVIS
‘Det er slut’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
