Peter Grønborg har været Champions League-vært for TV3 siden 2015, og i løbet af de fire år er der én kamp, der står særligt klart i erindringen, da CLBOLD spørger til de bedste oplevelser, værten har haft i arbejdet med at dække Champions League.
– Det er altid kampen, der er kongen. Og det er bare lettere for os at gøre vores arbejde godt, hvis fodboldkampen har været god. Ordet 'vanvittigt' er virkelig tyndslidt, men den PSG-kamp nede på Camp Nou, det var en vanvittig forestilling (PSG tabte 6-1 til Barcelona efter en 4-0-sejr i det første opgør, red.). Det er klart, at det glemmer man ikke lige med det første. Alle kan huske den kamp, og hvordan vi reagerede i studiet, siger Peter Grønborg.
– Derudover husker jeg selvfølgelig finalerne. Der kommer noget andet på spil. Vi gør en masse ekstra ud af det og laver en ekstra lang optakt. I sidste sæson var Jan Mølby nede i Marbella og interviewe Klopp en halv time. Vi havde også et eksklusivt interview med Daniel Agger. Det er vigtigt for os, at vi bagefter kan se hinanden i øjnene og være tilfredse med vores dækning.
– Som den tredje ting vil jeg nævne dengang FCK var med. Jeg har prøvet én gang i mine fire sæsoner som vært, at et dansk hold var med. Når der er et dansk hold med i Champions League, så kan vi få nærheden med i vores dækning. Vi kan nogle andre ting. Vi kan komme tæt på trænere og spillere. Normalt holder vi jo ikke med nogen af holdene. Men det er selvfølgelig anderledes, når der er et dansk hold med.
Cup-formatet gør det attraktivt
I sit arbejde for TV3 dækker Peter Grønborg også Premier League, og selvom det også er spændende at dække engelsk fodbold, så er Champions League bare i en klasse for sig, lyder det fra Grønborg.
– Champions League har en helt særlig prestige. Det er bare de bedste spillere i verden, der er med i den turnering. Og så er det en cupturnering, hvilket gør, at den er sværere at vinde. Barcelona spillede en dårlig kamp mod Roma, og så var de ude. PSG og Juventus er på vej mod deres mesterskab nummer et-eller-andet-i-træk. Men det, de klubber mangler, er – og som lederne og spillerne mangler – det er Champions League-trofæet. Det er noget helt særligt, at blive kongen af Europa. Det gør det utroligt specielt.
– De bedste hold i Europa spiller i disse år offensiv, målsøgende fodbold. Det er måden, man vinder Champions League på. At have nogle gode offensive spillere. De rigeste klubber – PSG, Manchester City, Real Madrid, Barcelona, Liverpool, Bayern München – prøver alle sammen at spille offensiv fodbold og bryde modstanderen ned. Der er ikke meget defensiv fodbold. Og det giver Champions League en speciel aura.
Forbereder i ugevis
En Champions League-udsendelse er overstået på et par timer, men forberedelserne kan tage ugevis, forklarer Peter Grønborg om arbejdet med at formidle de store fodboldkampe bedst muligt.
– Det er en længere proces. Først og fremmest følger vi med i fodbold, både ved at se en masse kampe og følge med i de historier, der er involveret. Vi sætter en ære i at ramme de emner, der optager de fans, der følger Juventus, PSG eller hvem dem det nu er. Det kræver lidt arbejde at ramme de aktuelle emner, for nogle af holdene viser vi kun sporadisk. Det er vigtigt for os, at vi hele tiden følger med og er i stand til at ramme den relevante tone. Det bruger jeg ret meget tid på: At følge med hver dag, i fodboldmedier i England, Italien, Spanien og Tyskland. Det vigtigste er, at vi holder os orienteret. Det er grunddelen, lyder det fra Grønborg.
– Ugen før kampene har vi allerede holdt møder, for at planlægge dækningen og sætte ting i gang. Taktiske analyser og tv-klip, som eksperterne skal lave. Så det bliver så interessant som muligt. Vi vil gerne have, at seerne får aha-oplevelser i vores udsendelser. For eksempel: 'Grunden til, at Pogba gør sådan og sådan, er at…' og den slags.
– Indimellem bliver vi overhalet. Man kan planlægge ting, og så blive overhalet af nyheder, der dukker op. Så vi holder typisk et møde mandag, og så et sidst på ugen, hvor min redaktør og jeg burer os inde. Så sidder redaktøren med manuskriptet henover weekenden. Historierne kan hurtigt ændre sig over weekenden, sådan er det med fodbold. Så når vi møder ind mandag, justerer vi manuskriptet, og tirsdag møder vi ind om eftermiddagen og laver prøver.
Læs optakterne til aftenens to Champions League-kvartfinaler her: Barcelona-Manchester United og Juventus-Ajax.

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!