FC København – Istanbul Basaksehir

Efter kun et enkelt point i de første to runder i Conference League skal FCK torsdag ud at jagte tre point mod tyrkiske Basaksehir.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 21:00
Spillested: Parken
Dommer: Joey Kooij, Holland
På TV: Disney+

Holdnyt:
FC København:
Den står på videre avancement til de 24 bedste hold i Conference League, og med en aktuel 25. plads til FC København er det ved at være tid til at stemple ind med en sejr.

Københavnerne skuffede fælt i første kamp med et nederlag hjemme mod upåagtede Jagiellonia fra Polen, men leverede til gengæld en artig overraskelse senest med et flot point i den på papiret sværeste kamp ude mod Real Betis.

Generelt virker formkurven til at være opadgående hos hjemmeholdet, som er uden nederlag i de seneste seks kampe i alle turneringer.

I mandags blev det godt nok kun til 2-2 hjemme mod Silkeborg efter en sen, sen udligning af gæsterne, men i modsætning til mange af sæsonens andre kampe leverede FCK faktisk en strålende spillemæssig indsats, og burde, målt på spil og chancer, have vundet komfortabelt.

Det ser bedre og bedre ud for Neestrups tropper, men der skal flere sejre på bordet, hvis sæsonens mål i ligaen og Europa skal indfries.

Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Birger Meling, Rasmus Falk og Robert er ude med skader.

Istanbul Basaksehir:
Basaksehir har efterhånden etableret sig som en fast bestanddel af toppen i den tyrkiske Süper Lig, udmærket illustreret ved europæisk deltagelse i otte af de seneste ti sæsoner.

Tyrkisk modstand er ikke drømmescenariet i Conference League, hvor der er et væld af hold fra meget blødere ligaer, men mere skræmmende er Basaksehir altså heller ikke.

I sidste sæson endte gæsterne hele 51 point fra førstepladsen i ligaen, mens der i indeværende sæson allerede er 13 point op efter 10 spillerunder. I øvrigt uden endnu at have mødt de tre storklubber Besiktas, Fenerbahce og Galatasaray. 

Tyrkerne fik ellers en glimrende start på sæsonen, men i den seneste halvanden måneds tid er de gået helt i stå med kun én sejr i de seneste otte kampe.

I Conference League har Basaksehir fortsat første point til gode efter et 2-1-nederlag hjemme mod Rapid Wien og et chokerende nederlag på hele 5-1 til slovenske NK Celje senest.

Olivier Kemen udgik med en skade i weekenden og forventes ikke at blive klar til dette opgør.

Karantæner:
FC København: Ingen
Istanbul Basaksehir: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-2-3-1): Trott – Gocholeishvili, Pereira, Hatzidiakos, Diks – Lerager, Delaney – Elyounoussi, Claesson, Achouri – Cornelius

Istanbul Basaksehir (4-3-3): Sengezer – Sahiner, Duarte, Opoku, Lima – Crespo, Ergun, Figueiredo – Türüc, Piatek, Gurler

Dom:
Det er to lettere pressede mandskaber, som krydser klinger i Parken torsdag aften.

Basaksehir har nul point og FCK kun et enkelt, og det fordrer godt for underholdningen i dette opgør, hvor begge hold må forventes at gå benhårdt efter sejren.

FCK er klare favoritter, og bør og skal vinde på hjemmebane, men defensivt fremstår Neestrups tropper stadig en anelse sårbare, så mon ikke, at tyrkerne nok skal bide fra sig?

3-1 til FCK.

Spilforslag:
FCK vinder og begge hold scorer til odds 3.30 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet




LIVE

LIVE: TV 2-ekspert ringet op af Tullberg

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Rundens hold i Superligaen – 22. runde



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

‘Det er tæt på uforklarligt’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Henter kæmpe Superliga-flop

FC København-fans raser

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

‘Jeg er fucking irriteret’

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Voldsomt skænderi i FC København

Ikke det kønneste – men drama fik vi

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op

Boro deprimerer Blues

Superliga-træner enormt stolt

Arsenal vinder London-derby

– Jeg skammer mig ind i helvede

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!