UEFA: FCK og FCN kan begge spille CL i Parken

UEFA har taget højde for problematikken omkring, at FC København og FC Nordsjælland skal spille europæisk i Parken.



I dag kom det frem, at FC Nordsjælland skal spille sine kampe i Champions Leagues gruppespil på FC Københavns normale hjemmebane i Parken.

Det kan skabe nogle logistiske udfordringer i København, for FC København står også over for deltagelse i et europæisk gruppespil. De danske vicemestre er således sikre på at deltage i Europa Leagues gruppespil, men det kan også blive aktuelt med to danske hold i Champions Leagues gruppespil – og hvad gør man så?

Det har UEFA naturligvis gjort sig sine overvejelser om, og kigger man i den forkromede manual ”Regulations of the UEFA Champions League”, finder man svar på to scenarier.

Læs også: FC Nordsjælland spiller CL i Parken

Deltager FC København og FC Nordsjælland begge i Champions Leagus gruppespil, træder stykke 12.14 i kraft. Her lyder meldingen fra UEFA, at man tager højde for situationen.

– Hvis mere end en klub fra samme by, eller inden for en radius af 50 kilometer fra hinanden, skal deltage i UEFA Champions League og/eller spiller på samme stadion, og hvis det nationale forbund og de pågældende klubber udtrykke, at kampene ikke kan blive spillet på samme dag, vil UEFA’s administration ændre eller bekræfte datoer og spilletidspunkter i henhold til principperne fra UEFAs Club Competitions Commitee, lyder det i UEFA-manualen.

Hvis FC København til gengæld ‘kun’ kommer til at spille Europa League, er det FC Nordsjælland der er førstevælger til Parken. Det kan betyde, at man bytter rundt på FC Københavns kampe, så de ikke spiller på hjemmebane i samme spilleuge som FC Nordsjælland.

– Hvis mere end en klub fra samme by, eller inden for en radius af 50 kilometer fra hinanden, skal deltage i en af UEFA’s turneringer og/eller spiller på samme stadion, og hvis det nationale forbund og de pågældende klubber udtrykke, at kampene ikke kan blive spillet på samme dag, er prioriteten givet til Champions Leauge, mens Europa League-kampene flyttes, skriver UEFA om den situation.

Tipsbladet.dk har været i kontakt med kilder, der bekræfter, at FC Nordsjælland og FC København ikke kommer til at spille på hjemmebane i samme uge – uanset, om FCK kommer i Champions League eller Europa League.

Af sikkerhedsmæssige, banemæssige og logistiske årsager vil UEFA således planlægge sig ud af ‘problemet’, så FC Nordsjælland kommer til at spille sine hjemmekampe i de uger, hvor FC København spiller sine udekampe.

Hvis FC København skulle kvalificere sig til Champions Leagues gruppespil, vil FCK og FC Nordsjælland heller ikke komme til at spille på samme kampdage. UEFA vil i det tilfælde planlægge, at FCK og FC Nordsjælland kommer til at spille på hver sin dag – på hver sin bane.

Situationen med to hold fra samme by med samme hjemmebane er kendt i UEFA-regi, idet eksempelvis AC Milan og Inter deler hjemmebane i Milano.



Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Latterligt og dumt: Hvad i alverden sker der?

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

– En humørdræber

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

– Det er en fin lodtrækning

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Millionregn over Ståle Solbakken

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Lukas Lerager er færdig i FC København

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel