Stor trænerrokade i AaB: Legender bliver assistenttrænere

Superliga-klubben AaB har valgt at hente Rasmus Würtz og Thomas Augustinussen ind som assistenttrænere.



Lasse Stensgaard og Allan K. Jepsen skal ikke længere være assistenter i AaB og stopper omkring Superliga-holdet fra i dag, og i stedet har nordjyderne valgt at pege på et par AaB-legender, der fremover skal være med til at udivkle de unge og kulturen i Nordjylland.

Rasmus Würtz og Thomas Augustinussen er blevet ansat i AaB som assistenttrænere, i første omgang sæsonen ud.

Würtz var i forvejen i klubben som mentaltræner, mens “Augo” har taget orlov fra sit job som assurandør i Tryg Forsikring for at hjælpe AaB.

Würtz og “Augo” skal reelt være brandslukkere og sikre, at nordjyderne får pokalsejren i næste uge. Det tyder på fyringer af de to tidligere assistenter – i hvert fald med tanke på, at rokaden sker nu, midt i sæsonen og bare en uge før pokalfinalen.

 – Som klub gør vi os selvfølgelig hele tiden tanker om, hvilken retning vi skal i, og om hvordan vi kan optimere tingene, og i den forbindelse har vi haft nogle drøftelser med Lasse og Allan, hvilket er resulteret i, at de begge stopper deres opgaver omkring Superligaholdet.

– Vi vil gerne takke Lasse og Allan for deres indsats og ønsker dem alt det bedste fremover, siger sportschef Inge André Olsen, der glæder sig over de nye ansættelser:

– Vi er glade for, at både Rasmus og Thomas er trådt til, og vi er sikre på, at de begge kan være med til at bidrage positivt til truppen med deres kompetencer, kultur og energi, og i første omgang gælder aftalen for resten af indeværende sæson.

Rasmus Würtz indstillede sin karriere i sommer og er fortsat den spiller, der har flest kampe i Superligaen. Augustinussen spillede sin sidste Superliga-kamp i 2016.

Læs også:Abou Ali om fremtiden: Der er en lille dialog med AaB
Læs også:Thomsen om flere tilskuere i næste spillerunde: Ikke realistisk
Læs også:Vejle rykker nærmere Superligaen uden at spille
Læs også:AaB-legende er på vej tilbage til den nordjyske klub
Læs også:Karantæner – hvem er ude?




FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor




LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han



LIVE

Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

AGF i Europa: De venter i næste runde

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ny FC København-stjerne imponerer

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

UEFA klar til at boykotte VM

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nærmer sig vild FCK-præstation

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’

De vil have Jelert

Hvor er I vilde, AGF!

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stjerne på plads i Chelsea

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Tottenham-flop i stor transfer

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld