FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Rodrigo Huescas stjal nærmest alle overskrifterne, da FC København mandag indledte Superliga-sæsonen med en 2-0-sejr i Lyngby, men også Nathan Trott og Munashe Garananga høstede store roser.
Man kan tillade sig at sige, at FCK's tre nyindkøb fik en sand drømmestart i den hvide spillertrøje, og der er afgjort meget at se frem til, hvis de fortsætter ad den sti.
Mohamed Elyounoussi har også været imponeret af dem fra dag ét af, siger han efter onsdagens træningssession på 10'eren.
– Det har været en fantastisk måde, de er kommet ind på holdet på og sat standarden for dem selv. Man så det hurtigt i første træning. Jeg er vant til, at nye spillere bruger lidt tid, før de kommer ordentligt i gang, men de er virkelig kommet godt ind, siger han.

Det går meget godt i spænd med, at Jacob Neestrup efter Lyngby-sejren sagde, at "Gara" eksempelvis havde haft en helt vild første træning. Det husker Elyounoussi også.
– Ja, de er bare gledet ind og klaret de arbejdsopgaver, de har fået. De har vist en enorm ro og med tanke på deres alder også, så har de en stor ro og fodboldforståelse.
Han råber dog vagt i gevær over at lægge alt for meget pres på de tre nye spillere.
– De er allerede kommet langt, men man skal også være lidt forsigtig med at bruge for mange store ord. Normalt skal man bruge noget tid på at falde til.
– Du flytter til et nyt land med et nyt sprog. Rodrigo er blevet ret god til engelsk de sidste dage, så han bliver bedre og bedre. Mange ting spiller ind, men vi skal nok passe på med at bruge for mange store ord, siger den rutinerede nordmand.
Vil nå langt i Conference League
Han er – sammen med de tre nye – rejst til Gibraltar for at kickstarte FC Københavns europæiske sæson med en udekamp mod FCB Magpies. Menuen står på Conference League-fodbold og ikke Champions League, men det er ikke noget, som gør sulten mindre hos Elyounoussi.
– For os er Europa Europa. Vi skal ud og dominere og spille gruppespil i hvert fald. Der er kampen ekstremt vigtig, og vi tager den meget alvorligt. Vi har et klart ønske om at spille Champions League, men nu har vi muligheden for at spille Conference League, og det skal vi tage vare på.

Conference League er et par hylder under Champions League, og ser man på vinderne af turneringen, Olympiakos, West Ham og AS Roma, så er det måske ikke helt utænkeligt, at FC København kan nå længere her, end de har gjort det i Champions League tidligere.
– Ligesom når vi spiller Champions League, har vi en drøm om at gå videre. Nu handler det først og fremmest om at komme videre i gruppespillet, men vi har en ambition om at komme så langt som muligt, og med den gruppe, vi har, og vores erfaring fra i fjor, tænker jeg, at det absolut er muligt, siger Elyounoussi.
Er det realistisk, at et hold som FCK kan vinde Conference League?
– Det tror jeg ikke, vi skal tale om endnu. Først skal vi gøre arbejdet færdigt i morgen (i dag, red.) og komme i gruppespillet, og så tager vi den derfra, siger Elyounoussi, som igen slår fast, at han har stor tro på, at FC København kan nå langt.
Det kræver, at de kvalificerer sig til gruppespillet, og her skal første skridt tages klokken 18 torsdag aften mod FCB Magpies i Gibraltar.
LIVE
LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
Stor dramatik: Brøndby har IKKE en sag!
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
Afviser mesterskabssnak
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
Bayern slår rekord i ny storsejr
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
Silkeborg-comeback giver håb
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
DAGENS SPILFORSLAG