Optakt: AGF – AaB

AGF jagter medaljer, men AaB skal finde sine fødder, efter holdets to assistenttrænere mistede jobbet to dage før kampen.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Ceres Park, Århus
Slutspil: Mesterskabsspillet
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #agfaab #sldk

Holdnyt:
AGF:
AGF er kort og godt Superligaens mest formstærke hold. Det er det eneste, der ikke har tabt, siden ligaen vendte tilbage fra coronapause, og dermed er de hvide nu oppe på fire sejre og to uafgjorte i seks kampe.

Med til historien hører, at det alle sammen har været tætte opgør afgjort af ét mål. Mod Randers FC og FC Midtjylland scorede AGF i overtiden, og mod AaB blev det lidt for spændende til sidst. Så AGF har ikke bare smadret sine modstandere, men man kan også betragte det som et adelsmærke for tophold, at de vinder, selv om de ikke spiller de andre hold ud ad banen hver gang.

Navnlig comebacket mod FC Midtjylland taler ind i fortællingen om et stærkt sammenhold og kollektiv mentalitet. At score tre mål mod Superligaens suveræne førerhold i det sidste kvarter og vende 1-3 til sejr er godt klaret.

Nu ligger AGF lunt i svinget til bronze og har faktisk kortere vej op til andenpladsen end ned til fjerdepladsen (henholdsvis syv og ni point).

Til AaB-kampen har Nicolai Poulsen karantæne, mens Zach Duncan, Mustapha Bundu, Mustafa Amini og Nicklas Backman alle sidder over med skader. Alex Gersbach er tilbage i truppen efter en skadespause.

AaB:
Fredagskampen er AaB’s tredje møde med AGF i juni måned. Derude venter endda endnu et i begyndelsen af juli.

De to første endte begge 3-2, først til AGF og så til AaB. Det sidste var dog i pokalsemifinalen, og selv om det gav AaB en plads i finalen, hjalp det ikke holdets pauvre form i Superligaen.

Læs også:AGF-boss: PC får lidt mere at arbejde med næste år

AaB har endnu ikke vundet i ligaen i holdets fem kampe efter coronapausen. Senest gik det helt galt, da man tabte 4-0 til FC Nordsjælland. Dermed har AaB også udspillet sin rolle i kampen om bronzemedaljer. Der er 16 point op, og holdet skal både overhale AGF, FCN og Brøndby IF, hvis det skal lykkes. Det kommer ikke til at ske.

Onsdag morgen tog AaB afsked med Jacob Friis’ to assistenttrænere, Allan K. Jepsen og Lasse Stensgaard, med øjeblikkelig virkning. I stedet overtager Rasmus Würtz og Thomas Augustinussen for resten af sæsonen.

Kasper Kusk er tilbage, efter han har siddet over i de to seneste kampe på grund af en familieforøgelse. Hverken Jacob Rinne og Magnus Christensen er blevet klar til kamp, begge er skadede. Jakob Ahlmann sidder over med karantæne.

Karantæne:
AGF: Nicolai Poulsen
AaB: Jakob Ahlmann

Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Eskelinen – Munksgaard, Hausner, Tingager, Højer – Grønbæk, Hvidt, Blume – Thorsteinsson, Mortensen, Ankersen

AaB (4-3-3): Hansen – Pallesen, Okore, Ross, Kristensen – Fossum, Olsen, Andersen – van Weert, Kusk, Klitten

Profilen:
David Nielsen kan enten sætte unge, uerfarne Albert Grønbæk ind på midtbanen eller gå over til at spille 4-4-2 med Nicklas Helenius i angrebet. Vælger han førstnævnte løsning, får Grønbæk sin første start for seniorholdet. Han spillede sin bare anden Superliga-kamp i seneste runde mod FC Midtjylland, hvor han skabte 4-3-målet med sin flotte aflevering fra egen forsvarszone.

Vidste du, at..:
David Nielsen og Jacob Friis har stået over for hinanden på trænerbænkene seks gange de seneste 15 måneder. Ingen af de seks opgør er endt uafgjort, men i stedet med fire sejre til AGF og to til AaB.

Læs også:Superliga powerranking: AGF i top, ros til Brøndby og fjerdeplads til FCM

Dom:
Det ligner en AGF-sejr. Holdet er som nævnt Superligaens mest formstærke, og AaB hører med fire nederlag på stribe til blandt de mest formsvage.

Begge tendenser bliver forstærket. AGF vinder 2-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Stor trænerrokade i AaB: Legender bliver assistenttrænere
Læs også:Thomsen om flere tilskuere i næste spillerunde: Ikke realistisk
Læs også:Abou Ali om fremtiden: Der er en lille dialog med AaB


Legende om Højlund: Her er problemet

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser

– En undskyldning for tabere

Afsløring: Dansk kriseklub solgt

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Brøndby sparer millioner

Fælder dom over Victor Froholdt

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’

‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’

AGF nærmer sig angriber

Bjarne Riis kan score millionbeløb

Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

FC København scorer 16 millioner kroner

Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

‘De har problemer med os’

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’