Kampfakta:
Kampstart: Torsdag den 15. august klokken 20:30
Spillested: Planet Group Arena, Gent, Belgien
Dommer: José Munuera Montero, Spanien
På TV: bet365.com
Holdnyt:
KAA Gent
Det var en meget flot europæisk sæson for Gent i 2023-2024.
De buldrede gennem tre kvalrunder til Conference League med en samlet score på 20-6, og de vandt fem af de seks kampe.
I gruppespillet var de i kamp mod Zorya, Maccabi Tel Aviv og Breidablik. Ét nederlag til Maccabi Tel Aviv i de seks kampe rakte til 2. pladsen, og så gik de videre til knockoutrunden. Her mødte de igen israelsk modstand, og igen blev det til nederlag – denne gang mod Maccabi Haifa.
Nu prøver de igen, og i 2. kvalrunde slog de færøske Vikingur ubesværet med samlet 7-1.
I den belgiske liga har Gent fået en vaklende begyndelse med én sejr i tre kampe, og de har tabt de to seneste mod upåagtet modstand som oprykkerne Dender og Charleroi, der i seneste sæson var i nedrykningsspil.
Alligevel er det belgierne, der står med trumferne før dette opgør, og de satte et fint aftryk på kampen i Silkeborg.
Den tidligere Lyngby-angriber Andri Gudjohnsen er skiftet til Gent, hvor han er holdkammerat med den tidligere Brøndby-spiller Andrew Hjulsager.
Silkeborg IF
Det har været en mere end godkendt indledning på Superligaen for Silkeborg IF. Tre sejre i fire kampe betyder, at de indtager 2. pladsen.
I Europa League-kvalen måtte Silkeborg give fortabt efter et helt vanvittigt forløb i hjemmekampen med et annulleret Silkeborg-mål, et rødt kort og en Molde-scoring inden for kort tid.
Derfor er Kent Nielsen og hans plastik-elskende drenge røget over i Conference League-kvalen. Her har de så fået barsk modstand i belgiske Gent.
I Silkeborg endte første møde 2-2. Alle fire mål blev scoret i anden halvleg, og to af dem i overtiden, hvor Silkeborg udlignede dybt, dybt inde i dommerens tillægstid.
Weekendens Superligarunde var en fornem generalprøve for Silkeborg IF, der vandt 2-0 i Randers.
De skal sådan set bare gentage dét resultat i Belgien, så rykker de videre til Playoffrunden i Conference League.
Oliver Sonne er kommet sig over den sygdom, der holdt ham ude mod Randers FC, og dén karantæne, Mark Brink afsonede, er også ovre, så de to træder tilbage ind på holdet. De må stadig undvære Busch, Carlsen, Mattsson, McCowatt og Klynge, der alle er ude med skader.
Karantæner:
KAA Gent: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
KAA Gent (4-4-2): Roef – Fadiga, Watanabe, Mitrovic, Fortuna – Hong, Delorge, Kums – Surdez, Gudjohnsen, Brown
Silkeborg IF (4-3-3): Larsen – Sonne, Rödin, Ganchas, Poulsen – Larsen, Brink, Andersen – Orazov, Adamsen, Bakiz
Dom:
2-2 på udebane giver fordel til belgierne.
Gent tabte kun tre af deres 20 hjemmekampe i den belgiske liga i seneste sæson. Og de har ikke tabt i deres forudgående 11 europæiske hjemmekampe.
Det vil dog være farligt at afskrive Silkeborg IF. Som de netop har vist i Randers, kan de være listige, kyniske og effektive.
Rammer de samme åre i Gent og holder værterne fra mål i kampens indledning, kan det blive tættere, end man umiddelbart forventer.
Gent var også effektive i Silkeborg, så det ligner endnu en kamp med begge hold på tavlen.
Mest sandsynligt bliver det 2-1 til værterne, men det er ikke helt urealistisk, at det i stedet bliver Silkeborg, der vinder 2-1.
Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1,67 hos Betfair. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Dansk viking på vej mod trist afslutning
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
Arsenal-træner er rasende
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
AVIS
AC Milan kigger på dansker
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
FCM stanger lang karantæne ud til fan
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion