FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Rodrigo Huescas stjal nærmest alle overskrifterne, da FC København mandag indledte Superliga-sæsonen med en 2-0-sejr i Lyngby, men også Nathan Trott og Munashe Garananga høstede store roser.
Man kan tillade sig at sige, at FCK's tre nyindkøb fik en sand drømmestart i den hvide spillertrøje, og der er afgjort meget at se frem til, hvis de fortsætter ad den sti.
Mohamed Elyounoussi har også været imponeret af dem fra dag ét af, siger han efter onsdagens træningssession på 10'eren.
– Det har været en fantastisk måde, de er kommet ind på holdet på og sat standarden for dem selv. Man så det hurtigt i første træning. Jeg er vant til, at nye spillere bruger lidt tid, før de kommer ordentligt i gang, men de er virkelig kommet godt ind, siger han.

Det går meget godt i spænd med, at Jacob Neestrup efter Lyngby-sejren sagde, at "Gara" eksempelvis havde haft en helt vild første træning. Det husker Elyounoussi også.
– Ja, de er bare gledet ind og klaret de arbejdsopgaver, de har fået. De har vist en enorm ro og med tanke på deres alder også, så har de en stor ro og fodboldforståelse.
Han råber dog vagt i gevær over at lægge alt for meget pres på de tre nye spillere.
– De er allerede kommet langt, men man skal også være lidt forsigtig med at bruge for mange store ord. Normalt skal man bruge noget tid på at falde til.
– Du flytter til et nyt land med et nyt sprog. Rodrigo er blevet ret god til engelsk de sidste dage, så han bliver bedre og bedre. Mange ting spiller ind, men vi skal nok passe på med at bruge for mange store ord, siger den rutinerede nordmand.
Vil nå langt i Conference League
Han er – sammen med de tre nye – rejst til Gibraltar for at kickstarte FC Københavns europæiske sæson med en udekamp mod FCB Magpies. Menuen står på Conference League-fodbold og ikke Champions League, men det er ikke noget, som gør sulten mindre hos Elyounoussi.
– For os er Europa Europa. Vi skal ud og dominere og spille gruppespil i hvert fald. Der er kampen ekstremt vigtig, og vi tager den meget alvorligt. Vi har et klart ønske om at spille Champions League, men nu har vi muligheden for at spille Conference League, og det skal vi tage vare på.

Conference League er et par hylder under Champions League, og ser man på vinderne af turneringen, Olympiakos, West Ham og AS Roma, så er det måske ikke helt utænkeligt, at FC København kan nå længere her, end de har gjort det i Champions League tidligere.
– Ligesom når vi spiller Champions League, har vi en drøm om at gå videre. Nu handler det først og fremmest om at komme videre i gruppespillet, men vi har en ambition om at komme så langt som muligt, og med den gruppe, vi har, og vores erfaring fra i fjor, tænker jeg, at det absolut er muligt, siger Elyounoussi.
Er det realistisk, at et hold som FCK kan vinde Conference League?
– Det tror jeg ikke, vi skal tale om endnu. Først skal vi gøre arbejdet færdigt i morgen (i dag, red.) og komme i gruppespillet, og så tager vi den derfra, siger Elyounoussi, som igen slår fast, at han har stor tro på, at FC København kan nå langt.
Det kræver, at de kvalificerer sig til gruppespillet, og her skal første skridt tages klokken 18 torsdag aften mod FCB Magpies i Gibraltar.
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
Alle storroser Dario Osorio
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
KARAKTERER
Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
MEDIE
Storklub meldes interesseret
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
Sikrer historisk VM-plads
Udvist dansker tager skylden for VM-kiks
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan overrumple Ulvinder
NYHEDER