Kommer med klar advarsel til FCK

FC København er favoritter mod Istanbul Basaksehir torsdag aften, men det bliver ikke nogen walkover, selv om tyrkerne er dårligt kørende.



Tre point er nærmest et krav for FC København, som torsdag aften møder Istanbul Basaksehir i Conference League-ligaspillet. 

Blot et enkelt point har københavnerne skrabet sammen efter de første to runder, og det er trods alt et enkelt point mere end aftenens modstander fra Istanbul, som ikke har vundet en eneste kamp den seneste godt og vel halvanden måned. 

Blandt andet derfor er FC København også relativ store favoritter til aftenens opgør, men man må ikke tage opgaven alt for let, for Istanbul Basaksehir er et hold med klare styrker, vurderer Caner Isbegendiren, der arbejder som journalist hos Fanatik.

– De er ikke særlig godt kørende, men de har potentialet til mere, for mange af spillerne i truppen har meget rutine. Det er ikke et hold, som har meget fart, men de er fysisk stærke. Det skal dog siges, at FCK er store favoritter, siger han til Tipsbladet, før han bliver mere konkret på styrker og svagheder.

– Det er angriberen Krzysztof Piatek, som er det mest prominente navn. Men også spillere som Dimitrios Pelkas, Miguel Crespo og Berkay Özcan er effektive. Det er på midtbanen, at de er stærkest. 

– Deres muligheder i offensiven er begrænsede, og de har ikke meget variation i deres spil. Når du har et hold, som er solide i defensiven, men som ikke har mange muligheder i offensiven, så kan kampene blive låst, forklarer han. 

Det er ikke første gang i nyere tid, at FC København møder et tyrkisk mandskab. Bare i sidste sæson var Galatasaray på besøg i Parken, og det blev en hektisk omgang både på og udenfor banen. 

Det sidste skal man nok ikke forvente til i aften, for Istanbul Basaksehir har slet ikke samme opbakning som eksempelvis Galatasaray har det, siger Caner Isbegendiren.

– Basaksehir har ikke samme stærke fanbase som andre klubber i Tyrkiet, så det er svært at vide, hvad deres fans egentlig tænker om kampen. Alle herhenne kender til FC Københavns kvalitet, når de spiller hjemme i Parken.

– Derfor vil det være en stor succes for Basaksehir bare at få point, lyder konklusionen.

Det er klokken 21, at kampen fløjtes i gang i Parken.







LIVE

LIVE: Reagerer på FCK-bombe

Melder ud om Kasper Hjulmand

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Han er også færdig i FC København



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Klar på chokskifte

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Stor profil glad for Brøndby

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Ser I med, Brøndby?

Vild stime før Danmark-brag



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Sendt hjem fra FC København-træning

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Det skal blive bedre, Isaksen!

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Randers var tæt på – nu er han et monster

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Nu bekræftes tocifret millionbeløb



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

‘Vil du være multimillionær?’

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Cypern moser Moldova

Joakim Mæhle åbner op

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

FCM-stjerne drømmer om dette skifte