I løbet af det seneste halvandet år har Bozhidar Kraev bare spillet syv minutter for FC Midtjyllands førstehold, så man er lovligt undskyldt, hvis man havde glemt, at han stadig er i klubben. Men det er han, efter han denne sommer vendte tilbage fra en succesfuld udlejning til Portugal, og nu vil Kraev være en profil i FCM.
Han spillede fast for Gil Vicente i den bedste række i Portugal i sidste sæson og lagde blandt andet ud med at score sejrsmålet mod FC Porto i sin debut. I alt blev det til ni mål i 36 kampe i alle turneringer.
Den succes har givet Kraev smag efter mere og tro på egne evner.
– Det var meget stabilt. Meget konsistente præstationer. Jeg præsterede godt, jeg spillede 32 kampe i den bedste række i Portugal, hvilket er meget. Jeg synes, at det personligt var en rigtig, rigtig god sæson, siger han til tipsbladet.dk.
– Den sæson i Portugal har genstartet min karriere, og jeg er tilbage på mit topniveau. Nu fortsætter jeg. Det er min tur til at spille og gøre det godt. Jeg er meget positiv og har en god følelse for denne sæson.
Bozhidar Kraev håber, at han kan få sit gennembrud i FC Midtjylland i den forestående sæson.
– Mit øjeblik er kommet. Tiden er inde til, at jeg spiller og skinner igennem. Jeg er god nok til FC Midtjylland. Jeg kan faktisk blive en nøglespiller her, siger han.
Allerede på onsdag får han chancen for at vise sig frem for første gang. FC Midtjylland gæster Ludogorets i Bulgarien, og det glæder han sig til. Dels fordi hans hold skal en tur til hans hjemland, dels fordi han kender flere af modspillerne fra det bulgarske landshold.
– Jeg er meget spændt på at spille i Bulgarien og komme dertil med Midtjylland og spille mod Ludogorets. Jeg kender også nogle af deres spillere. Jeg kender begge målmænd, Stoyanov og Iliev. Jeg kender midtstopperen Terziev, jeg kender venstrebacken Nedyalkov og selvfølgelig anføreren Dyakov, midtbanespilleren, en meget erfaren spiller. Men jeg ved ikke, om han er spilleklar nu. Og så kender jeg nogle af de udenlandske spillere lidt, men ikke særlig godt, siger Kraev.
Han ærgrer sig over, at der ikke må komme tilskuere ind til kampen, så hans venner og familie derhjemme ikke kan komme ind. Omvendt er det nok en fordel for FC Midtjylland, påpeger han, at Ludogorets ikke får glæde af hjemmebanefans.
Læs også:FC Midtjylland vil have glemt bulgarer retur: Han har gjort det rigtig fint
Gensynet med Bulgarien vækker dog ikke kun glæde hos Bozhidar Kraev. For normalt ønsker han det bedste for de bulgarske hold, men ikke når de spiller mod hans arbejdsgiver.
– Det er blandede følelser nogle gange, fordi jeg er bulgarer, og jeg kommer med et dansk hold for at spille mod et bulgarsk hold. Men jeg er professionel, så jeg sætter fuldt fokus på kampen og de ting, som jeg skal gøre i kampplanen. Så der er ikke tid til følelser, siger han.
Mens FC Midtjylland kommer direkte fra klubbens tredje mesterskab på seks sæsoner, har Ludogorets lige vundet sit niende mesterskab i træk. Bozhidar Kraev forventer også hård modstand onsdag aften.
– Chancerne er okay. Vi er to gode hold, der skal møde hinanden. Det, der gør Ludogorets gode, er især de teknisk gode spillere, som de har købt fra Brasilien. De er meget tiki-taka. Selvfølgelig også selvtilliden, som de har fra det bulgarske mesterskab. Men det er også en god prøve for dem at se, hvordan deres niveau er internationalt, vurderer Superligaens eneste bulgarer.
Kampen, der er anden runde af Champions League-kvalifikationen, sparkes i gang onsdag klokken 19.30.
Læs også:Leder: Sviatchenko, Scholz og holdkammeraterne er til eksamen i Bulgarien
Læs også:Isaksen scorede i sidste test før CL-kval: Vil lukke munden på kritikerne
Læs også:Bulgarsk mesterhold klar til FCM-brag: De er fantastiske
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
Her skal Sepp Piontek begraves
Liverpool – West Ham United
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
Ny hooliganpakke er vedtaget
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
Juventus-profil: ‘Absurd’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
MEDIE
Endelig er der godt nyt
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
NYHEDER
