Det er ikke hverdag for FC København at være nummer ti i Superligaen efter ni spillerunder, men sådan er realiteterne for københavnerklubben i øjeblikket.
Hidtil har 2020/21-sæsonen nemlig langt fra været en god en af slagsen for FC København, og den har allerede budt på et trænerskifte fra Ståle Solbakken til Jess Thorup. Sidstnævnte har indtil videre ikke kunne rette op på slingrekursen og har tabt sine to første kampe i Superligaen, hvorfor kriselamperne blinker.
Men det er ikke kun resultaterne, der bekymrer Jess Thorup. Det siger han i et interview med FC Københavns egen hjemmeside.
Læs også:– “PC” fik en ordentlig sviner, fordi han forlader AGF
– Det er klart, at vi har ikke fået den start, jeg håbede på. Det skal jeg være den første til at erkende. Det skal jeg tage ansvaret for. At vi ikke har fået vendt den resultatmæssige krise først og fremmest, siger Jess Thorup og fortsætter:
– Jeg kan så også fornemme, at der er noget, der stikker dybere. Det har jeg måske brug for også at tilkendegive overfor omgivelserne, for spillerne, for fansene, for sponsorerne og for hele klubben. Det her er ikke noget, vi bare lige vender, fordi vi hedder FCK, men der ligger måske noget dybere. Og det skal vi være sammen om. Det kommer jeg ikke til at klare alene. Vi skal alle være bevidste om, at det bliver et langt, sejt træk, men jeg er slet ikke tvivl om, at vi kommer ud på den anden side, og vi kommer styrket ud på den anden side. Det tror jeg, at vi skal erkende, fordi har man først den erkendelse, er det nemmere at komme videre,
Cheftræneren fremhæver imidlertid FC København-truppens indsats på træningsbanen, hvor de er “nysgerrige, involverede og tager ansvar”. Det er et godt tegn, mener han.
– Det vidner om, at de er klar over, at vi har et issue, vi skal have gjort noget ved. Når vi har det, er det også nemmere at tage fat ved roden, og det gør vi nu. Så tror jeg, at vi skal stoppe med at snakke for meget om placeringer, mesterskaber og gruppespil, men i stedet om hvordan vi slår SønderjyskE, for det bliver det første og sværeste problem.
FC København skal møde SønderjyskE søndag aften.
Læs også:Superliga-spørgsmål: Får Finnbogason hævn over Vejle?
Læs også:AGF-ekspert: Det bliver ikke svært at finde afløser for ‘PC’
Læs også:FCK henter endnu en fra rivalerne: Brøndby-mand blev hurtigt overbevist
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER
Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Monsterbud på vej
TRANSFER
Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne
NYHEDER
Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
Afslører dansk toptræners millionløn
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
NYHEDER
