Frygter længere pause til FCK-stjerne

I Disney-studiet pegede eksperterne Mikkel Bischoff og Michael Gravgaard på, at Mohamed Elyounoussi kan risikere at være ude i et stykke tid, efter at nordmanden udgik mod Chelsea.



De leverede en stærk præstation på Stamford Bridge, men den sidste skarphed manglede, og i sidste ende blev til et hæderligt 1-0-nederlag til Chelsea for FC København, der dermed er ude af Conference League med et samlet 3-1-nederlag.

Dermed kan FC København nu koncentrere sig om Superligaen, men her kommer Jacob Neestrup måske til at skulle undvære sin måske bedste spiller i den kommende tid. Efter 59 minutter af aftenens opgør i London tog Mohamed Elyounoussi sig til baglåret, og nordmanden måtte herefter lade sig udskifte.

I Disney-studiet efter kampen var eksperterne Mikkel Bischoff og Michael Gravgaard ikke specielt optimistiske på Elyounoussis vegne.

– Nu er jeg ikke netdoktor, men det ligner jo noget, som holder ham ude. Det eneste gode for FC København er, at der kommer en landskampspause, og så får de lige nogle gratis dage på den måde, hvor de ikke skal spille kampe i Superligaen. Men det er deres bedste spiller, og nu skal de til at spille deres allerstørste kampe i Superligaen, lød det fra Bischoff, der beskrev Elyounoussi-skaden som ‘et kæmpe tab’ for FC København.

Ifølge Michael Gravgaard kunne det godt pege i retning af, at Mohamed Elyounoussi må sidde ude i en måneds tid.

– Det er jo den baglårsskade, der har drillet ham i 2025. Og det der lugter jo lidt af, selvom vi ikke skal lege doktorer, det ligner i hvert fald en fire ugers pause til Elyounoussi, hvis det er den fiber, han har trukket igen, lød vurderingen fra Michael Gravgaard i Disney-studiet.

FC København spiller igen på søndag mod Viborg i Superligaen, hvor Mohamed Elyounoussis deltagelse i hvert fald må siges at være yderst tvivlsom.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

El Clásico kan afgøre det hele

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

I dialog om Albert Grønbæk

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’