Ståle Solbakken blev fyret i FC København for knap halvanden måned siden, og efterfølgende har københavnerne erstattet ham med Jess Thorup.
Det var opsigtsvækkende, i og med at Jess Thorup blot en måned forinden havde skiftet til belgiske KRC Genk, men også på grund af den 50-årige træners fortid hos FC Københavns store sportslige rivaler, FC Midtjylland.
Til trods for det skal man nok ikke forvente, at FC Midtjylland gør noget lignende og henter Ståle Solbakken, når de engang skal på trænerjagt.
– Ha ha. Med den profil, vi har på trænerposten, og måden, vi er på som fodboldklub, og vores lønbudget, så tror jeg ikke, at Ståle Solbakken er et emne for FC Midtjylland. Men selvfølgelig har han kvaliteterne til det, for han er sindssygt dygtig, siger Claus Steinlein, administrerende direktør i FC Midtjylland, til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Jeg kunne nu ikke heller ikke forestille mig, at Ståle vil til Midtjylland. Men det ville være en bombe, hvis vi tog Ståle Solbakken, når Brian Priske engang skal sælges til udlandet
Læs også:FC København-spillere i kritik af Ståle: Ubrugelige ting blev slynget ud
I øjeblikket er FC Midtjylland da også langt fra på udkig efter en cheftræner. Brian Priske førte holdet til guldmedaljerne i Superligaen i fjor, mens de i den indeværende sæson kvalificerede sig til Champions Leagues gruppespil for første gang i klubbens historie.
– Vi lavede en aftale med Priske om, at han skal være her i tre år, lige som vi gjorde med Jess Thorup og Kenneth Andersen. Kenneth ville selv ned til akademiet igen, men vi håber og tror, at Priske skal være her i tre år. Så er han dygtig nok til at komme afsted og prøve sig af ude i Europa, siger Steinlein.
Må ikke afskrive FC København i Superligaen
Igen i år er målet i FC Midtjylland at sikre guldmedaljer, og de er aktuelt godt på vej. Efter ti kampe er de nemlig på førstepladsen – om end de kan miste den søndag eller mandag, hvis enten SønderjyskE eller Brøndby IF vinder.
Det er nemlig tæt i toppen af Superligaen, men her er ikke FC København ikke en del af topstriden.
I stedet ligger københavnerne, som FC Midtjylland ellers har kæmpet med i de seneste år, nummer ti i Superligaen efter ni spillede kampe, og de er ti point efter FC Midtjylland. Men de må ikke afskrives, understreger Claus Steinlein.
Læs også:FCK bekræfter direktørs stop: Han kunne ikke se sig selv i dette
– Selvfølgelig er FC København en af dem, der skal spille med i toppen. De har et rigtig godt hold. Vores tidligere træner Jess skal se, om han kan få sat skik på det, og det skal nok lykkes på et eller andet tidspunkt, så det er alt, alt, alt for tidligt at afskrive FCK. Lige nu tror jeg, at de tænker mere på, hvordan de får gang i spillet, siger han og tilføjer:
– Hvis man kigger i hele Europa, har corona gjort, at holdene er meget mere lige. Det kan man også se i Superligaen. Efter den 11. runde skal der udbetales tv-penge, og man kan se, at rigtig mange hold kan ende mellem alt fra nummer et til nummer syv-otte. Det er meget, meget tæt.
Brøndby IF, SønderjyskE, AaB og AGF er i stedet nogle af de hold, der nærmer sig i toppen, og ifølge FC Midtjylland-bossen kan de alle vinde mesterskabet.
– Jeg ser det som om, at fem-seks klubber har muligheden for at blive dansk mester i år. Så hvis vi ikke er helt oppe på lakridserne, kan mesterskabet gå til nogle andre. Det er en tæt Superliga med mange gode hold, slutter Claus Steinlein.
FC Midtjylland spillede lørdag uafgjort mod AaB, og i næste weekend skal de møde Vejle Boldklub på udebane.
Læs også:Leder: Skal FCK smide sæsonen for at redde fremtiden?
Læs også:Jess Thorup om krise: Der er noget, der stikker dybere
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM
MEDIE
De jagter Henrik Meister
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
MEDIE
Monsterbud på vej
Afslører dansk toptræners millionløn
TRANSFER
Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Tysk VM-chok
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER
