Stor trænerrokade i AaB: Legender bliver assistenttrænere

Superliga-klubben AaB har valgt at hente Rasmus Würtz og Thomas Augustinussen ind som assistenttrænere.



Lasse Stensgaard og Allan K. Jepsen skal ikke længere være assistenter i AaB og stopper omkring Superliga-holdet fra i dag, og i stedet har nordjyderne valgt at pege på et par AaB-legender, der fremover skal være med til at udivkle de unge og kulturen i Nordjylland.

Rasmus Würtz og Thomas Augustinussen er blevet ansat i AaB som assistenttrænere, i første omgang sæsonen ud.

Würtz var i forvejen i klubben som mentaltræner, mens “Augo” har taget orlov fra sit job som assurandør i Tryg Forsikring for at hjælpe AaB.

Würtz og “Augo” skal reelt være brandslukkere og sikre, at nordjyderne får pokalsejren i næste uge. Det tyder på fyringer af de to tidligere assistenter – i hvert fald med tanke på, at rokaden sker nu, midt i sæsonen og bare en uge før pokalfinalen.

 – Som klub gør vi os selvfølgelig hele tiden tanker om, hvilken retning vi skal i, og om hvordan vi kan optimere tingene, og i den forbindelse har vi haft nogle drøftelser med Lasse og Allan, hvilket er resulteret i, at de begge stopper deres opgaver omkring Superligaholdet.

– Vi vil gerne takke Lasse og Allan for deres indsats og ønsker dem alt det bedste fremover, siger sportschef Inge André Olsen, der glæder sig over de nye ansættelser:

– Vi er glade for, at både Rasmus og Thomas er trådt til, og vi er sikre på, at de begge kan være med til at bidrage positivt til truppen med deres kompetencer, kultur og energi, og i første omgang gælder aftalen for resten af indeværende sæson.

Rasmus Würtz indstillede sin karriere i sommer og er fortsat den spiller, der har flest kampe i Superligaen. Augustinussen spillede sin sidste Superliga-kamp i 2016.

Læs også:Abou Ali om fremtiden: Der er en lille dialog med AaB
Læs også:Thomsen om flere tilskuere i næste spillerunde: Ikke realistisk
Læs også:Vejle rykker nærmere Superligaen uden at spille
Læs også:AaB-legende er på vej tilbage til den nordjyske klub
Læs også:Karantæner – hvem er ude?




Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Peger på ham som ny Superliga-træner

‘Det er slut’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Infantino i stort forsvar af billetpriser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

OB jagter tidligere Superliga-profil

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Succestræner forlader Premier League-klub

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Afslører: Storklub missede Højlund

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Storklub har kontaktet Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Optakt: Mexico – Sydafrika

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø