‘Jeg er ikke super-duper FCK-fan’

Christian Poulsen er kommet i vælten for en yderst begejstret kommentering af FC København på Disney+.



Christian Poulsen var i løbet af sin aktive karriere ikke en person, der hev mange forsider hjem på diverse redaktioner. I hvert fald ikke på grund af de ting, han sagde. Garvede mediefolk vil nok postulere, at de har kæmpet forgæves i 15 år på at trække en overskrift ud af den tidligere Liverpool- og Sevilla-stjerne.

For godt en uge siden eksploderede Christian Poulsen dog for fuld udblæsning foran mikrofonen, da han sprang ud som ekstremt begejstret kommentator på Disney+.

Ingen kunne være i tvivl om, at FC Københavns sejr over FC Heidenheim bekom ham vel, og Christian Poulsens ekstatiske kommentering af sin tidligere klub var for meget for nogle. Det kastede kritik af sig på sociale medier, mens andre var svært begejstrede for den tidligere danske landsholdsspiller.

Christian Poulsens kommentering har rejst den evigt tilbagevendende debat om, hvor partisk en kommentator egentlig må være? Er det okay at give den fuld smadder med de rød-hvide briller på, eller skal en kommentator forholde sig neutralt?

I mediemagasinet Q&CO på B.T. giver Christian Poulsen nu sin version.

– Én af grundene til, at jeg er gået ind i det her, er for at vise en del af mig selv, som den brede befolkning nok ikke har set af mig. Jeg har gerne villet give noget af mig selv. Jeg er ikke super-duper FCK-fan – jeg ser ikke deres ligakampe eller tager ind i Parken, siger Christian Poulsen i podcasten og tilføjer:

– Da jeg blev ansat af Disney, var jeg sådan, at nu skulle vi have de danske hold ud i Europa. Jeg har også været begejstret for FC Midtjylland, når de spillede godt, og været kritisk, når de spillede dårligt.

– Der er en masse nye ting, jeg skal lære. Jeg kommer med en bagage fra de klubber, jeg har været i, men for mig har det været spændende at komme ind på et team. Vi arbejder ret seriøst på Disney, og jeg har genhørt, hvad jeg sagde (under kommenteringen mod Heidenheim, red.). Jeg kunne ikke huske, hvad det var, jeg sagde ved målene, fordi jeg var så meget inde i det. Nu har jeg hørt det igen – også fordi det har været så meget i medierne – og jeg er meget selvkritisk, men jeg synes, jeg kan stå inde for det.

FC København møder Chelsea i næste fase af Conference League, og det vil være en sensation af de helt store, hvis “løverne” formår at ekspedere Premier League-mastodonterne ud af turneringen.

Så er spørgsmålet, Christian Poulsen decideret selvantænder bag mikrofonen, hvis det sker.





Giver grønt lys til stor transfer



LIVE

TransferLIVE: I dialog med Tottenham


Det kan ende helt galt

Brøndby-duo skal væk

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Vil af med Sory Kaba

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

FC København-handel er gået i hårdknude

Henter Emil Riis



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Afvist af United

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München 

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Afsløring: Horsens i millionhandel



Skandale! I har givet op, DBU

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Hård AGF-afsked


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

De dropper Højlund

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret



De viser Brøndby og FCM i Europa

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Kongeklø til Den Gamle Dame

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Jagter tidligere Superliga-stjerne

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Transfernyt: OB henter tysk angriber

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Transferkup: ‘Meget stærk transfer’



Hvalfangere indtager Bergen

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub

Tæt på FC København-exit