Elyounoussi hev fat i Diks: Vi er gode venner nu

Kevin Diks fortæller om en episode i kampen mod Heidenheim, hvor bølgerne for en kort bemærkning gik højt.



FC København er videre i Conference League efter en sejr på samlet 4-3 over Heidenheim.

Avancementet blev sikret torsdag aften i Tyskland efter forlænget spilletid, og der var derfor flere glade FC København-spillere forbi Tipsbladet og den skrevne presses mikrofoner efter kampen.

En af dem var målscorer Kevin Diks.

-Vi er meget glade, fordi det var en svær kamp. Flere spillere fik chancen for at vise, hvilket hold vi er. Vi havde det meste under kontrol i særligt første halvleg, men skal også forbedre os på nogle områder. I anden halvleg vidste vi, at de ville spille mere direkte, hvilket gjorde ondt på os. Men vi viste, at vi også er i stand til at stå imod og kæmpe. Holdånden er rigtig god, og vi er glade, siger Kevin Diks.

Og netop holdånden beskriver Thomas Delaney også som i top, da mere eller mindre hele truppen har været i aktion henover de to opgør mod Heidenheim. Otte ændringer havde Jacob Neestrup lavet til torsdagens kamp.

– Det er vanvittig imponerende og vigtigt for os som trup, at der har været så mange involveret i de her to kampe. Det har været fordelt, som jeg tror, gør os godt. Så der sidder en masse derinde med en stor glæde, siger Thomas Delaney og fortsætter.

– Amin kan jo også godt give udtryk for, at han gerne vil spille noget mere, og nu kommer han så ind og gør det godt, hvilket glæder mig, da vi har brug for alle mand og har så mange dygtige spillere.

En af ændringerne var førnævnte Kevin Diks, der spillede sine første minutter i foråret og fortæller om en misforståelse med Mohamed Elyounoussi undervejs i kampen.

– Vi er så glade for hinanden, men han sagde et eller andet til mig i forhold til en, jeg skulle have fat i. Det var lidt frustrerende, fordi jeg gjorde det, men han (Elyounoussi, red.) vidste det bare ikke. Vi gav en krammer efter kampen, så der er ikke noget i det. Det sker nogle gange, at bølgerne lige går højt, siger højrebacken og tilføjer bagefter:

– Han ville have mig til at sige noget til en anden spiller, hvilket jeg gjorde. Han vidste det bare ikke, så jeg sagde til ham under kampen: “Jeg gjorde det altså, jeg gjorde det.” Vi er gode venner nu, og det sker i fodbold.

Indoneseren spillede en nøglerolle i opgøret mod Heidenheim, hvor han assisterede det første mål og scorede til 2-0 fra ellevemeterpletten i anden halvleg. I den forlængede spilletid gjorde Rodrigo Huescas det til slutresultatet 3-1.

– Vi havde et møde før kampen, hvor der stod én ting på tavlen, og det var “vind.” Vi kom hertil for at vinde, og det er dejligt, synes jeg, at træneren godt tør skifte ud og have tillid til hele truppen.

FC København tog sejren, men kan ikke glæde sig alt for længe, da der allerede på søndag venter en ny og vigtig kamp mod FC Midtjylland, hvor Jacob Neestrup som bekendt er i karantæne.

– Jeg har ikke givet det mange tanker, men det er måske meget godt, da han vist er ved at miste stemmen. Så måske er det meget godt, at han tager en pause for alles skyld, siger Thomas Delaney med et stort smil og understreger, at han ikke endnu ved, hvem der bliver afløseren på søndag.

Jacob Neestrup fortalte efter opgøret mod Heidenheim, at afløseren er på plads, men at han ikke endnu vil fortælle, hvem det bliver – læs den historie her.





Vil være en af verdens største klubber om fem år

Griner af AaB-rygte

På rov i FC København

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Rigmand vild med FC København-aftale

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Dybt skuffet og trist

Patrick Da Silva idømt fængsel

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Han erstatter Bo Henriksen

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Fyringstruet: – Han har to kampe

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Frank reddet i døende sekunder

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Nu er han gratis – på vej til OB?

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør