Stor trænerrokade i AaB: Legender bliver assistenttrænere

Superliga-klubben AaB har valgt at hente Rasmus Würtz og Thomas Augustinussen ind som assistenttrænere.



Lasse Stensgaard og Allan K. Jepsen skal ikke længere være assistenter i AaB og stopper omkring Superliga-holdet fra i dag, og i stedet har nordjyderne valgt at pege på et par AaB-legender, der fremover skal være med til at udivkle de unge og kulturen i Nordjylland.

Rasmus Würtz og Thomas Augustinussen er blevet ansat i AaB som assistenttrænere, i første omgang sæsonen ud.

Würtz var i forvejen i klubben som mentaltræner, mens “Augo” har taget orlov fra sit job som assurandør i Tryg Forsikring for at hjælpe AaB.

Würtz og “Augo” skal reelt være brandslukkere og sikre, at nordjyderne får pokalsejren i næste uge. Det tyder på fyringer af de to tidligere assistenter – i hvert fald med tanke på, at rokaden sker nu, midt i sæsonen og bare en uge før pokalfinalen.

 – Som klub gør vi os selvfølgelig hele tiden tanker om, hvilken retning vi skal i, og om hvordan vi kan optimere tingene, og i den forbindelse har vi haft nogle drøftelser med Lasse og Allan, hvilket er resulteret i, at de begge stopper deres opgaver omkring Superligaholdet.

– Vi vil gerne takke Lasse og Allan for deres indsats og ønsker dem alt det bedste fremover, siger sportschef Inge André Olsen, der glæder sig over de nye ansættelser:

– Vi er glade for, at både Rasmus og Thomas er trådt til, og vi er sikre på, at de begge kan være med til at bidrage positivt til truppen med deres kompetencer, kultur og energi, og i første omgang gælder aftalen for resten af indeværende sæson.

Rasmus Würtz indstillede sin karriere i sommer og er fortsat den spiller, der har flest kampe i Superligaen. Augustinussen spillede sin sidste Superliga-kamp i 2016.

Læs også:Abou Ali om fremtiden: Der er en lille dialog med AaB
Læs også:Thomsen om flere tilskuere i næste spillerunde: Ikke realistisk
Læs også:Vejle rykker nærmere Superligaen uden at spille
Læs også:AaB-legende er på vej tilbage til den nordjyske klub
Læs også:Karantæner – hvem er ude?




LIVE

VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk

VM-vækkeuret: Amerikansk optur og nedtur

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Forstår intet af Bisseck-beslutning

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-scoop: Hijackede transfer



LIVE

TransferLIVE: Betaler 375 millioner for VM-spiller

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Tullberg teaser for transfer

Steve Cooper med stor beslutning

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Nu er Brøndby IF konkret på banen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De tager ikke med FC København på træningslejr

Træner roser tænding efter belgisk spillerskænderi

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

De køber ham for 740 mio.

Portugal – Kroatien

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Overraskende belgisk comeback sender Senegal ud

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

USA spiller sig videre trods rødt kort

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’