FC København – Istanbul Basaksehir

Efter kun et enkelt point i de første to runder i Conference League skal FCK torsdag ud at jagte tre point mod tyrkiske Basaksehir.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 21:00
Spillested: Parken
Dommer: Joey Kooij, Holland
På TV: Disney+

Holdnyt:
FC København:
Den står på videre avancement til de 24 bedste hold i Conference League, og med en aktuel 25. plads til FC København er det ved at være tid til at stemple ind med en sejr.

Københavnerne skuffede fælt i første kamp med et nederlag hjemme mod upåagtede Jagiellonia fra Polen, men leverede til gengæld en artig overraskelse senest med et flot point i den på papiret sværeste kamp ude mod Real Betis.

Generelt virker formkurven til at være opadgående hos hjemmeholdet, som er uden nederlag i de seneste seks kampe i alle turneringer.

I mandags blev det godt nok kun til 2-2 hjemme mod Silkeborg efter en sen, sen udligning af gæsterne, men i modsætning til mange af sæsonens andre kampe leverede FCK faktisk en strålende spillemæssig indsats, og burde, målt på spil og chancer, have vundet komfortabelt.

Det ser bedre og bedre ud for Neestrups tropper, men der skal flere sejre på bordet, hvis sæsonens mål i ligaen og Europa skal indfries.

Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Birger Meling, Rasmus Falk og Robert er ude med skader.

Istanbul Basaksehir:
Basaksehir har efterhånden etableret sig som en fast bestanddel af toppen i den tyrkiske Süper Lig, udmærket illustreret ved europæisk deltagelse i otte af de seneste ti sæsoner.

Tyrkisk modstand er ikke drømmescenariet i Conference League, hvor der er et væld af hold fra meget blødere ligaer, men mere skræmmende er Basaksehir altså heller ikke.

I sidste sæson endte gæsterne hele 51 point fra førstepladsen i ligaen, mens der i indeværende sæson allerede er 13 point op efter 10 spillerunder. I øvrigt uden endnu at have mødt de tre storklubber Besiktas, Fenerbahce og Galatasaray. 

Tyrkerne fik ellers en glimrende start på sæsonen, men i den seneste halvanden måneds tid er de gået helt i stå med kun én sejr i de seneste otte kampe.

I Conference League har Basaksehir fortsat første point til gode efter et 2-1-nederlag hjemme mod Rapid Wien og et chokerende nederlag på hele 5-1 til slovenske NK Celje senest.

Olivier Kemen udgik med en skade i weekenden og forventes ikke at blive klar til dette opgør.

Karantæner:
FC København: Ingen
Istanbul Basaksehir: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-2-3-1): Trott – Gocholeishvili, Pereira, Hatzidiakos, Diks – Lerager, Delaney – Elyounoussi, Claesson, Achouri – Cornelius

Istanbul Basaksehir (4-3-3): Sengezer – Sahiner, Duarte, Opoku, Lima – Crespo, Ergun, Figueiredo – Türüc, Piatek, Gurler

Dom:
Det er to lettere pressede mandskaber, som krydser klinger i Parken torsdag aften.

Basaksehir har nul point og FCK kun et enkelt, og det fordrer godt for underholdningen i dette opgør, hvor begge hold må forventes at gå benhårdt efter sejren.

FCK er klare favoritter, og bør og skal vinde på hjemmebane, men defensivt fremstår Neestrups tropper stadig en anelse sårbare, så mon ikke, at tyrkerne nok skal bide fra sig?

3-1 til FCK.

Spilforslag:
FCK vinder og begge hold scorer til odds 3.30 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Dansk målsluger skifter til topklub

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Forventer kæmpe jobtilbud

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Viaplay-boss langer ud efter AGF

‘Ronaldo vinder kampen’

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Katastrofe for Jack Grealish

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Viaplay hæver priserne

– Alt for meget kaos i Horsens

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Højlund med helterolle for Napoli

Populære Chelsea – køb billetter her!

På vild liste med Lionel Messi

Como kan vinde i Napoli

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

AGF mangler flere profiler mod OB

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Rådvild i Rom