Kommer med klar advarsel til FCK

FC København er favoritter mod Istanbul Basaksehir torsdag aften, men det bliver ikke nogen walkover, selv om tyrkerne er dårligt kørende.



Tre point er nærmest et krav for FC København, som torsdag aften møder Istanbul Basaksehir i Conference League-ligaspillet. 

Blot et enkelt point har københavnerne skrabet sammen efter de første to runder, og det er trods alt et enkelt point mere end aftenens modstander fra Istanbul, som ikke har vundet en eneste kamp den seneste godt og vel halvanden måned. 

Blandt andet derfor er FC København også relativ store favoritter til aftenens opgør, men man må ikke tage opgaven alt for let, for Istanbul Basaksehir er et hold med klare styrker, vurderer Caner Isbegendiren, der arbejder som journalist hos Fanatik.

– De er ikke særlig godt kørende, men de har potentialet til mere, for mange af spillerne i truppen har meget rutine. Det er ikke et hold, som har meget fart, men de er fysisk stærke. Det skal dog siges, at FCK er store favoritter, siger han til Tipsbladet, før han bliver mere konkret på styrker og svagheder.

– Det er angriberen Krzysztof Piatek, som er det mest prominente navn. Men også spillere som Dimitrios Pelkas, Miguel Crespo og Berkay Özcan er effektive. Det er på midtbanen, at de er stærkest. 

– Deres muligheder i offensiven er begrænsede, og de har ikke meget variation i deres spil. Når du har et hold, som er solide i defensiven, men som ikke har mange muligheder i offensiven, så kan kampene blive låst, forklarer han. 

Det er ikke første gang i nyere tid, at FC København møder et tyrkisk mandskab. Bare i sidste sæson var Galatasaray på besøg i Parken, og det blev en hektisk omgang både på og udenfor banen. 

Det sidste skal man nok ikke forvente til i aften, for Istanbul Basaksehir har slet ikke samme opbakning som eksempelvis Galatasaray har det, siger Caner Isbegendiren.

– Basaksehir har ikke samme stærke fanbase som andre klubber i Tyrkiet, så det er svært at vide, hvad deres fans egentlig tænker om kampen. Alle herhenne kender til FC Københavns kvalitet, når de spiller hjemme i Parken.

– Derfor vil det være en stor succes for Basaksehir bare at få point, lyder konklusionen.

Det er klokken 21, at kampen fløjtes i gang i Parken.





Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg




LIVE

LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris

FC Fredericia – OB

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Tottenham henter forløsende sejr

Oddset styrtdykker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Bayern München laver vildt comeback

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Han er færdig i Brøndby



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Spår stor transferaktivitet i FC København



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Ståle Solbakken overvejede at sige op