Elyounoussi hev fat i Diks: Vi er gode venner nu

Kevin Diks fortæller om en episode i kampen mod Heidenheim, hvor bølgerne for en kort bemærkning gik højt.



FC København er videre i Conference League efter en sejr på samlet 4-3 over Heidenheim.

Avancementet blev sikret torsdag aften i Tyskland efter forlænget spilletid, og der var derfor flere glade FC København-spillere forbi Tipsbladet og den skrevne presses mikrofoner efter kampen.

En af dem var målscorer Kevin Diks.

-Vi er meget glade, fordi det var en svær kamp. Flere spillere fik chancen for at vise, hvilket hold vi er. Vi havde det meste under kontrol i særligt første halvleg, men skal også forbedre os på nogle områder. I anden halvleg vidste vi, at de ville spille mere direkte, hvilket gjorde ondt på os. Men vi viste, at vi også er i stand til at stå imod og kæmpe. Holdånden er rigtig god, og vi er glade, siger Kevin Diks.

Og netop holdånden beskriver Thomas Delaney også som i top, da mere eller mindre hele truppen har været i aktion henover de to opgør mod Heidenheim. Otte ændringer havde Jacob Neestrup lavet til torsdagens kamp.

– Det er vanvittig imponerende og vigtigt for os som trup, at der har været så mange involveret i de her to kampe. Det har været fordelt, som jeg tror, gør os godt. Så der sidder en masse derinde med en stor glæde, siger Thomas Delaney og fortsætter.

– Amin kan jo også godt give udtryk for, at han gerne vil spille noget mere, og nu kommer han så ind og gør det godt, hvilket glæder mig, da vi har brug for alle mand og har så mange dygtige spillere.

En af ændringerne var førnævnte Kevin Diks, der spillede sine første minutter i foråret og fortæller om en misforståelse med Mohamed Elyounoussi undervejs i kampen.

– Vi er så glade for hinanden, men han sagde et eller andet til mig i forhold til en, jeg skulle have fat i. Det var lidt frustrerende, fordi jeg gjorde det, men han (Elyounoussi, red.) vidste det bare ikke. Vi gav en krammer efter kampen, så der er ikke noget i det. Det sker nogle gange, at bølgerne lige går højt, siger højrebacken og tilføjer bagefter:

– Han ville have mig til at sige noget til en anden spiller, hvilket jeg gjorde. Han vidste det bare ikke, så jeg sagde til ham under kampen: “Jeg gjorde det altså, jeg gjorde det.” Vi er gode venner nu, og det sker i fodbold.

Indoneseren spillede en nøglerolle i opgøret mod Heidenheim, hvor han assisterede det første mål og scorede til 2-0 fra ellevemeterpletten i anden halvleg. I den forlængede spilletid gjorde Rodrigo Huescas det til slutresultatet 3-1.

– Vi havde et møde før kampen, hvor der stod én ting på tavlen, og det var “vind.” Vi kom hertil for at vinde, og det er dejligt, synes jeg, at træneren godt tør skifte ud og have tillid til hele truppen.

FC København tog sejren, men kan ikke glæde sig alt for længe, da der allerede på søndag venter en ny og vigtig kamp mod FC Midtjylland, hvor Jacob Neestrup som bekendt er i karantæne.

– Jeg har ikke givet det mange tanker, men det er måske meget godt, da han vist er ved at miste stemmen. Så måske er det meget godt, at han tager en pause for alles skyld, siger Thomas Delaney med et stort smil og understreger, at han ikke endnu ved, hvem der bliver afløseren på søndag.

Jacob Neestrup fortalte efter opgøret mod Heidenheim, at afløseren er på plads, men at han ikke endnu vil fortælle, hvem det bliver – læs den historie her.





Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’


Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Medie med dyster Dorgu-melding

Legende med chokmelding

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

‘Sur over Brøndby-transfer’

– De lignede lort!

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Stort medie fremhæver FCM-flop

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Stor skuffelse

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

FCK-boss kan snart præsentere noget

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’