Danmark må nøjes med at have to hold i de europæiske ligaspil i efteråret.
Brøndby havde chancen for at blive det tredje, men tabte torsdag 2-3 til Strasbourg på hjemmebane i Conference Leagues playoffrunde efter en hæsblæsende dyst på et sydende stadion.
3-2 blev også det samlede resultat efter 0-0 i Frankrig for en uge siden.
I det første opgør strålede Brøndby-keeper Patrick Pentz med flere kampafgørende redninger, men i returkampen kom han omvendt i negativt fokus.
Store fejl af østrigeren gav gæsterne to scoringer i første halvleg, hvor Daniel Wass desuden reducerede og sikrede spænding i anden halvleg.
Strasbourg-kaptajn Emmanuel Emegha straffede et ellers godt kæmpende hjemmehold på en kontra og øgede til 3-1 i midten af anden halvleg, men slutminutterne blev alligevel nervepirrende, da den nyindkøbte angrebsprofil Michael Gregoritsch omsatte et indirekte frispark fra kort afstand.
Landsholdsaktuelle Lucas Høgsberg spillede hele kampen i gæsternes forsvar og gjorde fin reklame for sig selv inden VM-kvalifikationskampene mod Skotland og Grækenland.
Det gjorde Brøndby også i perioder mod et stærkt Strasbourg-mandskab med mange dyrt indkøbte profiler, men manglende skarphed og Pentz’ offday blev afgørende.
Bakket op af et proppet og højlydt Brøndby Stadion startede hjemmeholdet bedst og havde flere farlige situationer omkring Strasbourg-feltet i indledningen.
Især på Sean Klaibers lange indkast og andre dødbolde skabte Brøndby fine muligheder, men hverken Daniel Wass eller Nicolai Vallys fik ordentlig ram på kuglen.
De blågules boldbehandling var klart bedre end i udekampen, men efter et kvarter gik det alligevel galt.
Bolden blev sendt dybt, og Pentz tøvede, hvorfor Emmanuel Emegha løftede bolden over østrigeren og ind i nettet til 1-0.
Selv om franskmændene havde lange passager med bolden, var Brøndby spillemæssigt ganske initiativrige og fortsatte de lovende takter. Dog uden udbytte, og efter 40 minutter kom mavepuster nummer to.
Ismael Doukoure sendte et fladt langskud afsted, som Pentz burde have taget, men totalt missede, selv om han var helt ude ved stolpen.
Brøndby var nede i sækken, men skabte hurtigt nyt håb, da et forlænget indkast endelig gav pote og tillod Wass at støde kuglen over stregen og fornyet håb ind på tribunerne.
Troen var tydeligt til stede på Brøndby-holdet, men man skabte trods gode tilløb ikke alverden i anden halvleg, inden Emegha efter 66 minutter sprintede afsted og passerede Pentz, der havde smidt sig tidligt og ikke havde held med sin fodparade.
Brøndby kløede på, og Strasbourg forsømte at lukke kampen, hvorfor stadion alligevel kogte til det allersidste. Især efter indskiftede Gregoritsch med sit første mål i Brøndby-trøjen satte ekstra kul under kedlerne.
Det blev dog ved de gode intentioner, og med Brøndbys exit er Danmark i efteråret repræsenteret af FC København i Champions League og af FC Midtjylland i Europa League.
Brøndby har ikke vundet et dobbeltopgør i en europæisk kvalifikation og som resultat avanceret til et gruppe- eller ligaspil i nu 20 år.
/ritzau/
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
EKSKLUSIVT
Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
Superliga-profil skadet
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
OPTAKT
AGF – OB
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Medier fælder hård dom
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
FANKLUBBEN
‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
Ramt af pointstraf
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
HELT VILDT
‘De går amok!’
EKSKLUSIVT