Conference League
Dommer: Nikola Dabanovic
Tor 20. feb kl. 18.45
Stream: Disney+
Spilforslag
FCK vinder
Odds 2.70
Odds fra april 20, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
FC Heidenheim:
Én sejr i de seneste 17 Bundesliga-kampe, heraf voldsomme 14 nederlag.
Det kører ikke for sensationsholdet Heidenheim i denne sæson, og FCK var nok ikke helt utilfredse, da tyskerne blev trukket op af bowlen som modstander i Conference Leagues playoff-runde.
At Heidenheim ikke er i topform så vi eksempler på i sidste uge, da tyskerne i første halvleg var i store problemer i Parken, hvor de fortjent gik til pause nede med 1-0.
Om det var Frank Schmidts tropper, der steppede op efter pausen eller om det var FCK, som dalede i niveau, kan diskuteres, men ikke desto mindre fik Heidenheim vendt opgøret på hovedet og kunne rejse tilbage sydpå med et fremragende 2-1 resultat i bagagen. Endda i et opgør, hvor de fleste af holdets største profiler fik et hvil.
I weekenden var det dog tilbage til hverdagsagtige tilstande i Bundesligaen, hvor det blev til et fuldt fortjent 2-0 nederlag hjemme mod Bo Henriksens Mainz.
Niklas Dorsch er ude med en skade, og så er den nye lejesvend fra Bayern München, Frans Krätzig, ikke registreret til at spille Conference League.
FC København:
FCK var klokkeklare favoritter i sidste uges opgør hjemme i Parken, ligesom de i øvrigt også har været det i turneringens hidtidige hjemmekampe.
I ligaspillet havde københavnerne svært ved at indfri forventninger, og sluttede af med beskedne to sejre mod ellers overkommelige modstandere i fem af seks kampe.
Den utilfredsstillende tendens fortsatte mod Heidenheim, hvor det efter første halvleg ellers blot lignede et spørgsmål om hvorvidt, FCK skulle vinde med ét, to eller tre mål.
Jacob Neestrups tropper kæmper med at spille 90 gode, sammenhængende minutter, og i europæisk regi har det altså vist sig kostbart, at de ikke formår at holde snuden i sporet.
Weekendens forårspremiere i Superligaen bød dog på en opmuntrende præstation og tre vigtige point i den svære udekamp mod Randers, hvor FCK ligesom mod Heidenheim var langt bedre i første halvleg end i anden.
Kun én sejr tæller torsdag i Tyskland, og selvom procenterne for videre avancement er dalet kraftigt efter sidste uges opgør, bør løverne trods alt have fine muligheder for at vende opgøret på hovedet.
Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Oscar Buur, Oliver Højer, Lukas Lerager og Andreas Cornelius alle ude med skader.
Karantæner:
FC Heidenheim: Ingen
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Heidenheim: (4-5-1): Muller – Busch, Siersleben, Mainka, Traore – Scienza, Wanner, Keller, Wanner, Conteh – Pieringer
FC København: (4-2-3-1): Ramaj – Huescas, Pereira, Hatzidiakos, Lopez – Froholdt, Delaney – Larsson, Mattson, Robert – Claesson
Dom:
FCK tabte skuffende hjemme i sidste uge, så nu er det kun en sejr, som tæller i Tyskland. Et scenarie, som der trods alt skal være fine betingelser for.
Heidenheim taber og taber i Bundesligaen, og Voith-Arena udgør ikke ligefrem et fort for hjemmeholdet, som har tabt otte af 11 hjemmekampe i ligaen.
Derfor er der heller intet til hinder for, at FCK kan vende opgøret på hovedet. Hvis bare de spiller på så højt niveau som i første halvleg mod både Heidenheim og Randers.
Det er ikke utænkeligt, at værterne igen sparer spillere til nedrykningskampen i ligaen, og det bør Neestrup og co. kunne udnytte.
2-0 til danskerne.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated april 20, 2026 16:02 pm
Ligatabel:
Seneste resultater
LIVE
LIVE: ‘Venter stort transfervindue for OB’
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’