I løbet af det seneste halvandet år har Bozhidar Kraev bare spillet syv minutter for FC Midtjyllands førstehold, så man er lovligt undskyldt, hvis man havde glemt, at han stadig er i klubben. Men det er han, efter han denne sommer vendte tilbage fra en succesfuld udlejning til Portugal, og nu vil Kraev være en profil i FCM.
Han spillede fast for Gil Vicente i den bedste række i Portugal i sidste sæson og lagde blandt andet ud med at score sejrsmålet mod FC Porto i sin debut. I alt blev det til ni mål i 36 kampe i alle turneringer.
Den succes har givet Kraev smag efter mere og tro på egne evner.
– Det var meget stabilt. Meget konsistente præstationer. Jeg præsterede godt, jeg spillede 32 kampe i den bedste række i Portugal, hvilket er meget. Jeg synes, at det personligt var en rigtig, rigtig god sæson, siger han til tipsbladet.dk.
– Den sæson i Portugal har genstartet min karriere, og jeg er tilbage på mit topniveau. Nu fortsætter jeg. Det er min tur til at spille og gøre det godt. Jeg er meget positiv og har en god følelse for denne sæson.
Bozhidar Kraev håber, at han kan få sit gennembrud i FC Midtjylland i den forestående sæson.
– Mit øjeblik er kommet. Tiden er inde til, at jeg spiller og skinner igennem. Jeg er god nok til FC Midtjylland. Jeg kan faktisk blive en nøglespiller her, siger han.
Allerede på onsdag får han chancen for at vise sig frem for første gang. FC Midtjylland gæster Ludogorets i Bulgarien, og det glæder han sig til. Dels fordi hans hold skal en tur til hans hjemland, dels fordi han kender flere af modspillerne fra det bulgarske landshold.
– Jeg er meget spændt på at spille i Bulgarien og komme dertil med Midtjylland og spille mod Ludogorets. Jeg kender også nogle af deres spillere. Jeg kender begge målmænd, Stoyanov og Iliev. Jeg kender midtstopperen Terziev, jeg kender venstrebacken Nedyalkov og selvfølgelig anføreren Dyakov, midtbanespilleren, en meget erfaren spiller. Men jeg ved ikke, om han er spilleklar nu. Og så kender jeg nogle af de udenlandske spillere lidt, men ikke særlig godt, siger Kraev.
Han ærgrer sig over, at der ikke må komme tilskuere ind til kampen, så hans venner og familie derhjemme ikke kan komme ind. Omvendt er det nok en fordel for FC Midtjylland, påpeger han, at Ludogorets ikke får glæde af hjemmebanefans.
Læs også:FC Midtjylland vil have glemt bulgarer retur: Han har gjort det rigtig fint
Gensynet med Bulgarien vækker dog ikke kun glæde hos Bozhidar Kraev. For normalt ønsker han det bedste for de bulgarske hold, men ikke når de spiller mod hans arbejdsgiver.
– Det er blandede følelser nogle gange, fordi jeg er bulgarer, og jeg kommer med et dansk hold for at spille mod et bulgarsk hold. Men jeg er professionel, så jeg sætter fuldt fokus på kampen og de ting, som jeg skal gøre i kampplanen. Så der er ikke tid til følelser, siger han.
Mens FC Midtjylland kommer direkte fra klubbens tredje mesterskab på seks sæsoner, har Ludogorets lige vundet sit niende mesterskab i træk. Bozhidar Kraev forventer også hård modstand onsdag aften.
– Chancerne er okay. Vi er to gode hold, der skal møde hinanden. Det, der gør Ludogorets gode, er især de teknisk gode spillere, som de har købt fra Brasilien. De er meget tiki-taka. Selvfølgelig også selvtilliden, som de har fra det bulgarske mesterskab. Men det er også en god prøve for dem at se, hvordan deres niveau er internationalt, vurderer Superligaens eneste bulgarer.
Kampen, der er anden runde af Champions League-kvalifikationen, sparkes i gang onsdag klokken 19.30.
Læs også:Leder: Sviatchenko, Scholz og holdkammeraterne er til eksamen i Bulgarien
Læs også:Isaksen scorede i sidste test før CL-kval: Vil lukke munden på kritikerne
Læs også:Bulgarsk mesterhold klar til FCM-brag: De er fantastiske
LIVE
LIVE: Messi køber klub
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
– Han vinder Ballon d’Or!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
Harry Maguire ryger i skammekrogen
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER
