,

FCK og FCM spiller om mange millioner i aften

FC København og FC Midtjylland begynder at skulle spille om mange europæiske millioner. De to Superliga-klubber har allerede tjent en del.



FC København og FC Midtjylland er nået til knockout-fasen i Europa, og det er nu, det for alvor begynder at blive sjovt.

Det er også nu, det for alvor er muligt at tjene mange millioner.

FC København møder torsdag aften FC Heidenheim i Conference League, og de to mandskaber skal dyste om en plads i ottendedelsfinalen. Første opgør spilles i Parken, mens der er returkamp i Tyskland i næste uge, og den samlede vinder scorer en solid gevinst.

Der er således seks millioner kroner på vej til det hold, der går videre i Conference League.

Europas tredjebedste klubturnering har indtil videre været ganske indbringende for FC København, omend vi er ude i småtingsafdelingen sammenlignet med i sidste sæson, hvor “løverne” nåede hele vejen til ottendedelsfinalen i Champions League. FCK har hidtil tjent 33,27 millioner kroner på deltagelsen i Conference League. Størstedelen af det kommer via kvalifikation til ligafasen, som sikrede dem 23 millioner kroner. Resten er kommet via klubbens resultater i turneringen.

FC Midtjylland tjener meget mere
FC Københavns rivaler fra FC Midtjylland deltager i Europa League, som er en større turnering end Conference League, og det betyder også, at der er mange flere penge at hente.

Og det har midtjyderne gjort.

FC Midtjylland møder torsdag Real Sociedad i den første af to 1/16-finaler, og hvis “ulvene” overrasker og slår den spanske traditionsklub ud samlet, indkasserer Superliga-klubben godt 13 millioner kroner i præmiepenge – altså mere end dobbelt så meget som FC København, hvis de går videre i Conference League.

FC København kan da også kun se misundeligt til, når regnebrættet over, hvor meget FC Midtjylland har tjent på deltagelsen i Europa League indtil videre, gøres op.

FC Midtjylland har hidtil tjent 80,2 millioner kroner. Af det beløb kommer en stor del af at kvalificere sig til playoffrunden i Champions League-kvalifikationen, hvilket sikrede midtjyderne 32,2 millioner kroner. Derudover har FC Midtjylland tjent 32,3 millioner kroner ved at komme i Europa Leagues ligafase. Resten af pengene er kommet via klubbens resultater i Europa League.

FC Midtjylland møder Real Sociedad på MCH Arena klokken 18.45, mens der er kickoff i Parken mellem FC København og FC Heidenheim klokken 21.00.

Tipsbladet er på plads til begge opgør, som kan følges LIVE her på siden.

Udregningerne er baseret på tal fra UEFA’s dokumenter om præmiepenge i de forskellige turneringer.



Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Peter Schmeichel taget på sengen

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Arsenal ansætter dansk toptræner

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mohamed Daramy vender tilbage

Dansk bomber med vildt mål i England

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Andreas Christensen skriver snart under

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Går langt ned i løn

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Rangers rundbarberer Dons igen

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed