Kæmpe skandale: Spillede 150.000 imod dansk klub

En større skandale er brudt ud omkring FCSB's ejer, Gigi Becali, der oddsede enorme summer under klubbens møde med FC Nordsjælland tidligere på sæsonen.



Følger man bare en lille smule med i rumænsk fodbold, så vil det ikke komme som nogen overraskelse, at FCSB's flamboyante ejer, Gigi Becali, nu igen trækker overskrifter.

Denne gang bliver han sanktioneret af UEFA for at have oddset på FCSB i en kvalifikationskamp i Conference League mod FC Nordsjælland tidligere på sæsonen.

Ifølge det rumænske medie Fanatik har Gigi Becali modtaget en bøde på lige omkring 225.000 for at have spillet på opgøret.

Mere præcist krydsede de to hold klinger i tredje kvalifikationsrunde af Conference League, hvor det første opgør i Rumænien endte 0-0, mens FC Nordsjælland sikrede sig avancement med en sejr på 2-0 i Danmark via to scoringer af Marcus Ingvartsen.

Men det var altså under returopgøret, at Gigi Becali valgte at spille på kampen.

150.000 danske kroner smed han på, at FCSB ville sikre sig videre avancement, da stillingen fortsat var 0-0 i første halvleg. Det fortalte han åbent og ærligt i et interview med Prosport.

Interviewet fandt siden vej til Det Rumænske Fodboldforbund, der sendte det videre til UEFA.

– Det Rumænske Fodboldforbund noterede sig Gigi Becalis udtalelser. Da de refererer til en kamp spillet i en turnering, som er organiseret af UEFA, så har vi taget dialogen med dem. Når der er noget nyt at fortælle, så gør vi det, lød det fra Det Rumænske Fodboldforbund i august 2023.

Nu er der altså nyt at fortælle, da Gigi Becali har fået en bøde på 225.000 danske kroner. Ej, heller gik hans odds hjem, da FC Nordsjælland som bekendt sejrede med samlet 2-0.

I den efterfølgende og sidste kvalifikationsrunde knuste FC Nordsjælland Partizan Beograd. Gruppespillet blev en blandet fornøjelse med nogle store øjeblikke og imponerende sejre, som alligevel ikke var nok til at sikre Farum-klubben en billet til knockout-fasen.





LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

“Du er en fucking maskine!”

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Scorer vanvittig løn i Premier League

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brasilien – Norge

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Portugal – Spanien

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brasiliansk boost før Norge

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Dansker på blokken i ny storklub

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Mexico – England

Skyder stor FCM-historie ned

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Stort FCK-talent er blevet solgt

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Storklub forhørte sig på FCK-boss