Elyounoussis bøn: Vær nu forsigtig!

FC Københavns nye trekløver blev nærmest overdynget med rosende ord efter deres flotte præstationer mod Lyngby, men Mohamed Elyounoussi passer på med at snakke dem for højt op.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Rodrigo Huescas stjal nærmest alle overskrifterne, da FC København mandag indledte Superliga-sæsonen med en 2-0-sejr i Lyngby, men også Nathan Trott og Munashe Garananga høstede store roser.

Man kan tillade sig at sige, at FCK's tre nyindkøb fik en sand drømmestart i den hvide spillertrøje, og der er afgjort meget at se frem til, hvis de fortsætter ad den sti. 

Mohamed Elyounoussi har også været imponeret af dem fra dag ét af, siger han efter onsdagens træningssession på 10'eren. 

– Det har været en fantastisk måde, de er kommet ind på holdet på og sat standarden for dem selv. Man så det hurtigt i første træning. Jeg er vant til, at nye spillere bruger lidt tid, før de kommer ordentligt i gang, men de er virkelig kommet godt ind, siger han.

263555

Rodrigo Huescas fik en drømmedebut i mandags. Foto: Alamy

Det går meget godt i spænd med, at Jacob Neestrup efter Lyngby-sejren sagde, at "Gara" eksempelvis havde haft en helt vild første træning. Det husker Elyounoussi også.

– Ja, de er bare gledet ind og klaret de arbejdsopgaver, de har fået. De har vist en enorm ro og med tanke på deres alder også, så har de en stor ro og fodboldforståelse.

Han råber dog vagt i gevær over at lægge alt for meget pres på de tre nye spillere.

– De er allerede kommet langt, men man skal også være lidt forsigtig med at bruge for mange store ord. Normalt skal man bruge noget tid på at falde til.

– Du flytter til et nyt land med et nyt sprog. Rodrigo er blevet ret god til engelsk de sidste dage, så han bliver bedre og bedre. Mange ting spiller ind, men vi skal nok passe på med at bruge for mange store ord, siger den rutinerede nordmand. 

Vil nå langt i Conference League
Han er – sammen med de tre nye – rejst til Gibraltar for at kickstarte FC Københavns europæiske sæson med en udekamp mod FCB Magpies. Menuen står på Conference League-fodbold og ikke Champions League, men det er ikke noget, som gør sulten mindre hos Elyounoussi.

– For os er Europa Europa. Vi skal ud og dominere og spille gruppespil i hvert fald. Der er kampen ekstremt vigtig, og vi tager den meget alvorligt. Vi har et klart ønske om at spille Champions League, men nu har vi muligheden for at spille Conference League, og det skal vi tage vare på.

263555

Mohamed Elyounoussi er en af de bærende spillere på FCK's hold, og skal de nå langt i Conference League, så er han en vigtig brik. Foto: Alamy

Conference League er et par hylder under Champions League, og ser man på vinderne af turneringen, Olympiakos, West Ham og AS Roma, så er det måske ikke helt utænkeligt, at FC København kan nå længere her, end de har gjort det i Champions League tidligere.

– Ligesom når vi spiller Champions League, har vi en drøm om at gå videre. Nu handler det først og fremmest om at komme videre i gruppespillet, men vi har en ambition om at komme så langt som muligt, og med den gruppe, vi har, og vores erfaring fra i fjor, tænker jeg, at det absolut er muligt, siger Elyounoussi.

Er det realistisk, at et hold som FCK kan vinde Conference League? 

– Det tror jeg ikke, vi skal tale om endnu. Først skal vi gøre arbejdet færdigt i morgen (i dag, red.) og komme i gruppespillet, og så tager vi den derfra, siger Elyounoussi, som igen slår fast, at han har stor tro på, at FC København kan nå langt. 

Det kræver, at de kvalificerer sig til gruppespillet, og her skal første skridt tages klokken 18 torsdag aften mod FCB Magpies i Gibraltar.





Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg




LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Thomas Frank scorer sommerjob

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’