FC Midtjylland vil have glemt bulgarer retur: Han har gjort det rigtig fint

Det kan godt være, det meste af Danmark har glemt bulgarsk midtbanespiller, som FCM har udlejet. Men det har Superligaens tophold ikke. Han kan få muligheden for at vise sig frem i opstarten til den kommende sæson.



Der skulle lejeophold til, før australske Awer Mabil fik sit gennembrud på førsteholdet i FC Midtjylland, og der skulle også et lejeophold til for Mikael Anderson, før han fik sat sig på en plads på holdet i klubben fra Ikast og Herning.

Og senere denne sommer kan de to få selskab i klubben af spillere, der måtte igennem et lejeophold i udlandet, før de for alvor slog igennem på førsteholdet i FC Midtjylland.

I hvert fald har FC Midtjylland tanker om at se nogle spillere an, der denne sommer vender tilbage fra lejeophold. Og navnligt Bozhidar Kraevs udvikling er interessant.

Det fortæller administrerende direktør Claus Steinlein.

Læs også:AGF er plaget af skader før fredagens Superliga-opgør

– Jeg kunne godt forestille mig, at vi henter et par af de udlejede spillere tilbage, og at de er blandt de nye, der bliver tilknyttet førsteholdstruppen. Det kunne for eksempel være Bozhidar Kraev, der, sagt på godt jysk, har gjort det rigtig fint på udlån i Gil Vicente i Portugal (fem mål i 25 kampe som starter i bedste række).

– Jeg kunne sagtens se, at han er en af de spillere, der ligesom Awer Mabil og Mikael Anderson før ham kommer tilbage fra udlån og får sit gennembrud i FC Midtjylland. Når man bliver udlejet i FC Midtjylland, er det, fordi vi både håber og tror på, at man kan blive klar til at spille for vores førstehold, siger Claus Steinlein til tipsbladet.dk.

Bozhidar Kraev har været udlejet i et år nu. Inden han blev sendt på leje, var han omkring førsteholdet uden for alvor at få sit gennembrud.

Bulgaren, der allerede har ni landskampe på cv’et, har fortsat to år igen af aftalen med FC Midtjylland.

Læs også:FCM-profil rygtes til Porto: Modsat andre er vi ikke tvunget til at sælge

Det var tilbage i 2017, at topholdet hentede den nu 23-årige offensivspiller i Levski Sofia.

Udover Kraev vender spillere som Ayo Simon Okosun, Søren Reese og Junior Brumado tilbgae fra lejeaftaler, og FC Midtjylland har de senere år startet op med forholdsvis store trupper for at vurdere, om nogle af de tilbagevendte spillere har flyttet sig nok til at indgå på førsteholdet.

Awer Mabil var på leje i Esbjerg og Pacos Ferreira, inden han fik sit gennembrud i FC Midtjylland, mens Mikael Anderson var udlejet til Excelsior sidste sæson.

Læs også:Optakt: AGF – AaB
Læs også:Formand bekræfter: Åbner sag mod FC Midtjylland om homofobi
Læs også:Ny skade: FCK-angriber er ude i fire-seks uger






LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Fatter intet af Brøndby-bombe

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Trist: Marios Oikonomou er død

Overraskende skifte lurer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Næste sæson skal vi i Europa

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

– Neestrup kan blive næste landstræner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Historisk finale! Han er verdens bedste

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

17 minutter for United – nu skal han til VM



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF