De fleste var nok klar over, at FC København har hentet langt de fleste af Danmarks europæiske ranglistepoint. Nu har vi fået syn for sagn – og samtidig sammenligningsgrundlag med resten af Europa.
Det står klart, at FCK i denne sæson har hentet 87,18 procent af de danske point til UEFA’s europæiske rangliste. Det er den, der over fem sæsoner afgør, hvor mange Champions League- og Europa League-pladser hvert enkelt land får.
Læs også:Det store Champions League-overblik: Sådan spilles turneringen færdig
Ranglisten er baseret på de fem seneste sæsoner i europæisk fodbold. Klubberne får point, når de kvalificerer sig til en ny runde af kvalifikationen, hver gang de får point i gruppespillet, og hver gang de går videre til en ny runde af knockoutfasen. Meritter i Champions League giver flere point end i Europa League.
På oversigten fremgår det desuden, at Danmark er et af de lande i Europa, hvor ranglistepointene i højest grad kommer fra én klub. FC Københavns 87 procent overgås således kun af to klubber: Vaduz fra Liechtenstein og Sheriff Tiraspol fra Moldova. De har begge hentet 100 procent af deres landes ranglistepoint.
Andre klubber, der står for en stor andel, er Feronikeli fra Kosovo (83,33 procent), Süduva fra Litauen (76,92 procent) og Slovan Bratislava, Shkëndija og Zrinjski Mostar fra henholdsvis Slovakiet, Nordmakedonien og Bosnien-Hercegovina (alle 75 procent).
Læs også:Overblik: FC København spiller første danske kvartfinale i 23 år
Se hele udregningen for UEFA’s 55 medlemslande her:
Everybody wants an update, so I guess I’ll give you an update. Everything is pretty much set in stone at this point. Switzerland will jump Greece with the guaranteed 1 point from the quarterfinal tie. They also could jump into top 15 if Basel keep winning. pic.twitter.com/LuzAONynSo
— UEFA Calculator (@UEFACalculator) August 7, 2020
Tallene er opgjort fredag, så enkelte lande har fået et par ranglistepoint mere i de seneste dages europæiske kampe. Bemærk, at procentandelen kun gælder for tal for indeværende sæson. Set over de fem seneste sæsoner er FCK’s andel af de danske point 58 procent.
FC København har mulighed for at udbygge statistikken, hvis holdet slår Manchester United i Europa Leagues kvartfinale mandag aften.
Læs også:Solskjær driller Solbakken: Forhåbentlig beholder jeg mit hår
Læs også:Dansker har hjulpet Solskjær og United før FCK-kamp
Læs også:FCK-anfører er United-fan: Har altid drømt om at komme til Old Trafford
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
OPTAKT
Colombia – Ghana
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Australien – Egypten
AVIS
