Kæmpe Brøndby-præstation – første gang i 15 år

Brøndby IF formåede torsdag aften at gøre noget, de ikke har gjort siden 2010.



Brøndby leverede en kæmpe præstation i Strasbourg torsdag aften, hvor de blågule fik kæmpet sig til et målløst uafgjort resultat, selvom de storsatsende franskmænd var store favoritter til opgøret.

Og det resultat, ja, det skal Frederik Birk, Benjamin Schmedes og co. i den grad takke Patrick Pentz for.

Brøndby-målmanden diskede op med den ene klasseaktion efter den anden, og i overtiden leverede han en decideret verdensklasseredning, som sikrede ham et velfortjent clean sheet.

Dermed sørgede Patrick Pentz også for Brøndbys første clean sheet på udebane i Europa siden 2010, hvis man kigger på kampe i tredje kvalifikationsrunde og frem – altså de kampe, der kan betragtes som de sværeste.

Det skriver Benjamin Leander, der er fodboldanalytiker hos Tipsbladets søstersite SpilXperten, på X.

– Brøndby holder Clean Sheet på udebane i Europa i tredje kvalifikationsrunde, playoffrunden eller gruppespil for første gang i ATTEN kampe! Seneste tilfælde var Stephan Andersen med Clean Sheet i Lissabon mod Sporting, skriver han.

Brøndbys sejr over Sporting CP var i playoffrunden af Europa League-kvalifikationen i 2010, hvor de blågule vandt 2-0 i Lissabon. Dog endte Brøndby ikke med at kvalificere sig til gruppespillet den sæson, da Sporting CP vandt 3-0 i det omvendte opgør på Brøndby Stadion.

I næste uge skal Brøndby IF jagte en sejr mod Strasbourg – og dermed en placering i Conference Leagues ligafase. Kampen spilles på Brøndby Stadion torsdag klokken 20.00.





Chok: Uruguay færdige ved VM




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Chok: Uruguay færdige ved VM

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Panama – England

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

“Undskyld mig, hvad kan I ikke blive enige om?”

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Dansker skifter til tysk traditionsklub

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Her er Tysklands vej til VM-finalen

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Colombia – Portugal

DR Congo – Uzbekistan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Bo Henriksen: Det er en katastrofe