Frygter længere pause til FCK-stjerne

I Disney-studiet pegede eksperterne Mikkel Bischoff og Michael Gravgaard på, at Mohamed Elyounoussi kan risikere at være ude i et stykke tid, efter at nordmanden udgik mod Chelsea.



De leverede en stærk præstation på Stamford Bridge, men den sidste skarphed manglede, og i sidste ende blev til et hæderligt 1-0-nederlag til Chelsea for FC København, der dermed er ude af Conference League med et samlet 3-1-nederlag.

Dermed kan FC København nu koncentrere sig om Superligaen, men her kommer Jacob Neestrup måske til at skulle undvære sin måske bedste spiller i den kommende tid. Efter 59 minutter af aftenens opgør i London tog Mohamed Elyounoussi sig til baglåret, og nordmanden måtte herefter lade sig udskifte.

I Disney-studiet efter kampen var eksperterne Mikkel Bischoff og Michael Gravgaard ikke specielt optimistiske på Elyounoussis vegne.

– Nu er jeg ikke netdoktor, men det ligner jo noget, som holder ham ude. Det eneste gode for FC København er, at der kommer en landskampspause, og så får de lige nogle gratis dage på den måde, hvor de ikke skal spille kampe i Superligaen. Men det er deres bedste spiller, og nu skal de til at spille deres allerstørste kampe i Superligaen, lød det fra Bischoff, der beskrev Elyounoussi-skaden som ‘et kæmpe tab’ for FC København.

Ifølge Michael Gravgaard kunne det godt pege i retning af, at Mohamed Elyounoussi må sidde ude i en måneds tid.

– Det er jo den baglårsskade, der har drillet ham i 2025. Og det der lugter jo lidt af, selvom vi ikke skal lege doktorer, det ligner i hvert fald en fire ugers pause til Elyounoussi, hvis det er den fiber, han har trukket igen, lød vurderingen fra Michael Gravgaard i Disney-studiet.

FC København spiller igen på søndag mod Viborg i Superligaen, hvor Mohamed Elyounoussis deltagelse i hvert fald må siges at være yderst tvivlsom.







LIVE

LIVE: Chok-melding om Franculino

AGF giver lange karantæner for racisme

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Brian Riemer peger på tre årsager

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Braithwaite del af stor transferplan

Snart kan det give rødt kort

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Afvist – Brøndby undrer sig

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bo Svensson svært utilfreds