Vild anklage: Deltager CL-klubejer i et statskup?

Ifølge landets præsident er der et statskup på vej i Ukraine, og Rinat Akhmetov, Shakhtar Donetsks ejer, nævnes som en mulig medvirkende.



Ukraines præsident lancerede tidligere fredag nogle opsigtsvækkende anklager, som har fået følgere af både international politik og international fodbold op af stolene. Han påstod på et pressemøde, at Shakhtar Donetsks ejer er eller bliver involveret i et kommende statskup i landet.

Ejeren, Rinat Akhmetov, er en af Ukraines stenrige oligarker, og ifølge præsident Volodymyr Zelensky kæder efterretningsrapporter Akhmetov sammen med en russisk sammensværgelse om at omstyrte den ukrainske regering. Allerede den 1. eller 2. december.

– Vi har information fra efterretningstjenester, vi har endda lydoptagelser af repræsentanter for Ukraine med, så at sige, repræsentanter for Rusland, som diskuterer Rinat Akhmetovs indblanding i et kup i Ukraine, og at en millard dollars vil være nødvendigt, siger præsident Zelensky ifølge en række ukrainske medier.

Han hævder, at Akhmetov allerede er indblandet i en “informationskrig” mod den ukrainske stat, og at Akhmetovs inderkreds forsøger at få ham med i kuppet.

– Jeg tror, han bliver trukket ind i en krig mod den ukrainske stat. Jeg mener, at det vil være en stor fejl, for man kan ikke kæmpe mod sit eget folk, mod præsidenten valgt af det ukrainske folk.

– Jeg tror, at han måske ikke ved noget om det. Eller også gør han. Jeg inviterer Rinat Akhmetov til Bankova (hvor præsidentens kontor ligger, red.) for at lytte til den information, vi kan dele.

Akhmetov har tidligere været medlem af det ukrainske parlament for et pro-russisk parti, og hans klub, Shakhtar Donetsk, befinder sig i den østlige del af landet, hvor pro-russiske oprørere i årevis har haft magten.

Derfor spiller Shakhtar fortsat sine hjemmekampe i hovedstaden, Kiev.





Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Riemer lover: De får debut

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Transferopfordring: Hent Jonas Wind



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Uventet skifte?

Vender tilbage til skærmen

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Fatter intet af Brøndby-bombe

Jagter tidligere AGF’er

Storklubber står i kø for Roony Bardghji



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool