UEFA: FCK og FCN kan begge spille CL i Parken

UEFA har taget højde for problematikken omkring, at FC København og FC Nordsjælland skal spille europæisk i Parken.



I dag kom det frem, at FC Nordsjælland skal spille sine kampe i Champions Leagues gruppespil på FC Københavns normale hjemmebane i Parken.

Det kan skabe nogle logistiske udfordringer i København, for FC København står også over for deltagelse i et europæisk gruppespil. De danske vicemestre er således sikre på at deltage i Europa Leagues gruppespil, men det kan også blive aktuelt med to danske hold i Champions Leagues gruppespil – og hvad gør man så?

Det har UEFA naturligvis gjort sig sine overvejelser om, og kigger man i den forkromede manual ”Regulations of the UEFA Champions League”, finder man svar på to scenarier.

Læs også: FC Nordsjælland spiller CL i Parken

Deltager FC København og FC Nordsjælland begge i Champions Leagus gruppespil, træder stykke 12.14 i kraft. Her lyder meldingen fra UEFA, at man tager højde for situationen.

– Hvis mere end en klub fra samme by, eller inden for en radius af 50 kilometer fra hinanden, skal deltage i UEFA Champions League og/eller spiller på samme stadion, og hvis det nationale forbund og de pågældende klubber udtrykke, at kampene ikke kan blive spillet på samme dag, vil UEFA’s administration ændre eller bekræfte datoer og spilletidspunkter i henhold til principperne fra UEFAs Club Competitions Commitee, lyder det i UEFA-manualen.

Hvis FC København til gengæld ‘kun’ kommer til at spille Europa League, er det FC Nordsjælland der er førstevælger til Parken. Det kan betyde, at man bytter rundt på FC Københavns kampe, så de ikke spiller på hjemmebane i samme spilleuge som FC Nordsjælland.

– Hvis mere end en klub fra samme by, eller inden for en radius af 50 kilometer fra hinanden, skal deltage i en af UEFA’s turneringer og/eller spiller på samme stadion, og hvis det nationale forbund og de pågældende klubber udtrykke, at kampene ikke kan blive spillet på samme dag, er prioriteten givet til Champions Leauge, mens Europa League-kampene flyttes, skriver UEFA om den situation.

Tipsbladet.dk har været i kontakt med kilder, der bekræfter, at FC Nordsjælland og FC København ikke kommer til at spille på hjemmebane i samme uge – uanset, om FCK kommer i Champions League eller Europa League.

Af sikkerhedsmæssige, banemæssige og logistiske årsager vil UEFA således planlægge sig ud af ‘problemet’, så FC Nordsjælland kommer til at spille sine hjemmekampe i de uger, hvor FC København spiller sine udekampe.

Hvis FC København skulle kvalificere sig til Champions Leagues gruppespil, vil FCK og FC Nordsjælland heller ikke komme til at spille på samme kampdage. UEFA vil i det tilfælde planlægge, at FCK og FC Nordsjælland kommer til at spille på hver sin dag – på hver sin bane.

Situationen med to hold fra samme by med samme hjemmebane er kendt i UEFA-regi, idet eksempelvis AC Milan og Inter deler hjemmebane i Milano.



Galiciere kan vinde i Andalusien

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Peter Schmeichel taget på sengen

Dansk bomber med vildt mål i England

Raser over Rasmus Højlund-episode

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Går langt ned i løn

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Mareridt for FC Augsburg

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Bach Bak i svime over Uhre

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Arsenal ansætter dansk toptræner

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Storklub vil have Filip Jörgensen

Neestrup reagerer på brudt aftale

Gigantisk nedslagtning

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Rangers rundbarberer Dons igen

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper