Vild anklage: Deltager CL-klubejer i et statskup?

Ifølge landets præsident er der et statskup på vej i Ukraine, og Rinat Akhmetov, Shakhtar Donetsks ejer, nævnes som en mulig medvirkende.



Ukraines præsident lancerede tidligere fredag nogle opsigtsvækkende anklager, som har fået følgere af både international politik og international fodbold op af stolene. Han påstod på et pressemøde, at Shakhtar Donetsks ejer er eller bliver involveret i et kommende statskup i landet.

Ejeren, Rinat Akhmetov, er en af Ukraines stenrige oligarker, og ifølge præsident Volodymyr Zelensky kæder efterretningsrapporter Akhmetov sammen med en russisk sammensværgelse om at omstyrte den ukrainske regering. Allerede den 1. eller 2. december.

– Vi har information fra efterretningstjenester, vi har endda lydoptagelser af repræsentanter for Ukraine med, så at sige, repræsentanter for Rusland, som diskuterer Rinat Akhmetovs indblanding i et kup i Ukraine, og at en millard dollars vil være nødvendigt, siger præsident Zelensky ifølge en række ukrainske medier.

Han hævder, at Akhmetov allerede er indblandet i en “informationskrig” mod den ukrainske stat, og at Akhmetovs inderkreds forsøger at få ham med i kuppet.

– Jeg tror, han bliver trukket ind i en krig mod den ukrainske stat. Jeg mener, at det vil være en stor fejl, for man kan ikke kæmpe mod sit eget folk, mod præsidenten valgt af det ukrainske folk.

– Jeg tror, at han måske ikke ved noget om det. Eller også gør han. Jeg inviterer Rinat Akhmetov til Bankova (hvor præsidentens kontor ligger, red.) for at lytte til den information, vi kan dele.

Akhmetov har tidligere været medlem af det ukrainske parlament for et pro-russisk parti, og hans klub, Shakhtar Donetsk, befinder sig i den østlige del af landet, hvor pro-russiske oprørere i årevis har haft magten.

Derfor spiller Shakhtar fortsat sine hjemmekampe i hovedstaden, Kiev.



Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

– Han er fuldstændig vanvittig

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

I chok over Nicolai Poulsen

United vil gå all in på Premier League-stjerne

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Aldrig nogensinde FCK

– Når jeg var alene, græd jeg

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

– Lidt af en bombe

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Brøndby takker nej til to spillere

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Her er AGF’s transferplaner

Kæmpe brag venter fredag

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

DBU hylder Hareide

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død

Han er IKKE i spil

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Stort Yussuf Poulsen-chok