Vilde tal: FCK har hentet næsten 9 ud af 10 ranglistepoint til Danmark

FC København er en af de klubber i hele Europa, der har hentet den største andel af sit lands point til UEFA’s rangliste i denne sæson. Se hele oversigten her.



De fleste var nok klar over, at FC København har hentet langt de fleste af Danmarks europæiske ranglistepoint. Nu har vi fået syn for sagn – og samtidig sammenligningsgrundlag med resten af Europa.

Det står klart, at FCK i denne sæson har hentet 87,18 procent af de danske point til UEFA’s europæiske rangliste. Det er den, der over fem sæsoner afgør, hvor mange Champions League- og Europa League-pladser hvert enkelt land får.

Læs også:Det store Champions League-overblik: Sådan spilles turneringen færdig

Ranglisten er baseret på de fem seneste sæsoner i europæisk fodbold. Klubberne får point, når de kvalificerer sig til en ny runde af kvalifikationen, hver gang de får point i gruppespillet, og hver gang de går videre til en ny runde af knockoutfasen. Meritter i Champions League giver flere point end i Europa League.

På oversigten fremgår det desuden, at Danmark er et af de lande i Europa, hvor ranglistepointene i højest grad kommer fra én klub. FC Københavns 87 procent overgås således kun af to klubber: Vaduz fra Liechtenstein og Sheriff Tiraspol fra Moldova. De har begge hentet 100 procent af deres landes ranglistepoint. 

Andre klubber, der står for en stor andel, er Feronikeli fra Kosovo (83,33 procent), Süduva fra Litauen (76,92 procent) og Slovan Bratislava, Shkëndija og Zrinjski Mostar fra henholdsvis Slovakiet, Nordmakedonien og Bosnien-Hercegovina (alle 75 procent).

Læs også:Overblik: FC København spiller første danske kvartfinale i 23 år

Se hele udregningen for UEFA’s 55 medlemslande her:

Tallene er opgjort fredag, så enkelte lande har fået et par ranglistepoint mere i de seneste dages europæiske kampe. Bemærk, at procentandelen kun gælder for tal for indeværende sæson. Set over de fem seneste sæsoner er FCK’s andel af de danske point 58 procent.

FC København har mulighed for at udbygge statistikken, hvis holdet slår Manchester United i Europa Leagues kvartfinale mandag aften.

Læs også:Solskjær driller Solbakken: Forhåbentlig beholder jeg mit hår
Læs også:Dansker har hjulpet Solskjær og United før FCK-kamp
Læs også:FCK-anfører er United-fan: Har altid drømt om at komme til Old Trafford




Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort drama: Brasilien er videre!

Brøndby med transferscoop?

Superliga-klub tæt på FCK’er

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Kryptisk transfermelding

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

FC København-farvel rykker nærmere

Elfenbenskysten – Norge

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Afviste Premier League-klubber

Tyskland – Paraguay

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spændende melding

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Storroser 18-årig FCK-spiller

Holland – Marokko