UEFA: FCK og FCN kan begge spille CL i Parken

UEFA har taget højde for problematikken omkring, at FC København og FC Nordsjælland skal spille europæisk i Parken.



I dag kom det frem, at FC Nordsjælland skal spille sine kampe i Champions Leagues gruppespil på FC Københavns normale hjemmebane i Parken.

Det kan skabe nogle logistiske udfordringer i København, for FC København står også over for deltagelse i et europæisk gruppespil. De danske vicemestre er således sikre på at deltage i Europa Leagues gruppespil, men det kan også blive aktuelt med to danske hold i Champions Leagues gruppespil – og hvad gør man så?

Det har UEFA naturligvis gjort sig sine overvejelser om, og kigger man i den forkromede manual ”Regulations of the UEFA Champions League”, finder man svar på to scenarier.

Læs også: FC Nordsjælland spiller CL i Parken

Deltager FC København og FC Nordsjælland begge i Champions Leagus gruppespil, træder stykke 12.14 i kraft. Her lyder meldingen fra UEFA, at man tager højde for situationen.

– Hvis mere end en klub fra samme by, eller inden for en radius af 50 kilometer fra hinanden, skal deltage i UEFA Champions League og/eller spiller på samme stadion, og hvis det nationale forbund og de pågældende klubber udtrykke, at kampene ikke kan blive spillet på samme dag, vil UEFA’s administration ændre eller bekræfte datoer og spilletidspunkter i henhold til principperne fra UEFAs Club Competitions Commitee, lyder det i UEFA-manualen.

Hvis FC København til gengæld ‘kun’ kommer til at spille Europa League, er det FC Nordsjælland der er førstevælger til Parken. Det kan betyde, at man bytter rundt på FC Københavns kampe, så de ikke spiller på hjemmebane i samme spilleuge som FC Nordsjælland.

– Hvis mere end en klub fra samme by, eller inden for en radius af 50 kilometer fra hinanden, skal deltage i en af UEFA’s turneringer og/eller spiller på samme stadion, og hvis det nationale forbund og de pågældende klubber udtrykke, at kampene ikke kan blive spillet på samme dag, er prioriteten givet til Champions Leauge, mens Europa League-kampene flyttes, skriver UEFA om den situation.

Tipsbladet.dk har været i kontakt med kilder, der bekræfter, at FC Nordsjælland og FC København ikke kommer til at spille på hjemmebane i samme uge – uanset, om FCK kommer i Champions League eller Europa League.

Af sikkerhedsmæssige, banemæssige og logistiske årsager vil UEFA således planlægge sig ud af ‘problemet’, så FC Nordsjælland kommer til at spille sine hjemmekampe i de uger, hvor FC København spiller sine udekampe.

Hvis FC København skulle kvalificere sig til Champions Leagues gruppespil, vil FCK og FC Nordsjælland heller ikke komme til at spille på samme kampdage. UEFA vil i det tilfælde planlægge, at FCK og FC Nordsjælland kommer til at spille på hver sin dag – på hver sin bane.

Situationen med to hold fra samme by med samme hjemmebane er kendt i UEFA-regi, idet eksempelvis AC Milan og Inter deler hjemmebane i Milano.





LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De jagter Henrik Meister

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Arsenal-dansker vender hjem

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører: Dolberg sat til salg

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Monsterbud på vej

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Afslører dansk toptræners millionløn

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Tottenham henter Liverpool-profil



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann