FC København er videre i Conference League efter en sejr på samlet 4-3 over Heidenheim.
Avancementet blev sikret torsdag aften i Tyskland efter forlænget spilletid, og der var derfor flere glade FC København-spillere forbi Tipsbladet og den skrevne presses mikrofoner efter kampen.
En af dem var målscorer Kevin Diks.
-Vi er meget glade, fordi det var en svær kamp. Flere spillere fik chancen for at vise, hvilket hold vi er. Vi havde det meste under kontrol i særligt første halvleg, men skal også forbedre os på nogle områder. I anden halvleg vidste vi, at de ville spille mere direkte, hvilket gjorde ondt på os. Men vi viste, at vi også er i stand til at stå imod og kæmpe. Holdånden er rigtig god, og vi er glade, siger Kevin Diks.
Og netop holdånden beskriver Thomas Delaney også som i top, da mere eller mindre hele truppen har været i aktion henover de to opgør mod Heidenheim. Otte ændringer havde Jacob Neestrup lavet til torsdagens kamp.
– Det er vanvittig imponerende og vigtigt for os som trup, at der har været så mange involveret i de her to kampe. Det har været fordelt, som jeg tror, gør os godt. Så der sidder en masse derinde med en stor glæde, siger Thomas Delaney og fortsætter.
– Amin kan jo også godt give udtryk for, at han gerne vil spille noget mere, og nu kommer han så ind og gør det godt, hvilket glæder mig, da vi har brug for alle mand og har så mange dygtige spillere.
En af ændringerne var førnævnte Kevin Diks, der spillede sine første minutter i foråret og fortæller om en misforståelse med Mohamed Elyounoussi undervejs i kampen.
– Vi er så glade for hinanden, men han sagde et eller andet til mig i forhold til en, jeg skulle have fat i. Det var lidt frustrerende, fordi jeg gjorde det, men han (Elyounoussi, red.) vidste det bare ikke. Vi gav en krammer efter kampen, så der er ikke noget i det. Det sker nogle gange, at bølgerne lige går højt, siger højrebacken og tilføjer bagefter:
– Han ville have mig til at sige noget til en anden spiller, hvilket jeg gjorde. Han vidste det bare ikke, så jeg sagde til ham under kampen: “Jeg gjorde det altså, jeg gjorde det.” Vi er gode venner nu, og det sker i fodbold.
Indoneseren spillede en nøglerolle i opgøret mod Heidenheim, hvor han assisterede det første mål og scorede til 2-0 fra ellevemeterpletten i anden halvleg. I den forlængede spilletid gjorde Rodrigo Huescas det til slutresultatet 3-1.
– Vi havde et møde før kampen, hvor der stod én ting på tavlen, og det var “vind.” Vi kom hertil for at vinde, og det er dejligt, synes jeg, at træneren godt tør skifte ud og have tillid til hele truppen.
FC København tog sejren, men kan ikke glæde sig alt for længe, da der allerede på søndag venter en ny og vigtig kamp mod FC Midtjylland, hvor Jacob Neestrup som bekendt er i karantæne.
– Jeg har ikke givet det mange tanker, men det er måske meget godt, da han vist er ved at miste stemmen. Så måske er det meget godt, at han tager en pause for alles skyld, siger Thomas Delaney med et stort smil og understreger, at han ikke endnu ved, hvem der bliver afløseren på søndag.
Jacob Neestrup fortalte efter opgøret mod Heidenheim, at afløseren er på plads, men at han ikke endnu vil fortælle, hvem det bliver – læs den historie her.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Arsenal-træner er rasende
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
AC Milan kigger på dansker
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Brian Riemer peger på tre årsager
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker