,

FCK og FCM spiller om mange millioner i aften

FC København og FC Midtjylland begynder at skulle spille om mange europæiske millioner. De to Superliga-klubber har allerede tjent en del.



FC København og FC Midtjylland er nået til knockout-fasen i Europa, og det er nu, det for alvor begynder at blive sjovt.

Det er også nu, det for alvor er muligt at tjene mange millioner.

FC København møder torsdag aften FC Heidenheim i Conference League, og de to mandskaber skal dyste om en plads i ottendedelsfinalen. Første opgør spilles i Parken, mens der er returkamp i Tyskland i næste uge, og den samlede vinder scorer en solid gevinst.

Der er således seks millioner kroner på vej til det hold, der går videre i Conference League.

Europas tredjebedste klubturnering har indtil videre været ganske indbringende for FC København, omend vi er ude i småtingsafdelingen sammenlignet med i sidste sæson, hvor “løverne” nåede hele vejen til ottendedelsfinalen i Champions League. FCK har hidtil tjent 33,27 millioner kroner på deltagelsen i Conference League. Størstedelen af det kommer via kvalifikation til ligafasen, som sikrede dem 23 millioner kroner. Resten er kommet via klubbens resultater i turneringen.

FC Midtjylland tjener meget mere
FC Københavns rivaler fra FC Midtjylland deltager i Europa League, som er en større turnering end Conference League, og det betyder også, at der er mange flere penge at hente.

Og det har midtjyderne gjort.

FC Midtjylland møder torsdag Real Sociedad i den første af to 1/16-finaler, og hvis “ulvene” overrasker og slår den spanske traditionsklub ud samlet, indkasserer Superliga-klubben godt 13 millioner kroner i præmiepenge – altså mere end dobbelt så meget som FC København, hvis de går videre i Conference League.

FC København kan da også kun se misundeligt til, når regnebrættet over, hvor meget FC Midtjylland har tjent på deltagelsen i Europa League indtil videre, gøres op.

FC Midtjylland har hidtil tjent 80,2 millioner kroner. Af det beløb kommer en stor del af at kvalificere sig til playoffrunden i Champions League-kvalifikationen, hvilket sikrede midtjyderne 32,2 millioner kroner. Derudover har FC Midtjylland tjent 32,3 millioner kroner ved at komme i Europa Leagues ligafase. Resten af pengene er kommet via klubbens resultater i Europa League.

FC Midtjylland møder Real Sociedad på MCH Arena klokken 18.45, mens der er kickoff i Parken mellem FC København og FC Heidenheim klokken 21.00.

Tipsbladet er på plads til begge opgør, som kan følges LIVE her på siden.

Udregningerne er baseret på tal fra UEFA’s dokumenter om præmiepenge i de forskellige turneringer.



Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Kæmpe triumf for Frank

Ny Liverpool-nedtur

Trækker overskrifter i Sydkorea

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Danskerscoringerne væltede ind

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

De er klar til at købe Mohamed Salah

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Dansk bomber i tårevædet afsked

FCM-duo sætter vanvittig rekord

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

– Det har man nok aldrig set før

Her er alle VM-grupperne

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Jonas Wind er i København

Rigmand vild med FC København-aftale

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller