Tottenham vil angribe Milan

Tottenham har ikke tænkt sig at fedte sig gennem aftenens Champions League-kamp i Milano.



Tottenham  må undvære deres ‘supermand’ Gareth Bale i aftenens Champion s League-ottendedelsfinale ude mod AC Milan. Manager Harry Redknapp må ud over den skadede kantspiller også se bort fra Tom Huddlestone, der er ankelskadet og Jermaine Jenas, som har karantæne.

På trods af den svækkede midtbane har Harry Redknapp ikke tænkt sig at sende sine spillere på banen for overvejende at forsvare det uafgjorte udgangspunkt mod stjerner som Zlatan Ibrahimovic, Alexandre Pato og Robinho.

– Angrebsfodbold er hvad der har bragt os så langt. Vi er lykkedes med det indtil videre i turneringen, og vi vil forsøge det igen på San Siro, lyder det fra Redknapp.

Tottenham har allerede været på det italienske stadion en gang i denne Champions League-sæson. I gruppespillet var modstanderen de forsvarende mestre fra Inter, der tævede englænderne ud af banen og førte 4-0 ved pausen. Til trods for også at være en mand i undertal fik Tottenham til sidst skabt spænding med tre bragende Gareth Bale-mål efter pausen, men italienerne endte med sejren.

– Vi kan score her. Jeg vil ikke inkasserer en stor portion mål, det er helt sikkert. Vi har ikke råd til at lave samme fejl og må ikke få samme start på kampen, siger manageren.

AC Milan stiller formentlig uden spillere som Gianluca Zambrotta, Massimo Ambrosini, Andrea Pirlo og Filippo Inzaghi til aftenens kamp, men alligevel er der udbredt optimisme.

– Vi har en stor fordel, da vi har mange spillere, der har vundet Champions League flere gange. Deres erfaring skaber en naturlig ro på holdet, siger den svenske angriber Zlatan Ibrahimovic






Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt




LIVE

TransferLIVE: Man Utd forbereder bud på PL-stjerne

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Nu melder Christian Eriksen ud

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Klar melding fra Thomas Gravesen

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Jonas Wind til danskerklub?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Engelsk legende storroser brandvarm dansker

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark