FC København – Istanbul Basaksehir

Efter kun et enkelt point i de første to runder i Conference League skal FCK torsdag ud at jagte tre point mod tyrkiske Basaksehir.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 21:00
Spillested: Parken
Dommer: Joey Kooij, Holland
På TV: Disney+

Holdnyt:
FC København:
Den står på videre avancement til de 24 bedste hold i Conference League, og med en aktuel 25. plads til FC København er det ved at være tid til at stemple ind med en sejr.

Københavnerne skuffede fælt i første kamp med et nederlag hjemme mod upåagtede Jagiellonia fra Polen, men leverede til gengæld en artig overraskelse senest med et flot point i den på papiret sværeste kamp ude mod Real Betis.

Generelt virker formkurven til at være opadgående hos hjemmeholdet, som er uden nederlag i de seneste seks kampe i alle turneringer.

I mandags blev det godt nok kun til 2-2 hjemme mod Silkeborg efter en sen, sen udligning af gæsterne, men i modsætning til mange af sæsonens andre kampe leverede FCK faktisk en strålende spillemæssig indsats, og burde, målt på spil og chancer, have vundet komfortabelt.

Det ser bedre og bedre ud for Neestrups tropper, men der skal flere sejre på bordet, hvis sæsonens mål i ligaen og Europa skal indfries.

Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Birger Meling, Rasmus Falk og Robert er ude med skader.

Istanbul Basaksehir:
Basaksehir har efterhånden etableret sig som en fast bestanddel af toppen i den tyrkiske Süper Lig, udmærket illustreret ved europæisk deltagelse i otte af de seneste ti sæsoner.

Tyrkisk modstand er ikke drømmescenariet i Conference League, hvor der er et væld af hold fra meget blødere ligaer, men mere skræmmende er Basaksehir altså heller ikke.

I sidste sæson endte gæsterne hele 51 point fra førstepladsen i ligaen, mens der i indeværende sæson allerede er 13 point op efter 10 spillerunder. I øvrigt uden endnu at have mødt de tre storklubber Besiktas, Fenerbahce og Galatasaray. 

Tyrkerne fik ellers en glimrende start på sæsonen, men i den seneste halvanden måneds tid er de gået helt i stå med kun én sejr i de seneste otte kampe.

I Conference League har Basaksehir fortsat første point til gode efter et 2-1-nederlag hjemme mod Rapid Wien og et chokerende nederlag på hele 5-1 til slovenske NK Celje senest.

Olivier Kemen udgik med en skade i weekenden og forventes ikke at blive klar til dette opgør.

Karantæner:
FC København: Ingen
Istanbul Basaksehir: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-2-3-1): Trott – Gocholeishvili, Pereira, Hatzidiakos, Diks – Lerager, Delaney – Elyounoussi, Claesson, Achouri – Cornelius

Istanbul Basaksehir (4-3-3): Sengezer – Sahiner, Duarte, Opoku, Lima – Crespo, Ergun, Figueiredo – Türüc, Piatek, Gurler

Dom:
Det er to lettere pressede mandskaber, som krydser klinger i Parken torsdag aften.

Basaksehir har nul point og FCK kun et enkelt, og det fordrer godt for underholdningen i dette opgør, hvor begge hold må forventes at gå benhårdt efter sejren.

FCK er klare favoritter, og bør og skal vinde på hjemmebane, men defensivt fremstår Neestrups tropper stadig en anelse sårbare, så mon ikke, at tyrkerne nok skal bide fra sig?

3-1 til FCK.

Spilforslag:
FCK vinder og begge hold scorer til odds 3.30 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Monstersalg: FC København-boss jubler

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Barcelona – Real Madrid

Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Atletico Madrid interesseret i dansker

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

VM får tre åbningsceremonier – stjerner optræder

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Stor interesse – FC København kan miste stjerne



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag