Varm portugiser sparker Liverpool på vej til CL-storsejr

Diogo Jota scorede tre gange, da Liverpool slog Atalanta i opvisningsstil i Champions League.



Nyindkøbet Diogo Jota fortsætter med at brillere for Liverpool efter skiftet fra Wolverhampton tidligere på efteråret.

Portugiseren scorede hele tre gange, da det engelske mesterhold tog en stensikker sejr på 5-0 på udebane over Atalanta i Champions League.

Det var Liverpools tredje sejr i lige så mange kampe i mesterligaen. Men hvor de to første blev knoklet hjem mod Ajax og FC Midtjylland, var der anderledes stil over Jürgen Klopps tropper under besøget i Norditalien.

Første scoring faldt efter et kvarter, hvor Jota blev spillet fri af Trent Alexander-Arnold. Alene med keeperen vippede den formstærke forward køligt bolden i mål.

Efter en spillemæssigt halvtung sæsonstart lignede Liverpool i Bergamo et hold, der er på vej tilbage mod vanlig styrke.

Læs også:Her er alle resultaterne af Champions League-kampene

Atalantas offensive facon passede tydeligvis englænderne godt. Og gæsterne udnyttede den gode plads flot i en knusende overlegen præstation.

Der var spillet lidt over en halv time, da Jota slog til igen. Joe Gomez sendte en lang aflevering hen over det italienske forsvar, og Jota tæmmede bolden og huggede den hårdt i nettet.

Han har nu scoret i fire kampe på stribe for sin nye klub og ligner en alvorlig trussel for Roberto Firmino, der i årevis har været førstevalg i Liverpools angreb.

Oplevelserne i første halvleg fik ikke Atalanta til at ændre på konceptet efter pausen.

Italienerne væltede frem på banen og efterlod enorme rum bag forsvarskæden, som gæsterne udnyttede nådesløst med tre mål i halvlegens første otte minutter.

Læs også:LIVE: Sådan gik det minut for minut da FC Midtjylland tog imod Ajax

Mohamed Salah øgede til 3-0 ved at dreje bolden op i hjørnet efter at have løbet med den over en halv banelængde.

Kort efter gjorde Sadio Mané det til 4-0, inden Jota kunne afdrible Marco Sportiello i Atalanta-målet og score for tredje gang i kampen.

Liverpool topper gruppe D med ni point foran Ajax, der slog FC Midtjylland 2-1 og har fire point. Det samme har Atalanta, mens midtjyderne er sidst uden point.

/ritzau/

Læs også:Brandvarm dansker i Norge: Kan ikke se mig selv i dansk fodbold igen
Læs også:Jesper Grønkjær: Her kan FC Midtjylland straffe Ajax
Læs også:FC Midtjylland har Jesper Hansen og Daniel Høegh med mod Ajax




LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Frankrig – England

Flere slagter dansker efter grim aktion



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Klar for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fransk klub overvejer Victor Bak

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Smadrer transferrekord

‘Horsens var et helvede’

FCK-boss åben for lejeaftaler

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjulmand vækker opsigt til første træning

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Derfor trækker FC København-transfer ud