Vingaard: Vi skal videre til næste runde

Martin Vingaard glæder sig til at møde især Niki Zimling og Jesper Jørgensen i CL-kvalen, men indrømmer at han ikke ved meget om Club Brugge.



FC København trak Club Brugge i dagens lodtrækning til Champions League-kvalifikationen. Et opgør som den belgiske klubs dansker Jesper Jørgensen glæder sig enormt meget til. Hans tidligere holdkammerat fra Esbjerg-tiden Martin Vingaard glæder sig lige så meget, men han indrømmer også, at det bliver op til Ariël Jacobs at sætte FCK’erne ind i, hvordan Brugge spiller.

– Jeg kender ikke så meget til Club Brugge, så det bliver op til Ariël at gøre os lidt klogere på dem. Jeg ved, at de har brugt en masse penge på nye spillere, og at der er tre danskere dernede. Det bliver supersjovt at møde de tre, og især gensynet med Niki Zimling og Jesper Jørgensen bliver sjovt. Da vi løb rundt i Esbjerg, tror jeg ikke, der var nogen af os, der troede på, at vi en dag skulle mødes i kvalifikationen til Champions League.

– Jeg har jo fulgt Niki lidt på landsholdet og ved, han er blevet rigtig god. Det er Jesper selvfølgelig også, for ellers havde de ikke købt ham, men jeg glæder mig især til at se, hvilket niveau han har bevæget sig op, siger Martin Vingaard til tipsbladet.dk.

FC København kunne også have trukket Feyenoord, Motherwell og Vaslui, men nu blev det Club Brugge. En lodtrækning der ikke ærgrer Vingaard, selv mo Motherwell og Vaslui på papiret ville være lettere modstandere.

– Jeg synes, det er så svært at vurdere, hvor gode de her hold er. Vi har jo set deres resultater i aviserne, og vi følger lidt med, men vi har jo ikke set dem spille. Nu er det Club Brugge, vi skal op imod, og det bliver sjovt. Vi mødte Standard Liege i Europa League sidste år, og de spillede god fodbold. Det gør Brugge helt sikkert også, og det er utvivlsomt et godt hold, vi skal op imod, siger Vingaard.

Godt hold eller ej. Martin Vingaard og FC København skal gå videre til næste runde, playoff-runden. FC Københavns målsætning er at komme i Champions League, og det har dagens lodtrækning ikke ændret på.

– Vores målsætning er at komme i Champions League, så det siger sig selv, at vi vil gøre alt for være bedst over de to kampe og gå videre til næste runde.

De to kampe mellem de danske og belgiske vicemestre spilles den 31. juli eller 1. august, mens returopgøret bliver spillet den 7. eller 8. august.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Spændende melding

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Sydafrika – Canada

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

FC København jagter Romane Amane

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FCK-profil med hattrick i målfest

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Markant ændring i Silkeborg