Tipsbladet i Parken: Spillet var for længst gået videre, da den italienske dommer Fabio Maresca i opgøret mellem FC København og Kilmarnock blev kaldt ud til VAR-skærmen af opgørets VAR-official.
Maresca gav uden tøven et straffespark, som Kevin Diks omsatte til en scoring, der kan vise sig at blive voldsomt vigtig for såvel FC København som rivalerne i Superligaen, der brændende ønsker sig FCK- og FCM-succes i denne europæiske sæson, så Danmark igen kan få en ekstra europæisk plads.
Da dommeren blev kaldt ud, havde der ikke været specielt voldsomme appeller fra hverken FCK'erne eller publikum, og Kilmarnocks cheftræner Derek McInnes kunne slet ikke forstå, situationen udløste straffespark.
– Jeg tror kun, det var [Kevin] Diks, der appellerede lidt. Ingen andre gjorde noget, sagde Derek McInnes, da Tipsbladet og skotsk presse minutter efter kampen talte med Kilmarnock-træneren i Parken.
– Jeg mener ikke, det er en clear and obvious fejl. Vi kom på den forkerte side af kendelsen, og det var uheldigt, siger Kilmarnock-træneren.
– Jeg har ikke set situationen igen, men jeg blev overrasket. Det kom ud af ingenting, siger Kilmarnocks back Lewis Mayo.

Kilmarnock-træneren McInnes talte umiddelbart efter straffesparket med fjerdedommeren på sidelinjen og efter slutfløjtet med kampens dommer, og Kilmarnock-træneren, der var stolt af sine spilleres helhjertede fighterindsats i en på mange måder god forsvarskamp, var overhovedet ikke på linje med italieneren.
– Jeg spurgte ham til straffesparket, og han sagde, at da han så det på skærmen, var det et straffespark for ham. Jeg sagde også, om ikke tiden også var løbet ud [da FC København fik hjørnespark og Rasmus Falk scorede til 2-0 på returbolden], men det sagde han, den ikke var, men at der var 15 sekunder til.
– Deres træner [Jacob Neestrup] forsøgte nogle ting for at ændre kampens gang, og jeg følte, vi havde styr på det. Der var ikke rigtigt noget drama. Dramaet kom fra dommerens beslutning, da vi stod fint i vores formation, siger Derek McInnes.
Kilmarnock kommer på hårdt arbejde i returen i næste uge, når 0-2 skal indhentes på kunstgræs på en hjemmebane, hvor man i løbet af de seneste måneder har slået Skotlands to storhold Celtic og Rangers.
– Jeg synes virkelig ikke, vores præstation og indsats afspejler sig i kampens resultat. 2-0 er virkelig barskt set i forhold til, at vi gjorde 90 procent af det, vi ville, fuldstændig rigtigt, og så blev dræbt på bittesmå detaljer, siger forsvarsspilleren Lewis Mayo, der forventer et ganske andet kampbillede om en uge.
Tipsbladet har set nærmere på, hvad en FCK-tur i Conference League kan kaste af sig finansielt. Læs meget mere om det her.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
NYHEDER Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
Alle storroser Dario Osorio
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
EKSKLUSIVT – Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
EKSKLUSIVT Andreas Christensen roser FC København
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
KARAKTERER
Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
MEDIE Disse fire klubber meldes varme på Franculino
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
Her trækkes der lod til VM
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
EKSKLUSIVT Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
Sikrer historisk VM-plads
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
Røgalarm udsætter kampstart i Parken
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
MEDIE
Storklub meldes interesseret
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
TOPNYHED
Skuffet Brian Riemer reagerer
Udvist dansker tager skylden for VM-kiks
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan overrumple Ulvinder
NYHEDER
Skuffer igen
Michael Gregoritch i kæmpe helterolle
INTERVIEW
Dansk stjerne: Det er til grin!
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
Vejen tilbage?
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark