FC København og FC Midtjylland er nået til knockout-fasen i Europa, og det er nu, det for alvor begynder at blive sjovt.
Det er også nu, det for alvor er muligt at tjene mange millioner.
FC København møder torsdag aften FC Heidenheim i Conference League, og de to mandskaber skal dyste om en plads i ottendedelsfinalen. Første opgør spilles i Parken, mens der er returkamp i Tyskland i næste uge, og den samlede vinder scorer en solid gevinst.
Der er således seks millioner kroner på vej til det hold, der går videre i Conference League.
Europas tredjebedste klubturnering har indtil videre været ganske indbringende for FC København, omend vi er ude i småtingsafdelingen sammenlignet med i sidste sæson, hvor “løverne” nåede hele vejen til ottendedelsfinalen i Champions League. FCK har hidtil tjent 33,27 millioner kroner på deltagelsen i Conference League. Størstedelen af det kommer via kvalifikation til ligafasen, som sikrede dem 23 millioner kroner. Resten er kommet via klubbens resultater i turneringen.

FC Midtjylland tjener meget mere
FC Københavns rivaler fra FC Midtjylland deltager i Europa League, som er en større turnering end Conference League, og det betyder også, at der er mange flere penge at hente.
Og det har midtjyderne gjort.
FC Midtjylland møder torsdag Real Sociedad i den første af to 1/16-finaler, og hvis “ulvene” overrasker og slår den spanske traditionsklub ud samlet, indkasserer Superliga-klubben godt 13 millioner kroner i præmiepenge – altså mere end dobbelt så meget som FC København, hvis de går videre i Conference League.
FC København kan da også kun se misundeligt til, når regnebrættet over, hvor meget FC Midtjylland har tjent på deltagelsen i Europa League indtil videre, gøres op.
FC Midtjylland har hidtil tjent 80,2 millioner kroner. Af det beløb kommer en stor del af at kvalificere sig til playoffrunden i Champions League-kvalifikationen, hvilket sikrede midtjyderne 32,2 millioner kroner. Derudover har FC Midtjylland tjent 32,3 millioner kroner ved at komme i Europa Leagues ligafase. Resten af pengene er kommet via klubbens resultater i Europa League.
FC Midtjylland møder Real Sociedad på MCH Arena klokken 18.45, mens der er kickoff i Parken mellem FC København og FC Heidenheim klokken 21.00.
Tipsbladet er på plads til begge opgør, som kan følges LIVE her på siden.
Udregningerne er baseret på tal fra UEFA’s dokumenter om præmiepenge i de forskellige turneringer.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
10. gang i træk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER