FC Heidenheim – FC København

FCK er nede i sækken med 2-1 efter første opgør, så kun en sejr tæller i torsdagens returopgør i Conference League mod Heidenheim



Conference League

Dommer: Nikola Dabanovic

Tor 20. feb kl. 18.45

Stream: Disney+

Spilforslag

FCK vinder

Odds 2.70

Spil hos Unibet

Odds fra april 11, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
FC Heidenheim:

Én sejr i de seneste 17 Bundesliga-kampe, heraf voldsomme 14 nederlag.

Det kører ikke for sensationsholdet Heidenheim i denne sæson, og FCK var nok ikke helt utilfredse, da tyskerne blev trukket op af bowlen som modstander i Conference Leagues playoff-runde.

At Heidenheim ikke er i topform så vi eksempler på i sidste uge, da tyskerne i første halvleg var i store problemer i Parken, hvor de fortjent gik til pause nede med 1-0.

Om det var Frank Schmidts tropper, der steppede op efter pausen eller om det var FCK, som dalede i niveau, kan diskuteres, men ikke desto mindre fik Heidenheim vendt opgøret på hovedet og kunne rejse tilbage sydpå med et fremragende 2-1 resultat i bagagen. Endda i et opgør, hvor de fleste af holdets største profiler fik et hvil.

I weekenden var det dog tilbage til hverdagsagtige tilstande i Bundesligaen, hvor det blev til et fuldt fortjent 2-0 nederlag hjemme mod Bo Henriksens Mainz.

Niklas Dorsch er ude med en skade, og så er den nye lejesvend fra Bayern München, Frans Krätzig, ikke registreret til at spille Conference League.

FC København:

FCK var klokkeklare favoritter i sidste uges opgør hjemme i Parken, ligesom de i øvrigt også har været det i turneringens hidtidige hjemmekampe.

I ligaspillet havde københavnerne svært ved at indfri forventninger, og sluttede af med beskedne to sejre mod ellers overkommelige modstandere i fem af seks kampe.

Den utilfredsstillende tendens fortsatte mod Heidenheim, hvor det efter første halvleg ellers blot lignede et spørgsmål om hvorvidt, FCK skulle vinde med ét, to eller tre mål.

Jacob Neestrups tropper kæmper med at spille 90 gode, sammenhængende minutter, og i europæisk regi har det altså vist sig kostbart, at de ikke formår at holde snuden i sporet.

Weekendens forårspremiere i Superligaen bød dog på en opmuntrende præstation og tre vigtige point i den svære udekamp mod Randers, hvor FCK ligesom mod Heidenheim var langt bedre i første halvleg end i anden.

Kun én sejr tæller torsdag i Tyskland, og selvom procenterne for videre avancement er dalet kraftigt efter sidste uges opgør, bør løverne trods alt have fine muligheder for at vende opgøret på hovedet.

Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Oscar Buur, Oliver Højer, Lukas Lerager og Andreas Cornelius alle ude med skader.

Karantæner:

FC Heidenheim: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:

FC Heidenheim: (4-5-1): Muller – Busch, Siersleben, Mainka, Traore – Scienza, Wanner, Keller, Wanner, Conteh – Pieringer

FC København: (4-2-3-1): Ramaj – Huescas, Pereira, Hatzidiakos, Lopez – Froholdt, Delaney – Larsson, Mattson, Robert – Claesson

Dom:

FCK tabte skuffende hjemme i sidste uge, så nu er det kun en sejr, som tæller i Tyskland. Et scenarie, som der trods alt skal være fine betingelser for.

Heidenheim taber og taber i Bundesligaen, og Voith-Arena udgør ikke ligefrem et fort for hjemmeholdet, som har tabt otte af 11 hjemmekampe i ligaen.

Derfor er der heller intet til hinder for, at FCK kan vende opgøret på hovedet. Hvis bare de spiller på så højt niveau som i første halvleg mod både Heidenheim og Randers.

Det er ikke utænkeligt, at værterne igen sparer spillere til nedrykningskampen i ligaen, og det bør Neestrup og co. kunne udnytte.

2-0 til danskerne.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated april 11, 2026 01:32 am

Ligatabel:

Seneste resultater





Sten Grytebust kontaktet af dansk klub




LIVE

LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

AGF snubler i guldkampen

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Cooper gav hård og ærlig besked

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Thomas Frank er favorit til jobbet

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Afslører dialog med Niels Frederiksen

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Hård kritik af FCM-profil

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

AGF – FC Nordsjælland

Barcelona klager til UEFA

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Chelsea – Manchester City

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

– Går det galt, går det rigtig galt!

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Liverpool – Fulham

Nu er han tilbage for Brøndby

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring