UEFA: FCK og FCN kan begge spille CL i Parken

UEFA har taget højde for problematikken omkring, at FC København og FC Nordsjælland skal spille europæisk i Parken.



I dag kom det frem, at FC Nordsjælland skal spille sine kampe i Champions Leagues gruppespil på FC Københavns normale hjemmebane i Parken.

Det kan skabe nogle logistiske udfordringer i København, for FC København står også over for deltagelse i et europæisk gruppespil. De danske vicemestre er således sikre på at deltage i Europa Leagues gruppespil, men det kan også blive aktuelt med to danske hold i Champions Leagues gruppespil – og hvad gør man så?

Det har UEFA naturligvis gjort sig sine overvejelser om, og kigger man i den forkromede manual ”Regulations of the UEFA Champions League”, finder man svar på to scenarier.

Læs også: FC Nordsjælland spiller CL i Parken

Deltager FC København og FC Nordsjælland begge i Champions Leagus gruppespil, træder stykke 12.14 i kraft. Her lyder meldingen fra UEFA, at man tager højde for situationen.

– Hvis mere end en klub fra samme by, eller inden for en radius af 50 kilometer fra hinanden, skal deltage i UEFA Champions League og/eller spiller på samme stadion, og hvis det nationale forbund og de pågældende klubber udtrykke, at kampene ikke kan blive spillet på samme dag, vil UEFA’s administration ændre eller bekræfte datoer og spilletidspunkter i henhold til principperne fra UEFAs Club Competitions Commitee, lyder det i UEFA-manualen.

Hvis FC København til gengæld ‘kun’ kommer til at spille Europa League, er det FC Nordsjælland der er førstevælger til Parken. Det kan betyde, at man bytter rundt på FC Københavns kampe, så de ikke spiller på hjemmebane i samme spilleuge som FC Nordsjælland.

– Hvis mere end en klub fra samme by, eller inden for en radius af 50 kilometer fra hinanden, skal deltage i en af UEFA’s turneringer og/eller spiller på samme stadion, og hvis det nationale forbund og de pågældende klubber udtrykke, at kampene ikke kan blive spillet på samme dag, er prioriteten givet til Champions Leauge, mens Europa League-kampene flyttes, skriver UEFA om den situation.

Tipsbladet.dk har været i kontakt med kilder, der bekræfter, at FC Nordsjælland og FC København ikke kommer til at spille på hjemmebane i samme uge – uanset, om FCK kommer i Champions League eller Europa League.

Af sikkerhedsmæssige, banemæssige og logistiske årsager vil UEFA således planlægge sig ud af ‘problemet’, så FC Nordsjælland kommer til at spille sine hjemmekampe i de uger, hvor FC København spiller sine udekampe.

Hvis FC København skulle kvalificere sig til Champions Leagues gruppespil, vil FCK og FC Nordsjælland heller ikke komme til at spille på samme kampdage. UEFA vil i det tilfælde planlægge, at FCK og FC Nordsjælland kommer til at spille på hver sin dag – på hver sin bane.

Situationen med to hold fra samme by med samme hjemmebane er kendt i UEFA-regi, idet eksempelvis AC Milan og Inter deler hjemmebane i Milano.





LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Ecuador – Curacao

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Flere Superliga-kamp rykkes

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Viaplay med stor AGF-nyhed



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Sønderjyske køber ny cheftræner

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

USA – Australien

Zanka ville spille gratis for FC København

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim