KAA Gent – Silkeborg IF

Belgiske Gent tager torsdag aften mod Silkeborg IF i Conference Leagues 3. kvalrunde. Første opgør endte 2-2 på JYSK Park, og det ser umiddelbart bedst ud for belgierne, der er ubesejrede i deres seneste 11 europæiske hjemmekampe.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag den 15. august klokken 20:30
Spillested: Planet Group Arena, Gent, Belgien
Dommer: José Munuera Montero, Spanien
På TV: bet365.com

Holdnyt:
KAA Gent

Det var en meget flot europæisk sæson for Gent i 2023-2024.

De buldrede gennem tre kvalrunder til Conference League med en samlet score på 20-6, og de vandt fem af de seks kampe.

I gruppespillet var de i kamp mod Zorya, Maccabi Tel Aviv og Breidablik. Ét nederlag til Maccabi Tel Aviv i de seks kampe rakte til 2. pladsen, og så gik de videre til knockoutrunden. Her mødte de igen israelsk modstand, og igen blev det til nederlag – denne gang mod Maccabi Haifa.

Nu prøver de igen, og i 2. kvalrunde slog de færøske Vikingur ubesværet med samlet 7-1.

I den belgiske liga har Gent fået en vaklende begyndelse med én sejr i tre kampe, og de har tabt de to seneste mod upåagtet modstand som oprykkerne Dender og Charleroi, der i seneste sæson var i nedrykningsspil.

Alligevel er det belgierne, der står med trumferne før dette opgør, og de satte et fint aftryk på kampen i Silkeborg.

Den tidligere Lyngby-angriber Andri Gudjohnsen er skiftet til Gent, hvor han er holdkammerat med den tidligere Brøndby-spiller Andrew Hjulsager.

Silkeborg IF
Det har været en mere end godkendt indledning på Superligaen for Silkeborg IF. Tre sejre i fire kampe betyder, at de indtager 2. pladsen.

I Europa League-kvalen måtte Silkeborg give fortabt efter et helt vanvittigt forløb i hjemmekampen med et annulleret Silkeborg-mål, et rødt kort og en Molde-scoring inden for kort tid.

Derfor er Kent Nielsen og hans plastik-elskende drenge røget over i Conference League-kvalen. Her har de så fået barsk modstand i belgiske Gent.

I Silkeborg endte første møde 2-2. Alle fire mål blev scoret i anden halvleg, og to af dem i overtiden, hvor Silkeborg udlignede dybt, dybt inde i dommerens tillægstid.

Weekendens Superligarunde var en fornem generalprøve for Silkeborg IF, der vandt 2-0 i Randers.

De skal sådan set bare gentage dét resultat i Belgien, så rykker de videre til Playoffrunden i Conference League. 

Oliver Sonne er kommet sig over den sygdom, der holdt ham ude mod Randers FC, og dén karantæne, Mark Brink afsonede, er også ovre, så de to træder tilbage ind på holdet. De må stadig undvære Busch, Carlsen, Mattsson, McCowatt og Klynge, der alle er ude med skader.

Karantæner:
KAA Gent: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
KAA Gent (4-4-2): Roef – Fadiga, Watanabe, Mitrovic, Fortuna – Hong, Delorge, Kums – Surdez, Gudjohnsen, Brown

Silkeborg IF (4-3-3): Larsen – Sonne, Rödin, Ganchas, Poulsen – Larsen, Brink, Andersen – Orazov, Adamsen, Bakiz

Dom:
2-2 på udebane giver fordel til belgierne.

Gent tabte kun tre af deres 20 hjemmekampe i den belgiske liga i seneste sæson. Og de har ikke tabt i deres forudgående 11 europæiske hjemmekampe.

Det vil dog være farligt at afskrive Silkeborg IF. Som de netop har vist i Randers, kan de være listige, kyniske og effektive.

Rammer de samme åre i Gent og holder værterne fra mål i kampens indledning, kan det blive tættere, end man umiddelbart forventer.

Gent var også effektive i Silkeborg, så det ligner endnu en kamp med begge hold på tavlen.

Mest sandsynligt bliver det 2-1 til værterne, men det er ikke helt urealistisk, at det i stedet bliver Silkeborg, der vinder 2-1.

Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1,67 hos Betfair. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Kryptisk besked til Mileta Rajovic



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Her er VM-turneringens hold

Skandaløse scener: Han er en skændsel!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Viborg FF – OB

Svensson giver status på Huescas



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FC København kan miste endnu en stjerne

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Han er VM’s bedste spiller

Fin lodtrækning for FCK

VM-helt: Gud belønner dem, der fortjener det mest

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er FCK’s mulige Conference League-modstander

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England