Elyounoussis bøn: Vær nu forsigtig!

FC Københavns nye trekløver blev nærmest overdynget med rosende ord efter deres flotte præstationer mod Lyngby, men Mohamed Elyounoussi passer på med at snakke dem for højt op.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Rodrigo Huescas stjal nærmest alle overskrifterne, da FC København mandag indledte Superliga-sæsonen med en 2-0-sejr i Lyngby, men også Nathan Trott og Munashe Garananga høstede store roser.

Man kan tillade sig at sige, at FCK's tre nyindkøb fik en sand drømmestart i den hvide spillertrøje, og der er afgjort meget at se frem til, hvis de fortsætter ad den sti. 

Mohamed Elyounoussi har også været imponeret af dem fra dag ét af, siger han efter onsdagens træningssession på 10'eren. 

– Det har været en fantastisk måde, de er kommet ind på holdet på og sat standarden for dem selv. Man så det hurtigt i første træning. Jeg er vant til, at nye spillere bruger lidt tid, før de kommer ordentligt i gang, men de er virkelig kommet godt ind, siger han.

263555

Rodrigo Huescas fik en drømmedebut i mandags. Foto: Alamy

Det går meget godt i spænd med, at Jacob Neestrup efter Lyngby-sejren sagde, at "Gara" eksempelvis havde haft en helt vild første træning. Det husker Elyounoussi også.

– Ja, de er bare gledet ind og klaret de arbejdsopgaver, de har fået. De har vist en enorm ro og med tanke på deres alder også, så har de en stor ro og fodboldforståelse.

Han råber dog vagt i gevær over at lægge alt for meget pres på de tre nye spillere.

– De er allerede kommet langt, men man skal også være lidt forsigtig med at bruge for mange store ord. Normalt skal man bruge noget tid på at falde til.

– Du flytter til et nyt land med et nyt sprog. Rodrigo er blevet ret god til engelsk de sidste dage, så han bliver bedre og bedre. Mange ting spiller ind, men vi skal nok passe på med at bruge for mange store ord, siger den rutinerede nordmand. 

Vil nå langt i Conference League
Han er – sammen med de tre nye – rejst til Gibraltar for at kickstarte FC Københavns europæiske sæson med en udekamp mod FCB Magpies. Menuen står på Conference League-fodbold og ikke Champions League, men det er ikke noget, som gør sulten mindre hos Elyounoussi.

– For os er Europa Europa. Vi skal ud og dominere og spille gruppespil i hvert fald. Der er kampen ekstremt vigtig, og vi tager den meget alvorligt. Vi har et klart ønske om at spille Champions League, men nu har vi muligheden for at spille Conference League, og det skal vi tage vare på.

263555

Mohamed Elyounoussi er en af de bærende spillere på FCK's hold, og skal de nå langt i Conference League, så er han en vigtig brik. Foto: Alamy

Conference League er et par hylder under Champions League, og ser man på vinderne af turneringen, Olympiakos, West Ham og AS Roma, så er det måske ikke helt utænkeligt, at FC København kan nå længere her, end de har gjort det i Champions League tidligere.

– Ligesom når vi spiller Champions League, har vi en drøm om at gå videre. Nu handler det først og fremmest om at komme videre i gruppespillet, men vi har en ambition om at komme så langt som muligt, og med den gruppe, vi har, og vores erfaring fra i fjor, tænker jeg, at det absolut er muligt, siger Elyounoussi.

Er det realistisk, at et hold som FCK kan vinde Conference League? 

– Det tror jeg ikke, vi skal tale om endnu. Først skal vi gøre arbejdet færdigt i morgen (i dag, red.) og komme i gruppespillet, og så tager vi den derfra, siger Elyounoussi, som igen slår fast, at han har stor tro på, at FC København kan nå langt. 

Det kræver, at de kvalificerer sig til gruppespillet, og her skal første skridt tages klokken 18 torsdag aften mod FCB Magpies i Gibraltar.





Er det Chido Obis store chance?


‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Pernille Harder med perlemål

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter

Tog smutvej – Billing er overrasket

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt

Superliga-løgn

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Brian Riemer bekymret for dansk stjerne

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer

Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’

Premier Leagues bundprop henter ny træner

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt

Målfattigt i Manchester

Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

‘En selvforskyldt katastrofe’

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’