Young Boys-sportschef vil ikke motivere spillerne med penge mod FCM

Young Boys’ sportschef Cristoph Spycher mener, at det skal være muligheden for at spille i Champions League, som vægter højest, når spillerne går ind mod FC Midtjylland onsdag aften.



FC Midtjylland går onsdag aften ind til den mest definerende kamp i denne sæson, da den vil betyde, at de er sikre på gruppespil i enten Champions League eller Europa League alt efter om det bliver til sejr eller nederlag i playoff-runden.

Aftenens kamp er mod de schweiziske mestre fra Young Boys og for dem er kampen med samme vigtighed, hvor der er store penge på spil. Det er dog noget, som han vil prøve at afskærme for spillerne.

Det slår klubbens sportschef Christoph Spycher fast i et interview med det schweiziske medie Blick.

Læs også:Svensk profil er tilbage for FCM – Ronnie Schwartz stadig ude i kulden

– Den økonomiske faktor i denne kamp er meget stor, ja. Men vi vil forsøge at holde det en smule væk fra holdet. Spillerne vil virkelig gerne videre til et gruppespil, og med en sejr i Danmark, så vil det være opnået, mens drømmen om Champions League lever videre. Det vil være det største incitament for en spiller at have, lyder det fra Spycher.

Derfor mener Young Boys-sportschefen heller ikke, at det bliver nødvendigt at gå ind i omklædningsrummet før kampstart og forklare, at det her kan handle om spillernes løn og klubbens fremtid.

– Nej, spillerne har allerede bonusser, som kan motivation, og det største vil altid være det sportslige. Når det kommer til Champions League, så behøver man ikke motivere nogen længere, siger han og fortsætter:

Læs også:Barnerumper eller veteraner: Så meget Europa-erfaring har FCM-spillerne

– Man skal også passe på med at lægge for meget pres på, fordi det kan virke hæmmende, lyder det fra Cristoph Spycher, som tilføjer, at man kan mærke på holdet, at de ser meget frem til kampen, som de har kæmpet for at få i et år.

Kampen mellem FC Midtjylland og Young Boys skal afgøres på én kamp, og den bliver spillet onsdag aften klokken 20.30, og den bliver sendt direkte på TV3+.

Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Young Boys
Læs også:Overblik: FC Midtjylland er bare én sejr fra europæisk gruppespil
Læs også:Dagens Double: Kan Kolding gøre det igen






LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

De tager ikke med FC København på træningslejr

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Brøndby tæt på denne keeper



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er Jonas Winds nye klub

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige

Brøndby med transferscoop?

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Sender kæmpe støtteerklæring til landstræner

England – DR Congo

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Belgien – Senegal

Her er 16.-delsfinalerne til VM

USA – Bosnien-Hercegovina



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Brøndby i dialog med Christopher Olivier