,

FCK og FCM spiller om mange millioner i aften

FC København og FC Midtjylland begynder at skulle spille om mange europæiske millioner. De to Superliga-klubber har allerede tjent en del.



FC København og FC Midtjylland er nået til knockout-fasen i Europa, og det er nu, det for alvor begynder at blive sjovt.

Det er også nu, det for alvor er muligt at tjene mange millioner.

FC København møder torsdag aften FC Heidenheim i Conference League, og de to mandskaber skal dyste om en plads i ottendedelsfinalen. Første opgør spilles i Parken, mens der er returkamp i Tyskland i næste uge, og den samlede vinder scorer en solid gevinst.

Der er således seks millioner kroner på vej til det hold, der går videre i Conference League.

Europas tredjebedste klubturnering har indtil videre været ganske indbringende for FC København, omend vi er ude i småtingsafdelingen sammenlignet med i sidste sæson, hvor “løverne” nåede hele vejen til ottendedelsfinalen i Champions League. FCK har hidtil tjent 33,27 millioner kroner på deltagelsen i Conference League. Størstedelen af det kommer via kvalifikation til ligafasen, som sikrede dem 23 millioner kroner. Resten er kommet via klubbens resultater i turneringen.

FC Midtjylland tjener meget mere
FC Københavns rivaler fra FC Midtjylland deltager i Europa League, som er en større turnering end Conference League, og det betyder også, at der er mange flere penge at hente.

Og det har midtjyderne gjort.

FC Midtjylland møder torsdag Real Sociedad i den første af to 1/16-finaler, og hvis “ulvene” overrasker og slår den spanske traditionsklub ud samlet, indkasserer Superliga-klubben godt 13 millioner kroner i præmiepenge – altså mere end dobbelt så meget som FC København, hvis de går videre i Conference League.

FC København kan da også kun se misundeligt til, når regnebrættet over, hvor meget FC Midtjylland har tjent på deltagelsen i Europa League indtil videre, gøres op.

FC Midtjylland har hidtil tjent 80,2 millioner kroner. Af det beløb kommer en stor del af at kvalificere sig til playoffrunden i Champions League-kvalifikationen, hvilket sikrede midtjyderne 32,2 millioner kroner. Derudover har FC Midtjylland tjent 32,3 millioner kroner ved at komme i Europa Leagues ligafase. Resten af pengene er kommet via klubbens resultater i Europa League.

FC Midtjylland møder Real Sociedad på MCH Arena klokken 18.45, mens der er kickoff i Parken mellem FC København og FC Heidenheim klokken 21.00.

Tipsbladet er på plads til begge opgør, som kan følges LIVE her på siden.

Udregningerne er baseret på tal fra UEFA’s dokumenter om præmiepenge i de forskellige turneringer.



Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Store navne kan forlade Brøndby IF

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Det kommer til at trække ud

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

To danskere færdige i norsk klub

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Aldrig nogensinde FCK

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Intet aftryk!

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Her er AGF’s transferplaner

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Dansker trukket ind i skandalesag

‘Han skal ingen steder’

Varsler straf til Dortmund-stjerne

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Cremonese kan overraske i Rom

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Mohamed Salah har sagt undskyld

Storklubber følger FCN-juvel

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag