Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Ceres Park, Århus
Slutspil: Mesterskabsspillet
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #agfaab #sldk
Holdnyt:
AGF:
AGF er kort og godt Superligaens mest formstærke hold. Det er det eneste, der ikke har tabt, siden ligaen vendte tilbage fra coronapause, og dermed er de hvide nu oppe på fire sejre og to uafgjorte i seks kampe.
Med til historien hører, at det alle sammen har været tætte opgør afgjort af ét mål. Mod Randers FC og FC Midtjylland scorede AGF i overtiden, og mod AaB blev det lidt for spændende til sidst. Så AGF har ikke bare smadret sine modstandere, men man kan også betragte det som et adelsmærke for tophold, at de vinder, selv om de ikke spiller de andre hold ud ad banen hver gang.
Navnlig comebacket mod FC Midtjylland taler ind i fortællingen om et stærkt sammenhold og kollektiv mentalitet. At score tre mål mod Superligaens suveræne førerhold i det sidste kvarter og vende 1-3 til sejr er godt klaret.
Nu ligger AGF lunt i svinget til bronze og har faktisk kortere vej op til andenpladsen end ned til fjerdepladsen (henholdsvis syv og ni point).
Til AaB-kampen har Nicolai Poulsen karantæne, mens Zach Duncan, Mustapha Bundu, Mustafa Amini og Nicklas Backman alle sidder over med skader. Alex Gersbach er tilbage i truppen efter en skadespause.
AaB:
Fredagskampen er AaB’s tredje møde med AGF i juni måned. Derude venter endda endnu et i begyndelsen af juli.
De to første endte begge 3-2, først til AGF og så til AaB. Det sidste var dog i pokalsemifinalen, og selv om det gav AaB en plads i finalen, hjalp det ikke holdets pauvre form i Superligaen.
Læs også:AGF-boss: PC får lidt mere at arbejde med næste år
AaB har endnu ikke vundet i ligaen i holdets fem kampe efter coronapausen. Senest gik det helt galt, da man tabte 4-0 til FC Nordsjælland. Dermed har AaB også udspillet sin rolle i kampen om bronzemedaljer. Der er 16 point op, og holdet skal både overhale AGF, FCN og Brøndby IF, hvis det skal lykkes. Det kommer ikke til at ske.
Onsdag morgen tog AaB afsked med Jacob Friis’ to assistenttrænere, Allan K. Jepsen og Lasse Stensgaard, med øjeblikkelig virkning. I stedet overtager Rasmus Würtz og Thomas Augustinussen for resten af sæsonen.
Kasper Kusk er tilbage, efter han har siddet over i de to seneste kampe på grund af en familieforøgelse. Hverken Jacob Rinne og Magnus Christensen er blevet klar til kamp, begge er skadede. Jakob Ahlmann sidder over med karantæne.
Karantæne:
AGF: Nicolai Poulsen
AaB: Jakob Ahlmann
Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Eskelinen – Munksgaard, Hausner, Tingager, Højer – Grønbæk, Hvidt, Blume – Thorsteinsson, Mortensen, Ankersen
AaB (4-3-3): Hansen – Pallesen, Okore, Ross, Kristensen – Fossum, Olsen, Andersen – van Weert, Kusk, Klitten
Profilen:
David Nielsen kan enten sætte unge, uerfarne Albert Grønbæk ind på midtbanen eller gå over til at spille 4-4-2 med Nicklas Helenius i angrebet. Vælger han førstnævnte løsning, får Grønbæk sin første start for seniorholdet. Han spillede sin bare anden Superliga-kamp i seneste runde mod FC Midtjylland, hvor han skabte 4-3-målet med sin flotte aflevering fra egen forsvarszone.
Vidste du, at..:
David Nielsen og Jacob Friis har stået over for hinanden på trænerbænkene seks gange de seneste 15 måneder. Ingen af de seks opgør er endt uafgjort, men i stedet med fire sejre til AGF og to til AaB.
Læs også:Superliga powerranking: AGF i top, ros til Brøndby og fjerdeplads til FCM
Dom:
Det ligner en AGF-sejr. Holdet er som nævnt Superligaens mest formstærke, og AaB hører med fire nederlag på stribe til blandt de mest formsvage.
Begge tendenser bliver forstærket. AGF vinder 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Stor trænerrokade i AaB: Legender bliver assistenttrænere
Læs også:Thomsen om flere tilskuere i næste spillerunde: Ikke realistisk
Læs også:Abou Ali om fremtiden: Der er en lille dialog med AaB
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
Victor Froholdt bliver matchvinder
‘Schmedes er under pres’
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
Brøndbys offensive problemer fortsatte
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
INTERVIEW
– Det er lort!
Suspenderes efter racisme-anklager
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
Formand freder Jacob Neestrup
Sune Smith-Nielsen færdig
DAGENS SPILFORSLAG
