Målløs over FCK-straffe: Dommeren skabte dramaet

FCK's modstandere i Kilmarnock forstår intet af, at FC København skulle have straffespark med et kvarter igen i torsdagens 2-0-sejr.



Tipsbladet i Parken: Spillet var for længst gået videre, da den italienske dommer Fabio Maresca i opgøret mellem FC København og Kilmarnock blev kaldt ud til VAR-skærmen af opgørets VAR-official.

Maresca gav uden tøven et straffespark, som Kevin Diks omsatte til en scoring, der kan vise sig at blive voldsomt vigtig for såvel FC København som rivalerne i Superligaen, der brændende ønsker sig FCK- og FCM-succes i denne europæiske sæson, så Danmark igen kan få en ekstra europæisk plads.

Da dommeren blev kaldt ud, havde der ikke været specielt voldsomme appeller fra hverken FCK'erne eller publikum, og Kilmarnocks cheftræner Derek McInnes kunne slet ikke forstå, situationen udløste straffespark.

– Jeg tror kun, det var [Kevin] Diks, der appellerede lidt. Ingen andre gjorde noget, sagde Derek McInnes, da Tipsbladet og skotsk presse minutter efter kampen talte med Kilmarnock-træneren i Parken.

– Jeg mener ikke, det er en clear and obvious fejl. Vi kom på den forkerte side af kendelsen, og det var uheldigt, siger Kilmarnock-træneren.

– Jeg har ikke set situationen igen, men jeg blev overrasket. Det kom ud af ingenting, siger Kilmarnocks back Lewis Mayo.

269169

Kilmarnock-træner Derek McInnes før en kamp mod Celtic i begyndelsen af august. Foto: Alamy

Kilmarnock-træneren McInnes talte umiddelbart efter straffesparket med fjerdedommeren på sidelinjen og efter slutfløjtet med kampens dommer, og Kilmarnock-træneren, der var stolt af sine spilleres helhjertede fighterindsats i en på mange måder god forsvarskamp, var overhovedet ikke på linje med italieneren.

– Jeg spurgte ham til straffesparket, og han sagde, at da han så det på skærmen, var det et straffespark for ham. Jeg sagde også, om ikke tiden også var løbet ud [da FC København fik hjørnespark og Rasmus Falk scorede til 2-0 på returbolden], men det sagde han, den ikke var, men at der var 15 sekunder til.

– Deres træner [Jacob Neestrup] forsøgte nogle ting for at ændre kampens gang, og jeg følte, vi havde styr på det. Der var ikke rigtigt noget drama. Dramaet kom fra dommerens beslutning, da vi stod fint i vores formation, siger Derek McInnes.

Kilmarnock kommer på hårdt arbejde i returen i næste uge, når 0-2 skal indhentes på kunstgræs på en hjemmebane, hvor man i løbet af de seneste måneder har slået Skotlands to storhold Celtic og Rangers.

– Jeg synes virkelig ikke, vores præstation og indsats afspejler sig i kampens resultat. 2-0 er virkelig barskt set i forhold til, at vi gjorde 90 procent af det, vi ville, fuldstændig rigtigt, og så blev dræbt på bittesmå detaljer, siger forsvarsspilleren Lewis Mayo, der forventer et ganske andet kampbillede om en uge.

Tipsbladet har set nærmere på, hvad en FCK-tur i Conference League kan kaste af sig finansielt. Læs meget mere om det her.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.




Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Aflyser pressemøde i Parken

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Superliga-profil får trænerlicens

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Færøernes VM-drøm slukket

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Chok i OB – siger op efter seks dage

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Clement Bischoff på tavlen

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

AGF straffet med stor bøde

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Ståle Solbakken sender advarsel

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales

Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb

Landsholdsprofil misser træning

Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre

– Han er uden tvivl utilfreds

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’

Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’

Landstræner uenig med Ronaldo