I løbet af det seneste halvandet år har Bozhidar Kraev bare spillet syv minutter for FC Midtjyllands førstehold, så man er lovligt undskyldt, hvis man havde glemt, at han stadig er i klubben. Men det er han, efter han denne sommer vendte tilbage fra en succesfuld udlejning til Portugal, og nu vil Kraev være en profil i FCM.
Han spillede fast for Gil Vicente i den bedste række i Portugal i sidste sæson og lagde blandt andet ud med at score sejrsmålet mod FC Porto i sin debut. I alt blev det til ni mål i 36 kampe i alle turneringer.
Den succes har givet Kraev smag efter mere og tro på egne evner.
– Det var meget stabilt. Meget konsistente præstationer. Jeg præsterede godt, jeg spillede 32 kampe i den bedste række i Portugal, hvilket er meget. Jeg synes, at det personligt var en rigtig, rigtig god sæson, siger han til tipsbladet.dk.
– Den sæson i Portugal har genstartet min karriere, og jeg er tilbage på mit topniveau. Nu fortsætter jeg. Det er min tur til at spille og gøre det godt. Jeg er meget positiv og har en god følelse for denne sæson.
Bozhidar Kraev håber, at han kan få sit gennembrud i FC Midtjylland i den forestående sæson.
– Mit øjeblik er kommet. Tiden er inde til, at jeg spiller og skinner igennem. Jeg er god nok til FC Midtjylland. Jeg kan faktisk blive en nøglespiller her, siger han.
Allerede på onsdag får han chancen for at vise sig frem for første gang. FC Midtjylland gæster Ludogorets i Bulgarien, og det glæder han sig til. Dels fordi hans hold skal en tur til hans hjemland, dels fordi han kender flere af modspillerne fra det bulgarske landshold.
– Jeg er meget spændt på at spille i Bulgarien og komme dertil med Midtjylland og spille mod Ludogorets. Jeg kender også nogle af deres spillere. Jeg kender begge målmænd, Stoyanov og Iliev. Jeg kender midtstopperen Terziev, jeg kender venstrebacken Nedyalkov og selvfølgelig anføreren Dyakov, midtbanespilleren, en meget erfaren spiller. Men jeg ved ikke, om han er spilleklar nu. Og så kender jeg nogle af de udenlandske spillere lidt, men ikke særlig godt, siger Kraev.
Han ærgrer sig over, at der ikke må komme tilskuere ind til kampen, så hans venner og familie derhjemme ikke kan komme ind. Omvendt er det nok en fordel for FC Midtjylland, påpeger han, at Ludogorets ikke får glæde af hjemmebanefans.
Læs også:FC Midtjylland vil have glemt bulgarer retur: Han har gjort det rigtig fint
Gensynet med Bulgarien vækker dog ikke kun glæde hos Bozhidar Kraev. For normalt ønsker han det bedste for de bulgarske hold, men ikke når de spiller mod hans arbejdsgiver.
– Det er blandede følelser nogle gange, fordi jeg er bulgarer, og jeg kommer med et dansk hold for at spille mod et bulgarsk hold. Men jeg er professionel, så jeg sætter fuldt fokus på kampen og de ting, som jeg skal gøre i kampplanen. Så der er ikke tid til følelser, siger han.
Mens FC Midtjylland kommer direkte fra klubbens tredje mesterskab på seks sæsoner, har Ludogorets lige vundet sit niende mesterskab i træk. Bozhidar Kraev forventer også hård modstand onsdag aften.
– Chancerne er okay. Vi er to gode hold, der skal møde hinanden. Det, der gør Ludogorets gode, er især de teknisk gode spillere, som de har købt fra Brasilien. De er meget tiki-taka. Selvfølgelig også selvtilliden, som de har fra det bulgarske mesterskab. Men det er også en god prøve for dem at se, hvordan deres niveau er internationalt, vurderer Superligaens eneste bulgarer.
Kampen, der er anden runde af Champions League-kvalifikationen, sparkes i gang onsdag klokken 19.30.
Læs også:Leder: Sviatchenko, Scholz og holdkammeraterne er til eksamen i Bulgarien
Læs også:Isaksen scorede i sidste test før CL-kval: Vil lukke munden på kritikerne
Læs også:Bulgarsk mesterhold klar til FCM-brag: De er fantastiske
LIVE
LIVE: Sådan starter FCK
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
Bayern slår rekord i ny storsejr
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
Tottenham under stregen
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
OPTAKT
Randers FC – FC København
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
Silkeborg-comeback giver håb
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
Arsenal snublede i guldkampen
