,

FCK og FCM spiller om mange millioner i aften

FC København og FC Midtjylland begynder at skulle spille om mange europæiske millioner. De to Superliga-klubber har allerede tjent en del.



FC København og FC Midtjylland er nået til knockout-fasen i Europa, og det er nu, det for alvor begynder at blive sjovt.

Det er også nu, det for alvor er muligt at tjene mange millioner.

FC København møder torsdag aften FC Heidenheim i Conference League, og de to mandskaber skal dyste om en plads i ottendedelsfinalen. Første opgør spilles i Parken, mens der er returkamp i Tyskland i næste uge, og den samlede vinder scorer en solid gevinst.

Der er således seks millioner kroner på vej til det hold, der går videre i Conference League.

Europas tredjebedste klubturnering har indtil videre været ganske indbringende for FC København, omend vi er ude i småtingsafdelingen sammenlignet med i sidste sæson, hvor “løverne” nåede hele vejen til ottendedelsfinalen i Champions League. FCK har hidtil tjent 33,27 millioner kroner på deltagelsen i Conference League. Størstedelen af det kommer via kvalifikation til ligafasen, som sikrede dem 23 millioner kroner. Resten er kommet via klubbens resultater i turneringen.

FC Midtjylland tjener meget mere
FC Københavns rivaler fra FC Midtjylland deltager i Europa League, som er en større turnering end Conference League, og det betyder også, at der er mange flere penge at hente.

Og det har midtjyderne gjort.

FC Midtjylland møder torsdag Real Sociedad i den første af to 1/16-finaler, og hvis “ulvene” overrasker og slår den spanske traditionsklub ud samlet, indkasserer Superliga-klubben godt 13 millioner kroner i præmiepenge – altså mere end dobbelt så meget som FC København, hvis de går videre i Conference League.

FC København kan da også kun se misundeligt til, når regnebrættet over, hvor meget FC Midtjylland har tjent på deltagelsen i Europa League indtil videre, gøres op.

FC Midtjylland har hidtil tjent 80,2 millioner kroner. Af det beløb kommer en stor del af at kvalificere sig til playoffrunden i Champions League-kvalifikationen, hvilket sikrede midtjyderne 32,2 millioner kroner. Derudover har FC Midtjylland tjent 32,3 millioner kroner ved at komme i Europa Leagues ligafase. Resten af pengene er kommet via klubbens resultater i Europa League.

FC Midtjylland møder Real Sociedad på MCH Arena klokken 18.45, mens der er kickoff i Parken mellem FC København og FC Heidenheim klokken 21.00.

Tipsbladet er på plads til begge opgør, som kan følges LIVE her på siden.

Udregningerne er baseret på tal fra UEFA’s dokumenter om præmiepenge i de forskellige turneringer.



Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

– Brøndby er chanceløse

FC København-profil ude med sygdom

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Storklub meldes interesseret

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Har I tabt sutten, Brøndby?

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

– Han vil være i store problemer

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Viborg-boss afviser norsk storklub

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Danske klubber vil have ham

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Superliga-træner forlænger kontrakten