Optakt: AGF – AaB

AGF jagter medaljer, men AaB skal finde sine fødder, efter holdets to assistenttrænere mistede jobbet to dage før kampen.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Ceres Park, Århus
Slutspil: Mesterskabsspillet
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #agfaab #sldk

Holdnyt:
AGF:
AGF er kort og godt Superligaens mest formstærke hold. Det er det eneste, der ikke har tabt, siden ligaen vendte tilbage fra coronapause, og dermed er de hvide nu oppe på fire sejre og to uafgjorte i seks kampe.

Med til historien hører, at det alle sammen har været tætte opgør afgjort af ét mål. Mod Randers FC og FC Midtjylland scorede AGF i overtiden, og mod AaB blev det lidt for spændende til sidst. Så AGF har ikke bare smadret sine modstandere, men man kan også betragte det som et adelsmærke for tophold, at de vinder, selv om de ikke spiller de andre hold ud ad banen hver gang.

Navnlig comebacket mod FC Midtjylland taler ind i fortællingen om et stærkt sammenhold og kollektiv mentalitet. At score tre mål mod Superligaens suveræne førerhold i det sidste kvarter og vende 1-3 til sejr er godt klaret.

Nu ligger AGF lunt i svinget til bronze og har faktisk kortere vej op til andenpladsen end ned til fjerdepladsen (henholdsvis syv og ni point).

Til AaB-kampen har Nicolai Poulsen karantæne, mens Zach Duncan, Mustapha Bundu, Mustafa Amini og Nicklas Backman alle sidder over med skader. Alex Gersbach er tilbage i truppen efter en skadespause.

AaB:
Fredagskampen er AaB’s tredje møde med AGF i juni måned. Derude venter endda endnu et i begyndelsen af juli.

De to første endte begge 3-2, først til AGF og så til AaB. Det sidste var dog i pokalsemifinalen, og selv om det gav AaB en plads i finalen, hjalp det ikke holdets pauvre form i Superligaen.

Læs også:AGF-boss: PC får lidt mere at arbejde med næste år

AaB har endnu ikke vundet i ligaen i holdets fem kampe efter coronapausen. Senest gik det helt galt, da man tabte 4-0 til FC Nordsjælland. Dermed har AaB også udspillet sin rolle i kampen om bronzemedaljer. Der er 16 point op, og holdet skal både overhale AGF, FCN og Brøndby IF, hvis det skal lykkes. Det kommer ikke til at ske.

Onsdag morgen tog AaB afsked med Jacob Friis’ to assistenttrænere, Allan K. Jepsen og Lasse Stensgaard, med øjeblikkelig virkning. I stedet overtager Rasmus Würtz og Thomas Augustinussen for resten af sæsonen.

Kasper Kusk er tilbage, efter han har siddet over i de to seneste kampe på grund af en familieforøgelse. Hverken Jacob Rinne og Magnus Christensen er blevet klar til kamp, begge er skadede. Jakob Ahlmann sidder over med karantæne.

Karantæne:
AGF: Nicolai Poulsen
AaB: Jakob Ahlmann

Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Eskelinen – Munksgaard, Hausner, Tingager, Højer – Grønbæk, Hvidt, Blume – Thorsteinsson, Mortensen, Ankersen

AaB (4-3-3): Hansen – Pallesen, Okore, Ross, Kristensen – Fossum, Olsen, Andersen – van Weert, Kusk, Klitten

Profilen:
David Nielsen kan enten sætte unge, uerfarne Albert Grønbæk ind på midtbanen eller gå over til at spille 4-4-2 med Nicklas Helenius i angrebet. Vælger han førstnævnte løsning, får Grønbæk sin første start for seniorholdet. Han spillede sin bare anden Superliga-kamp i seneste runde mod FC Midtjylland, hvor han skabte 4-3-målet med sin flotte aflevering fra egen forsvarszone.

Vidste du, at..:
David Nielsen og Jacob Friis har stået over for hinanden på trænerbænkene seks gange de seneste 15 måneder. Ingen af de seks opgør er endt uafgjort, men i stedet med fire sejre til AGF og to til AaB.

Læs også:Superliga powerranking: AGF i top, ros til Brøndby og fjerdeplads til FCM

Dom:
Det ligner en AGF-sejr. Holdet er som nævnt Superligaens mest formstærke, og AaB hører med fire nederlag på stribe til blandt de mest formsvage.

Begge tendenser bliver forstærket. AGF vinder 2-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Stor trænerrokade i AaB: Legender bliver assistenttrænere
Læs også:Thomsen om flere tilskuere i næste spillerunde: Ikke realistisk
Læs også:Abou Ali om fremtiden: Der er en lille dialog med AaB


Her er Danmarks EM-trup

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Her er AGF’s transferplaner

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Brøndby takker nej til to spillere

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Dansker færdig i Ajax?

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Brøndby bekræfter salg

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Medier i svime: Den bedste!

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

‘En af sæsonens bedste transfers’

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Manchester United rasende