Elyounoussis bøn: Vær nu forsigtig!

FC Københavns nye trekløver blev nærmest overdynget med rosende ord efter deres flotte præstationer mod Lyngby, men Mohamed Elyounoussi passer på med at snakke dem for højt op.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Rodrigo Huescas stjal nærmest alle overskrifterne, da FC København mandag indledte Superliga-sæsonen med en 2-0-sejr i Lyngby, men også Nathan Trott og Munashe Garananga høstede store roser.

Man kan tillade sig at sige, at FCK's tre nyindkøb fik en sand drømmestart i den hvide spillertrøje, og der er afgjort meget at se frem til, hvis de fortsætter ad den sti. 

Mohamed Elyounoussi har også været imponeret af dem fra dag ét af, siger han efter onsdagens træningssession på 10'eren. 

– Det har været en fantastisk måde, de er kommet ind på holdet på og sat standarden for dem selv. Man så det hurtigt i første træning. Jeg er vant til, at nye spillere bruger lidt tid, før de kommer ordentligt i gang, men de er virkelig kommet godt ind, siger han.

263555

Rodrigo Huescas fik en drømmedebut i mandags. Foto: Alamy

Det går meget godt i spænd med, at Jacob Neestrup efter Lyngby-sejren sagde, at "Gara" eksempelvis havde haft en helt vild første træning. Det husker Elyounoussi også.

– Ja, de er bare gledet ind og klaret de arbejdsopgaver, de har fået. De har vist en enorm ro og med tanke på deres alder også, så har de en stor ro og fodboldforståelse.

Han råber dog vagt i gevær over at lægge alt for meget pres på de tre nye spillere.

– De er allerede kommet langt, men man skal også være lidt forsigtig med at bruge for mange store ord. Normalt skal man bruge noget tid på at falde til.

– Du flytter til et nyt land med et nyt sprog. Rodrigo er blevet ret god til engelsk de sidste dage, så han bliver bedre og bedre. Mange ting spiller ind, men vi skal nok passe på med at bruge for mange store ord, siger den rutinerede nordmand. 

Vil nå langt i Conference League
Han er – sammen med de tre nye – rejst til Gibraltar for at kickstarte FC Københavns europæiske sæson med en udekamp mod FCB Magpies. Menuen står på Conference League-fodbold og ikke Champions League, men det er ikke noget, som gør sulten mindre hos Elyounoussi.

– For os er Europa Europa. Vi skal ud og dominere og spille gruppespil i hvert fald. Der er kampen ekstremt vigtig, og vi tager den meget alvorligt. Vi har et klart ønske om at spille Champions League, men nu har vi muligheden for at spille Conference League, og det skal vi tage vare på.

263555

Mohamed Elyounoussi er en af de bærende spillere på FCK's hold, og skal de nå langt i Conference League, så er han en vigtig brik. Foto: Alamy

Conference League er et par hylder under Champions League, og ser man på vinderne af turneringen, Olympiakos, West Ham og AS Roma, så er det måske ikke helt utænkeligt, at FC København kan nå længere her, end de har gjort det i Champions League tidligere.

– Ligesom når vi spiller Champions League, har vi en drøm om at gå videre. Nu handler det først og fremmest om at komme videre i gruppespillet, men vi har en ambition om at komme så langt som muligt, og med den gruppe, vi har, og vores erfaring fra i fjor, tænker jeg, at det absolut er muligt, siger Elyounoussi.

Er det realistisk, at et hold som FCK kan vinde Conference League? 

– Det tror jeg ikke, vi skal tale om endnu. Først skal vi gøre arbejdet færdigt i morgen (i dag, red.) og komme i gruppespillet, og så tager vi den derfra, siger Elyounoussi, som igen slår fast, at han har stor tro på, at FC København kan nå langt. 

Det kræver, at de kvalificerer sig til gruppespillet, og her skal første skridt tages klokken 18 torsdag aften mod FCB Magpies i Gibraltar.







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Nægtet Brøndby-skifte



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Mohamed Salah forhandler med ny klub

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Dansk målsluger skifter til topklub



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

‘Ronaldo vinder kampen’

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Forventer kæmpe jobtilbud

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Ser I med, AGF? Drømmedebut!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

– Alt for meget kaos i Horsens

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Black Cats kan tage point mod Reds

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Populære Chelsea – køb billetter her!

På vild liste med Lionel Messi

Katastrofe for Jack Grealish

Como kan vinde i Napoli

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

AGF mangler flere profiler mod OB