FC København er videre i Conference League efter en sejr på samlet 4-3 over Heidenheim.
Avancementet blev sikret torsdag aften i Tyskland efter forlænget spilletid, og der var derfor flere glade FC København-spillere forbi Tipsbladet og den skrevne presses mikrofoner efter kampen.
En af dem var målscorer Kevin Diks.
-Vi er meget glade, fordi det var en svær kamp. Flere spillere fik chancen for at vise, hvilket hold vi er. Vi havde det meste under kontrol i særligt første halvleg, men skal også forbedre os på nogle områder. I anden halvleg vidste vi, at de ville spille mere direkte, hvilket gjorde ondt på os. Men vi viste, at vi også er i stand til at stå imod og kæmpe. Holdånden er rigtig god, og vi er glade, siger Kevin Diks.
Og netop holdånden beskriver Thomas Delaney også som i top, da mere eller mindre hele truppen har været i aktion henover de to opgør mod Heidenheim. Otte ændringer havde Jacob Neestrup lavet til torsdagens kamp.
– Det er vanvittig imponerende og vigtigt for os som trup, at der har været så mange involveret i de her to kampe. Det har været fordelt, som jeg tror, gør os godt. Så der sidder en masse derinde med en stor glæde, siger Thomas Delaney og fortsætter.
– Amin kan jo også godt give udtryk for, at han gerne vil spille noget mere, og nu kommer han så ind og gør det godt, hvilket glæder mig, da vi har brug for alle mand og har så mange dygtige spillere.
En af ændringerne var førnævnte Kevin Diks, der spillede sine første minutter i foråret og fortæller om en misforståelse med Mohamed Elyounoussi undervejs i kampen.
– Vi er så glade for hinanden, men han sagde et eller andet til mig i forhold til en, jeg skulle have fat i. Det var lidt frustrerende, fordi jeg gjorde det, men han (Elyounoussi, red.) vidste det bare ikke. Vi gav en krammer efter kampen, så der er ikke noget i det. Det sker nogle gange, at bølgerne lige går højt, siger højrebacken og tilføjer bagefter:
– Han ville have mig til at sige noget til en anden spiller, hvilket jeg gjorde. Han vidste det bare ikke, så jeg sagde til ham under kampen: “Jeg gjorde det altså, jeg gjorde det.” Vi er gode venner nu, og det sker i fodbold.
Indoneseren spillede en nøglerolle i opgøret mod Heidenheim, hvor han assisterede det første mål og scorede til 2-0 fra ellevemeterpletten i anden halvleg. I den forlængede spilletid gjorde Rodrigo Huescas det til slutresultatet 3-1.
– Vi havde et møde før kampen, hvor der stod én ting på tavlen, og det var “vind.” Vi kom hertil for at vinde, og det er dejligt, synes jeg, at træneren godt tør skifte ud og have tillid til hele truppen.
FC København tog sejren, men kan ikke glæde sig alt for længe, da der allerede på søndag venter en ny og vigtig kamp mod FC Midtjylland, hvor Jacob Neestrup som bekendt er i karantæne.
– Jeg har ikke givet det mange tanker, men det er måske meget godt, da han vist er ved at miste stemmen. Så måske er det meget godt, at han tager en pause for alles skyld, siger Thomas Delaney med et stort smil og understreger, at han ikke endnu ved, hvem der bliver afløseren på søndag.
Jacob Neestrup fortalte efter opgøret mod Heidenheim, at afløseren er på plads, men at han ikke endnu vil fortælle, hvem det bliver – læs den historie her.
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
OPTAKT
FC København – Sønderjyske
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
OPTAKT
Randers FC – AGF
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
NYHEDER
Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
NYHEDER
Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
NYHEDER
Stjerner sender besked til Froholdt
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
NYHEDER
Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
TOPNYHED
Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
OPTAKT
FC Nordsjælland – Silkeborg IF
TOPNYHED
Vender tilbage til Randers – men skal væk igen
TOPNYHED
Danskerscoringerne væltede ind
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
– Det har man nok aldrig set før
NYHEDER
Dansk bomber i tårevædet afsked
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
DAGENS SPILFORSLAG
Sløvt Londonderby
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
NYHEDER
Ny Liverpool-nedtur
NYHEDER
Drømmekamp for Roony Bardghji i drama
NYHEDER
Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen
NYHEDER
Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag
NYHEDER
‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’
MEDIE
Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul
INTERVIEW