Stor trænerrokade i AaB: Legender bliver assistenttrænere

Superliga-klubben AaB har valgt at hente Rasmus Würtz og Thomas Augustinussen ind som assistenttrænere.



Lasse Stensgaard og Allan K. Jepsen skal ikke længere være assistenter i AaB og stopper omkring Superliga-holdet fra i dag, og i stedet har nordjyderne valgt at pege på et par AaB-legender, der fremover skal være med til at udivkle de unge og kulturen i Nordjylland.

Rasmus Würtz og Thomas Augustinussen er blevet ansat i AaB som assistenttrænere, i første omgang sæsonen ud.

Würtz var i forvejen i klubben som mentaltræner, mens “Augo” har taget orlov fra sit job som assurandør i Tryg Forsikring for at hjælpe AaB.

Würtz og “Augo” skal reelt være brandslukkere og sikre, at nordjyderne får pokalsejren i næste uge. Det tyder på fyringer af de to tidligere assistenter – i hvert fald med tanke på, at rokaden sker nu, midt i sæsonen og bare en uge før pokalfinalen.

 – Som klub gør vi os selvfølgelig hele tiden tanker om, hvilken retning vi skal i, og om hvordan vi kan optimere tingene, og i den forbindelse har vi haft nogle drøftelser med Lasse og Allan, hvilket er resulteret i, at de begge stopper deres opgaver omkring Superligaholdet.

– Vi vil gerne takke Lasse og Allan for deres indsats og ønsker dem alt det bedste fremover, siger sportschef Inge André Olsen, der glæder sig over de nye ansættelser:

– Vi er glade for, at både Rasmus og Thomas er trådt til, og vi er sikre på, at de begge kan være med til at bidrage positivt til truppen med deres kompetencer, kultur og energi, og i første omgang gælder aftalen for resten af indeværende sæson.

Rasmus Würtz indstillede sin karriere i sommer og er fortsat den spiller, der har flest kampe i Superligaen. Augustinussen spillede sin sidste Superliga-kamp i 2016.

Læs også:Abou Ali om fremtiden: Der er en lille dialog med AaB
Læs også:Thomsen om flere tilskuere i næste spillerunde: Ikke realistisk
Læs også:Vejle rykker nærmere Superligaen uden at spille
Læs også:AaB-legende er på vej tilbage til den nordjyske klub
Læs også:Karantæner – hvem er ude?




‘Sort uheld’ i Viborg




mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

– Han har en “grim” side



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Smadrer transferrekord

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Dansk klub har lagt hele strategien om

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Thomas Frank: De vinder VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Spændende transfermelding om Maxsø

Brøndby tæt på ny forstærkning

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Donald Trump bekræfter

‘Det var verdens undergang’

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Er han løsningen i AGF?

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Supercomputer: De kommer i VM-finalen