Lasse Stensgaard og Allan K. Jepsen skal ikke længere være assistenter i AaB og stopper omkring Superliga-holdet fra i dag, og i stedet har nordjyderne valgt at pege på et par AaB-legender, der fremover skal være med til at udivkle de unge og kulturen i Nordjylland.
Rasmus Würtz og Thomas Augustinussen er blevet ansat i AaB som assistenttrænere, i første omgang sæsonen ud.
Würtz var i forvejen i klubben som mentaltræner, mens “Augo” har taget orlov fra sit job som assurandør i Tryg Forsikring for at hjælpe AaB.
Würtz og “Augo” skal reelt være brandslukkere og sikre, at nordjyderne får pokalsejren i næste uge. Det tyder på fyringer af de to tidligere assistenter – i hvert fald med tanke på, at rokaden sker nu, midt i sæsonen og bare en uge før pokalfinalen.
– Som klub gør vi os selvfølgelig hele tiden tanker om, hvilken retning vi skal i, og om hvordan vi kan optimere tingene, og i den forbindelse har vi haft nogle drøftelser med Lasse og Allan, hvilket er resulteret i, at de begge stopper deres opgaver omkring Superligaholdet.
– Vi vil gerne takke Lasse og Allan for deres indsats og ønsker dem alt det bedste fremover, siger sportschef Inge André Olsen, der glæder sig over de nye ansættelser:
– Vi er glade for, at både Rasmus og Thomas er trådt til, og vi er sikre på, at de begge kan være med til at bidrage positivt til truppen med deres kompetencer, kultur og energi, og i første omgang gælder aftalen for resten af indeværende sæson.
Rasmus Würtz indstillede sin karriere i sommer og er fortsat den spiller, der har flest kampe i Superligaen. Augustinussen spillede sin sidste Superliga-kamp i 2016.
Læs også:Abou Ali om fremtiden: Der er en lille dialog med AaB
Læs også:Thomsen om flere tilskuere i næste spillerunde: Ikke realistisk
Læs også:Vejle rykker nærmere Superligaen uden at spille
Læs også:AaB-legende er på vej tilbage til den nordjyske klub
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
LIVE
VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’
DAGENS SPILFORSLAG
Tung kampstart i Toronto
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
MEDIE
Frederiksen renser ud
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
FC Københavns talenter gør rent bord
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Et skridt tættere Englands største stadion
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
Rekord-Messi sparker Argentina videre
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
Næsten halvdelen af Portugal så VM-kamp
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
Lyngby Boldklub sælger profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
TOPNYHED
