De leverede en stærk præstation på Stamford Bridge, men den sidste skarphed manglede, og i sidste ende blev til et hæderligt 1-0-nederlag til Chelsea for FC København, der dermed er ude af Conference League med et samlet 3-1-nederlag.
Dermed kan FC København nu koncentrere sig om Superligaen, men her kommer Jacob Neestrup måske til at skulle undvære sin måske bedste spiller i den kommende tid. Efter 59 minutter af aftenens opgør i London tog Mohamed Elyounoussi sig til baglåret, og nordmanden måtte herefter lade sig udskifte.
I Disney-studiet efter kampen var eksperterne Mikkel Bischoff og Michael Gravgaard ikke specielt optimistiske på Elyounoussis vegne.
– Nu er jeg ikke netdoktor, men det ligner jo noget, som holder ham ude. Det eneste gode for FC København er, at der kommer en landskampspause, og så får de lige nogle gratis dage på den måde, hvor de ikke skal spille kampe i Superligaen. Men det er deres bedste spiller, og nu skal de til at spille deres allerstørste kampe i Superligaen, lød det fra Bischoff, der beskrev Elyounoussi-skaden som ‘et kæmpe tab’ for FC København.
Ifølge Michael Gravgaard kunne det godt pege i retning af, at Mohamed Elyounoussi må sidde ude i en måneds tid.
– Det er jo den baglårsskade, der har drillet ham i 2025. Og det der lugter jo lidt af, selvom vi ikke skal lege doktorer, det ligner i hvert fald en fire ugers pause til Elyounoussi, hvis det er den fiber, han har trukket igen, lød vurderingen fra Michael Gravgaard i Disney-studiet.
FC København spiller igen på søndag mod Viborg i Superligaen, hvor Mohamed Elyounoussis deltagelse i hvert fald må siges at være yderst tvivlsom.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Verdensstjerner optræder til historisk VM-show
PSG er fransk mester for femte sæson i træk
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle