Real Madrid tager lørdag imod Real Betis, og på fredagens pressemøde blev Zinedine Zidane spurgt til truslen fra UEFA-præsidenten Aleksander Ceferin, der pønser på at udelukke Real Madrid fra Champions League efter hele Super League-farcen.
Ifølge Ceferin er der således stadig ‘en lille mulighed’ for, at næste uges semifinale mellem Real Madrid og Chelsea ikke bliver spillet. Forud for Real Betis-kampen blev Zinedine Zidane spurgt til Ceferins trussel, men franskmanden gav tilsyneladende ikke meget for Ceferins trussel.
– Det er ulogisk, som du selv lige sagde. Vi kommer til at spille Champions League. Det har vi retten til, og vi kommer til at spille. Det er en absurd sag. Jeg gider ikke gå ind i det. Jeg kan ikke sige andet, end at vi kommer til at forberede os til at spille Champions League-semifinalen, lød det således, ifølge AS, fra Zidane.
Ved ikke, hvad næste sæson byder på
Zinedine Zidane har på det seneste været rygtet til Juventus, og forud for Real Betis-kampen blev Zidane bedt om at kommentere Florentino Perez’ udtalelse om, at det er umuligt at forestille sig Real Madrid uden Zinedine Zidane.
– Vi tager en dag ad gangen. Det bekymrer mig ikke. Jeg ved ikke, hvad der skal ske om en måned eller to. Jeg ønsker at afslutte denne sæson godt, og derefter må vi så tale om fremtiden, og om hvad der skal ske, lød det således fra den 48-årige franskmand.
Semifinalen mellem Real Madrid og Chelsea afvikles, efter planen, på Estadio Alfredo Di Stefano på tirsdag klokken 21.00.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
EKSKLUSIVT
