Elyounoussis bøn: Vær nu forsigtig!

FC Københavns nye trekløver blev nærmest overdynget med rosende ord efter deres flotte præstationer mod Lyngby, men Mohamed Elyounoussi passer på med at snakke dem for højt op.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Rodrigo Huescas stjal nærmest alle overskrifterne, da FC København mandag indledte Superliga-sæsonen med en 2-0-sejr i Lyngby, men også Nathan Trott og Munashe Garananga høstede store roser.

Man kan tillade sig at sige, at FCK's tre nyindkøb fik en sand drømmestart i den hvide spillertrøje, og der er afgjort meget at se frem til, hvis de fortsætter ad den sti. 

Mohamed Elyounoussi har også været imponeret af dem fra dag ét af, siger han efter onsdagens træningssession på 10'eren. 

– Det har været en fantastisk måde, de er kommet ind på holdet på og sat standarden for dem selv. Man så det hurtigt i første træning. Jeg er vant til, at nye spillere bruger lidt tid, før de kommer ordentligt i gang, men de er virkelig kommet godt ind, siger han.

263555

Rodrigo Huescas fik en drømmedebut i mandags. Foto: Alamy

Det går meget godt i spænd med, at Jacob Neestrup efter Lyngby-sejren sagde, at "Gara" eksempelvis havde haft en helt vild første træning. Det husker Elyounoussi også.

– Ja, de er bare gledet ind og klaret de arbejdsopgaver, de har fået. De har vist en enorm ro og med tanke på deres alder også, så har de en stor ro og fodboldforståelse.

Han råber dog vagt i gevær over at lægge alt for meget pres på de tre nye spillere.

– De er allerede kommet langt, men man skal også være lidt forsigtig med at bruge for mange store ord. Normalt skal man bruge noget tid på at falde til.

– Du flytter til et nyt land med et nyt sprog. Rodrigo er blevet ret god til engelsk de sidste dage, så han bliver bedre og bedre. Mange ting spiller ind, men vi skal nok passe på med at bruge for mange store ord, siger den rutinerede nordmand. 

Vil nå langt i Conference League
Han er – sammen med de tre nye – rejst til Gibraltar for at kickstarte FC Københavns europæiske sæson med en udekamp mod FCB Magpies. Menuen står på Conference League-fodbold og ikke Champions League, men det er ikke noget, som gør sulten mindre hos Elyounoussi.

– For os er Europa Europa. Vi skal ud og dominere og spille gruppespil i hvert fald. Der er kampen ekstremt vigtig, og vi tager den meget alvorligt. Vi har et klart ønske om at spille Champions League, men nu har vi muligheden for at spille Conference League, og det skal vi tage vare på.

263555

Mohamed Elyounoussi er en af de bærende spillere på FCK's hold, og skal de nå langt i Conference League, så er han en vigtig brik. Foto: Alamy

Conference League er et par hylder under Champions League, og ser man på vinderne af turneringen, Olympiakos, West Ham og AS Roma, så er det måske ikke helt utænkeligt, at FC København kan nå længere her, end de har gjort det i Champions League tidligere.

– Ligesom når vi spiller Champions League, har vi en drøm om at gå videre. Nu handler det først og fremmest om at komme videre i gruppespillet, men vi har en ambition om at komme så langt som muligt, og med den gruppe, vi har, og vores erfaring fra i fjor, tænker jeg, at det absolut er muligt, siger Elyounoussi.

Er det realistisk, at et hold som FCK kan vinde Conference League? 

– Det tror jeg ikke, vi skal tale om endnu. Først skal vi gøre arbejdet færdigt i morgen (i dag, red.) og komme i gruppespillet, og så tager vi den derfra, siger Elyounoussi, som igen slår fast, at han har stor tro på, at FC København kan nå langt. 

Det kræver, at de kvalificerer sig til gruppespillet, og her skal første skridt tages klokken 18 torsdag aften mod FCB Magpies i Gibraltar.





Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe




LIVE

LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Henter FC København-spiller



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Falsk transferhistorie i omløb

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Trænerlegende stopper

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Joakim Mæhle åbner op



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Tottenham præsenterer ny træner

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Kæk Wass: Han filmede!

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Chelsea med historiens største PL-underskud

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Undskylder efter italiensk fiasko