Nul point.
Det er, hvad det er blevet til for FC Midtjylland efter fire kampe i Champions Leagues gruppespil, hvor de i denne sæson deltager for første gang. Det betyder også, at de forsvarende danske mestre er sikre på at slutte på fjerdepladsen i deres gruppe og dermed med sikkerhed ikke skal spille europæisk fodbold efter vinterpausen.
Det får til gengæld ikke midtjyderne til at sælge ud af stjernerne i januars transfervindue, siger Claus Steinlein, administrerende direktør i FC Midtjylland.
– Planen er, at vi først skal sælge til sommer, medmindre der kommer et helt ekstraordinært godt tilbud. Men ellers er det først til sommer, at vi skal sælge. Vi går efter at blive danske mestre igen, og vi har lavet aftale med alle de spillere, vi har, at de skal blive her indtil sommer, så vi forventer at have det samme hold, fortæller Claus Steinlein til tipsbladet.dk.
Efter det tætte kampprogram i efteråret kommer der imidlertid lidt mere luft i kalenderen i foråret, hvor de “blot” skal fokusere på Superligaen og den danske pokalturnering. Af den grund bliver trupdybde mindre nødvendig, og det kan betyde ændringer i truppen.
Læs også:FC Midtjylland-boss: En bombe, hvis vi tog Ståle Solbakken
– Nu når vi ikke skal spille europæisk, kan det være, at vi skal leje en enkelt eller to ud af vores spillere, fordi vi har en bred og god trup. Men som udgangspunkt har vi dem, vi har, siger FC Midtjylland-bossen.
FC Midtjylland beholdt flere af deres store profiler og afviste blandt andet bud på Frank Onyeka i sommerens transfervindue, eftersom de skulle spille i Champions League. Til trods for det er blevet til lutter nederlag i turneringens gruppespil, frygter Claus Steinlein ikke, at salgsprisen er faldet.
– Nej, det forventer jeg ikke, siger han.
– Jeg tror, at alle kan se – også når man ser Superliga – at vi har nogle rigtig dygtige spillere, som selvfølgelig er attraktive også for europæiske klubber.
– Man skal huske, at vi slår tre mesterhold på vej til Champions Leagues gruppespil, og to af dem er på vej videre i Europa League. Så forskellen på Europa League og de næstbedste ligaers mesterhold og så de allerbedste hold i Europa bliver bare større og større. Det viser alle undersøgelser.
Læs også:– “PC” fik en ordentlig sviner, fordi han forlader AGF
Og netop det at blive matchet mod store hold – de engelske mestre Liverpool, de hollandske mestre Ajax og de italienske bronzevindere Atalanta – har givet god erfaring, som kan tages med videre. Selvom der ikke skal være tvivl om, at det er surt at tabe.
– Det er allermest vores egen selvforståelse, vi er trætte af det. Havde vi været lidt dygtigere og lidt mere cool i nogle afslutninger, havde vi også stået med nogle point og måske været med i puljen endnu. Men vi har tabt til nogle bedre hold, og det giver jo en sindssygt god erfaring, siger Claus Steinlein og uddyber:
– I den første kamp mod Atalanta gik det bare stærk, fordi Champions League-tempoet er bare noget andet. Som Jens Bangsbo (assistenttræner i Atalanta, red.) sagde til mig efter kampen, skulle de også vænne sig til tempoet sidste år. Det synes jeg egentlig lykkedes mod Liverpool og hjemme mod Ajax. Der var jeg egentlig fortrøstningsfuld, og jeg håbede, at vi kunne fortsætte den stime, men det var en mindre god dag for nogle af vores spillere på udebane mod Ajax. I Champions League skal man være helt oppe på lakridserne, og det var vi ikke der.
FC Midtjylland er i aktion i netop disse minutter, hvor man møder Atalanta på udebane.
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
Her kan du se FC København mod Kairat Almaty
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne
Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
FC København møder Kairat Almaty
NYHEDER
Debatten raser: Skal Slot fyres?
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
MEDIE
I spil til stort job
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret
Har ikke spillet kamp i tre uger
Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’
Højlund brænder straffe i Napoli-sejr
Chelsea tæver FC Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
NYHEDER
Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
Ajax skraber bunden i Champions League
