FC København – Istanbul Basaksehir

Efter kun et enkelt point i de første to runder i Conference League skal FCK torsdag ud at jagte tre point mod tyrkiske Basaksehir.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 21:00
Spillested: Parken
Dommer: Joey Kooij, Holland
På TV: Disney+

Holdnyt:
FC København:
Den står på videre avancement til de 24 bedste hold i Conference League, og med en aktuel 25. plads til FC København er det ved at være tid til at stemple ind med en sejr.

Københavnerne skuffede fælt i første kamp med et nederlag hjemme mod upåagtede Jagiellonia fra Polen, men leverede til gengæld en artig overraskelse senest med et flot point i den på papiret sværeste kamp ude mod Real Betis.

Generelt virker formkurven til at være opadgående hos hjemmeholdet, som er uden nederlag i de seneste seks kampe i alle turneringer.

I mandags blev det godt nok kun til 2-2 hjemme mod Silkeborg efter en sen, sen udligning af gæsterne, men i modsætning til mange af sæsonens andre kampe leverede FCK faktisk en strålende spillemæssig indsats, og burde, målt på spil og chancer, have vundet komfortabelt.

Det ser bedre og bedre ud for Neestrups tropper, men der skal flere sejre på bordet, hvis sæsonens mål i ligaen og Europa skal indfries.

Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Birger Meling, Rasmus Falk og Robert er ude med skader.

Istanbul Basaksehir:
Basaksehir har efterhånden etableret sig som en fast bestanddel af toppen i den tyrkiske Süper Lig, udmærket illustreret ved europæisk deltagelse i otte af de seneste ti sæsoner.

Tyrkisk modstand er ikke drømmescenariet i Conference League, hvor der er et væld af hold fra meget blødere ligaer, men mere skræmmende er Basaksehir altså heller ikke.

I sidste sæson endte gæsterne hele 51 point fra førstepladsen i ligaen, mens der i indeværende sæson allerede er 13 point op efter 10 spillerunder. I øvrigt uden endnu at have mødt de tre storklubber Besiktas, Fenerbahce og Galatasaray. 

Tyrkerne fik ellers en glimrende start på sæsonen, men i den seneste halvanden måneds tid er de gået helt i stå med kun én sejr i de seneste otte kampe.

I Conference League har Basaksehir fortsat første point til gode efter et 2-1-nederlag hjemme mod Rapid Wien og et chokerende nederlag på hele 5-1 til slovenske NK Celje senest.

Olivier Kemen udgik med en skade i weekenden og forventes ikke at blive klar til dette opgør.

Karantæner:
FC København: Ingen
Istanbul Basaksehir: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-2-3-1): Trott – Gocholeishvili, Pereira, Hatzidiakos, Diks – Lerager, Delaney – Elyounoussi, Claesson, Achouri – Cornelius

Istanbul Basaksehir (4-3-3): Sengezer – Sahiner, Duarte, Opoku, Lima – Crespo, Ergun, Figueiredo – Türüc, Piatek, Gurler

Dom:
Det er to lettere pressede mandskaber, som krydser klinger i Parken torsdag aften.

Basaksehir har nul point og FCK kun et enkelt, og det fordrer godt for underholdningen i dette opgør, hvor begge hold må forventes at gå benhårdt efter sejren.

FCK er klare favoritter, og bør og skal vinde på hjemmebane, men defensivt fremstår Neestrups tropper stadig en anelse sårbare, så mon ikke, at tyrkerne nok skal bide fra sig?

3-1 til FCK.

Spilforslag:
FCK vinder og begge hold scorer til odds 3.30 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano





‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



Kæmpekøb retur til FC København?

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Smider Salah-bombe

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Det var vanvittigt brutalt

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Sender stikpille til FC København-flop

Sprudler i MLS



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer