Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Ceres Park, Århus
Slutspil: Mesterskabsspillet
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #agfaab #sldk
Holdnyt:
AGF:
AGF er kort og godt Superligaens mest formstærke hold. Det er det eneste, der ikke har tabt, siden ligaen vendte tilbage fra coronapause, og dermed er de hvide nu oppe på fire sejre og to uafgjorte i seks kampe.
Med til historien hører, at det alle sammen har været tætte opgør afgjort af ét mål. Mod Randers FC og FC Midtjylland scorede AGF i overtiden, og mod AaB blev det lidt for spændende til sidst. Så AGF har ikke bare smadret sine modstandere, men man kan også betragte det som et adelsmærke for tophold, at de vinder, selv om de ikke spiller de andre hold ud ad banen hver gang.
Navnlig comebacket mod FC Midtjylland taler ind i fortællingen om et stærkt sammenhold og kollektiv mentalitet. At score tre mål mod Superligaens suveræne førerhold i det sidste kvarter og vende 1-3 til sejr er godt klaret.
Nu ligger AGF lunt i svinget til bronze og har faktisk kortere vej op til andenpladsen end ned til fjerdepladsen (henholdsvis syv og ni point).
Til AaB-kampen har Nicolai Poulsen karantæne, mens Zach Duncan, Mustapha Bundu, Mustafa Amini og Nicklas Backman alle sidder over med skader. Alex Gersbach er tilbage i truppen efter en skadespause.
AaB:
Fredagskampen er AaB’s tredje møde med AGF i juni måned. Derude venter endda endnu et i begyndelsen af juli.
De to første endte begge 3-2, først til AGF og så til AaB. Det sidste var dog i pokalsemifinalen, og selv om det gav AaB en plads i finalen, hjalp det ikke holdets pauvre form i Superligaen.
Læs også:AGF-boss: PC får lidt mere at arbejde med næste år
AaB har endnu ikke vundet i ligaen i holdets fem kampe efter coronapausen. Senest gik det helt galt, da man tabte 4-0 til FC Nordsjælland. Dermed har AaB også udspillet sin rolle i kampen om bronzemedaljer. Der er 16 point op, og holdet skal både overhale AGF, FCN og Brøndby IF, hvis det skal lykkes. Det kommer ikke til at ske.
Onsdag morgen tog AaB afsked med Jacob Friis’ to assistenttrænere, Allan K. Jepsen og Lasse Stensgaard, med øjeblikkelig virkning. I stedet overtager Rasmus Würtz og Thomas Augustinussen for resten af sæsonen.
Kasper Kusk er tilbage, efter han har siddet over i de to seneste kampe på grund af en familieforøgelse. Hverken Jacob Rinne og Magnus Christensen er blevet klar til kamp, begge er skadede. Jakob Ahlmann sidder over med karantæne.
Karantæne:
AGF: Nicolai Poulsen
AaB: Jakob Ahlmann
Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Eskelinen – Munksgaard, Hausner, Tingager, Højer – Grønbæk, Hvidt, Blume – Thorsteinsson, Mortensen, Ankersen
AaB (4-3-3): Hansen – Pallesen, Okore, Ross, Kristensen – Fossum, Olsen, Andersen – van Weert, Kusk, Klitten
Profilen:
David Nielsen kan enten sætte unge, uerfarne Albert Grønbæk ind på midtbanen eller gå over til at spille 4-4-2 med Nicklas Helenius i angrebet. Vælger han førstnævnte løsning, får Grønbæk sin første start for seniorholdet. Han spillede sin bare anden Superliga-kamp i seneste runde mod FC Midtjylland, hvor han skabte 4-3-målet med sin flotte aflevering fra egen forsvarszone.
Vidste du, at..:
David Nielsen og Jacob Friis har stået over for hinanden på trænerbænkene seks gange de seneste 15 måneder. Ingen af de seks opgør er endt uafgjort, men i stedet med fire sejre til AGF og to til AaB.
Læs også:Superliga powerranking: AGF i top, ros til Brøndby og fjerdeplads til FCM
Dom:
Det ligner en AGF-sejr. Holdet er som nævnt Superligaens mest formstærke, og AaB hører med fire nederlag på stribe til blandt de mest formsvage.
Begge tendenser bliver forstærket. AGF vinder 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Stor trænerrokade i AaB: Legender bliver assistenttrænere
Læs også:Thomsen om flere tilskuere i næste spillerunde: Ikke realistisk
Læs også:Abou Ali om fremtiden: Der er en lille dialog med AaB
TOPNYHED
FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: To bud er på vej på Thomas Jørgensen
NYHEDER
Dårligt nyt om AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
NYHEDER
Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser
INTERVIEW
Superliga-boss: Han skal slå transferrekord
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
TRANSFER
AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
NYHEDER
Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
INTERVIEW
FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil
TOPNYHED
Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’
TOPNYHED
Kommer med klar opfordring til presset Neestrup
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
Et slag fra førstepladsen
TOPNYHED
Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
TOPNYHED
FCK-angriber: Parken larmer meget mere
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
NYHEDER
Nedtur for OB: Falk ude
INTERVIEW
Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’
NYHEDER
Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte
NYHEDER
Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’
Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer
NYHEDER
Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’
NYHEDER
Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg
DAGENS SPILFORSLAG
Stage slagter Ulve i danskerdyst
INTERVIEW
– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser
INTERVIEW
FCM-profil tror 100 procent på guld i Europa
FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL
MEDIE
Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for
TOPNYHED
