KAA Gent – Silkeborg IF

Belgiske Gent tager torsdag aften mod Silkeborg IF i Conference Leagues 3. kvalrunde. Første opgør endte 2-2 på JYSK Park, og det ser umiddelbart bedst ud for belgierne, der er ubesejrede i deres seneste 11 europæiske hjemmekampe.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag den 15. august klokken 20:30
Spillested: Planet Group Arena, Gent, Belgien
Dommer: José Munuera Montero, Spanien
På TV: bet365.com

Holdnyt:
KAA Gent

Det var en meget flot europæisk sæson for Gent i 2023-2024.

De buldrede gennem tre kvalrunder til Conference League med en samlet score på 20-6, og de vandt fem af de seks kampe.

I gruppespillet var de i kamp mod Zorya, Maccabi Tel Aviv og Breidablik. Ét nederlag til Maccabi Tel Aviv i de seks kampe rakte til 2. pladsen, og så gik de videre til knockoutrunden. Her mødte de igen israelsk modstand, og igen blev det til nederlag – denne gang mod Maccabi Haifa.

Nu prøver de igen, og i 2. kvalrunde slog de færøske Vikingur ubesværet med samlet 7-1.

I den belgiske liga har Gent fået en vaklende begyndelse med én sejr i tre kampe, og de har tabt de to seneste mod upåagtet modstand som oprykkerne Dender og Charleroi, der i seneste sæson var i nedrykningsspil.

Alligevel er det belgierne, der står med trumferne før dette opgør, og de satte et fint aftryk på kampen i Silkeborg.

Den tidligere Lyngby-angriber Andri Gudjohnsen er skiftet til Gent, hvor han er holdkammerat med den tidligere Brøndby-spiller Andrew Hjulsager.

Silkeborg IF
Det har været en mere end godkendt indledning på Superligaen for Silkeborg IF. Tre sejre i fire kampe betyder, at de indtager 2. pladsen.

I Europa League-kvalen måtte Silkeborg give fortabt efter et helt vanvittigt forløb i hjemmekampen med et annulleret Silkeborg-mål, et rødt kort og en Molde-scoring inden for kort tid.

Derfor er Kent Nielsen og hans plastik-elskende drenge røget over i Conference League-kvalen. Her har de så fået barsk modstand i belgiske Gent.

I Silkeborg endte første møde 2-2. Alle fire mål blev scoret i anden halvleg, og to af dem i overtiden, hvor Silkeborg udlignede dybt, dybt inde i dommerens tillægstid.

Weekendens Superligarunde var en fornem generalprøve for Silkeborg IF, der vandt 2-0 i Randers.

De skal sådan set bare gentage dét resultat i Belgien, så rykker de videre til Playoffrunden i Conference League. 

Oliver Sonne er kommet sig over den sygdom, der holdt ham ude mod Randers FC, og dén karantæne, Mark Brink afsonede, er også ovre, så de to træder tilbage ind på holdet. De må stadig undvære Busch, Carlsen, Mattsson, McCowatt og Klynge, der alle er ude med skader.

Karantæner:
KAA Gent: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
KAA Gent (4-4-2): Roef – Fadiga, Watanabe, Mitrovic, Fortuna – Hong, Delorge, Kums – Surdez, Gudjohnsen, Brown

Silkeborg IF (4-3-3): Larsen – Sonne, Rödin, Ganchas, Poulsen – Larsen, Brink, Andersen – Orazov, Adamsen, Bakiz

Dom:
2-2 på udebane giver fordel til belgierne.

Gent tabte kun tre af deres 20 hjemmekampe i den belgiske liga i seneste sæson. Og de har ikke tabt i deres forudgående 11 europæiske hjemmekampe.

Det vil dog være farligt at afskrive Silkeborg IF. Som de netop har vist i Randers, kan de være listige, kyniske og effektive.

Rammer de samme åre i Gent og holder værterne fra mål i kampens indledning, kan det blive tættere, end man umiddelbart forventer.

Gent var også effektive i Silkeborg, så det ligner endnu en kamp med begge hold på tavlen.

Mest sandsynligt bliver det 2-1 til værterne, men det er ikke helt urealistisk, at det i stedet bliver Silkeborg, der vinder 2-1.

Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1,67 hos Betfair. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller til lægetjek

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Ruben Amorim gjorde det aldrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Hemmelig samtale med storklub

Rekordtransfer?

Chokskifte?

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Mere aktivitet på vej i FC København

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Stor profil skifter til FC København

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

– Det er meget svært for Nørgaard

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Brøndby-transfer glippet

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Kontramelding om transfer



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Store ord om Roony Bardghji

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Dyr dansk bomber til Everton?

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

FC Midtjylland dummer sig i Norge

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

FCM uden syv mand mod Brann

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag