Stod bag vild bedrift: Nu hyldes han af dansker

Brian Riemer kunne torsdag aften se sin målmand holde sit mål rent i europæisk straffesparkskonkurrence.



Anderlechts danske træner, Brian Riemer, er euforisk efter at have set sin målmand levere en bemærkelsesværdig præstation torsdag aften.

Fra sidelinjen kunne Riemer se keeperen Bart Verbruggen holde sit mål rent i straffesparkskonkurrencen mod bulgarske Ludogorets i Conference League.

Bulgarerne brændte således tre forsøg på stribe mod Verbruggen. Da tre Anderlecht-spillere samtidig var fejlfri fra pletten, var kampen afgjort og belgierne videre i turneringen.

– Helt ærligt, jeg har aldrig set det før. Han virkede til at være helt rolig indeni og reddede det ene forsøg efter det andet.

– Han havde allerede spillet en god kamp, og han sluttede den på en utrolig facon, siger Brian Riemer til avisen Le Soir.

20-årige Bart Verbruggen er først for nylig avanceret til førstevalg i den belgiske storklub. Gennem det meste af sæsonen er det den mere erfarne Hendrik Van Crombrugge, der har vogtet målet.

Med sin præstation mod Ludogorets trådte Verbruggen i fodsporene på rumæneren Helmuth Duckadam, der i 1986 gjorde sig til europæisk klubfodbolds mest berømte straffesparksdræber.

I Europa Cup-finalen for mesterhold reddede den daværende Steaua Bukarest-keeper samtlige fire Barcelona-spark og sikrede sit hold den prestigefyldte pokal.

Ved VM sidste år stod Marokkos målmand, Bono, for en tilsvarende bedrift, da han holdt målet rent i en straffesparkskonkurrence mod Spanien.

/ritzau/







► LIVE

LIVE: FCK uden to profiler mod Braga

‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’

– Så er han nok færdig Manchester United!

Brøndby blandt verdens mest intense hold

Revser AGF: ‘Det er bare dårlig research’

‘Han har altid været et problem for Portugal’

Får lang karantæne



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Dansk cheftræner går viralt: ‘Mand jer f*****g op’

‘Ny nedtur’: Dario Osorio stjæler overskrifter

Sådan ventes Man Utd at straffe Lisandro Martinez

Manchester City får bank af PSG

IFR-leder: Her falder Man City-straffen



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

‘De har Superligaens dårligste målmænd’

Superliga-profil spår dansk Europa-nedtur

Gent-topscorer bliver ikke klar til AGF-brag

Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’

Vild kamp af Liverpool-indkøb

Forsøgte at ophæve FCK-kontrakt: ‘Jeg var skuffet’

Erkender: En af dem, der skylder FCK 250 mio. kr.

Han ligner en af de bedste spillere i Skandinavien



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

I dialog med dansk stjerne? ‘Det er faktum’

– Helt særlig situation med Dolberg

Flere stjerner utilfredse med Man Utd-ledelse

Boilesen revser SL-hold: ‘Langt fra værdigt’

Skiftede fra FCK til BIF – peger på ‘vild’ forskel

Perez i kæmpe fadæse? ‘Det skulle ikke ud’

Her kan du se Bodø/Glimt mod Borussia Dortmund

Her kan du se LASK mod Liverpool

Lynscoring grundlægger ny Man Utd-nedtur

Bombe i Parken: Et klart signal, siger ekspert

Denne klub bejler til Thomas Frank