Målløs over FCK-straffe: Dommeren skabte dramaet

FCK's modstandere i Kilmarnock forstår intet af, at FC København skulle have straffespark med et kvarter igen i torsdagens 2-0-sejr.



Tipsbladet i Parken: Spillet var for længst gået videre, da den italienske dommer Fabio Maresca i opgøret mellem FC København og Kilmarnock blev kaldt ud til VAR-skærmen af opgørets VAR-official.

Maresca gav uden tøven et straffespark, som Kevin Diks omsatte til en scoring, der kan vise sig at blive voldsomt vigtig for såvel FC København som rivalerne i Superligaen, der brændende ønsker sig FCK- og FCM-succes i denne europæiske sæson, så Danmark igen kan få en ekstra europæisk plads.

Da dommeren blev kaldt ud, havde der ikke været specielt voldsomme appeller fra hverken FCK'erne eller publikum, og Kilmarnocks cheftræner Derek McInnes kunne slet ikke forstå, situationen udløste straffespark.

– Jeg tror kun, det var [Kevin] Diks, der appellerede lidt. Ingen andre gjorde noget, sagde Derek McInnes, da Tipsbladet og skotsk presse minutter efter kampen talte med Kilmarnock-træneren i Parken.

– Jeg mener ikke, det er en clear and obvious fejl. Vi kom på den forkerte side af kendelsen, og det var uheldigt, siger Kilmarnock-træneren.

– Jeg har ikke set situationen igen, men jeg blev overrasket. Det kom ud af ingenting, siger Kilmarnocks back Lewis Mayo.

269169

Kilmarnock-træner Derek McInnes før en kamp mod Celtic i begyndelsen af august. Foto: Alamy

Kilmarnock-træneren McInnes talte umiddelbart efter straffesparket med fjerdedommeren på sidelinjen og efter slutfløjtet med kampens dommer, og Kilmarnock-træneren, der var stolt af sine spilleres helhjertede fighterindsats i en på mange måder god forsvarskamp, var overhovedet ikke på linje med italieneren.

– Jeg spurgte ham til straffesparket, og han sagde, at da han så det på skærmen, var det et straffespark for ham. Jeg sagde også, om ikke tiden også var løbet ud [da FC København fik hjørnespark og Rasmus Falk scorede til 2-0 på returbolden], men det sagde han, den ikke var, men at der var 15 sekunder til.

– Deres træner [Jacob Neestrup] forsøgte nogle ting for at ændre kampens gang, og jeg følte, vi havde styr på det. Der var ikke rigtigt noget drama. Dramaet kom fra dommerens beslutning, da vi stod fint i vores formation, siger Derek McInnes.

Kilmarnock kommer på hårdt arbejde i returen i næste uge, når 0-2 skal indhentes på kunstgræs på en hjemmebane, hvor man i løbet af de seneste måneder har slået Skotlands to storhold Celtic og Rangers.

– Jeg synes virkelig ikke, vores præstation og indsats afspejler sig i kampens resultat. 2-0 er virkelig barskt set i forhold til, at vi gjorde 90 procent af det, vi ville, fuldstændig rigtigt, og så blev dræbt på bittesmå detaljer, siger forsvarsspilleren Lewis Mayo, der forventer et ganske andet kampbillede om en uge.

Tipsbladet har set nærmere på, hvad en FCK-tur i Conference League kan kaste af sig finansielt. Læs meget mere om det her.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.






Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’




LIVE

VM-LIVE: VM-drama – stjerne skaber giftig stemning

VM-Vækkeuret: Superstjernerne funkler!

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes

Godt trænerarbejde sikrer Østrig svær VM-sejr

Misser første VM-kamp efter voldtægtsanklager

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

TransferLIVE: Ten Hag henter dansker

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes

Brøndby henter keeper – her er planen

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Får afvist bud på dansk profil

De lurer på Kjærgaard

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lurer på varm VM-profil

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Vilde Messi tangerer VM-rekord

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Denne klub drømmer om Højbjerg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

England – Kroatien

FC Midtjylland får bøde på en kvart million