FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Om lidt mere end 24 timer træder kæmpestjerner som Cole Palmer, Enzo Fernandez og Reece James ind på Parkens græstæppe.
Chelsea gæster nemlig FC København i det første af to møder i Conference Leagues ottendedelsfinaler.
Og det er noget FC København-duoen Mohamed Elyounoussi og Rodrigo Huescas ser frem til.
– Jeg glæder mig meget, og det er en stor drøm for mig. Da jeg spillede i Cruz Azul, drømmede jeg om at spille på den her scene. Jeg er spændt, glad og virkelig fokuseret på opgaven, siger mexicaneren til Tipsbladet og den øvrige presse, hvorefter han sætter ord på sit forhold til engelsk fodbold.
– Jeg har altid fulgt Premier League og set Chelsea, Manchester City, Bayern München og Real Madrid i Champions League. Det er en stor drøm og mega fedt at skulle spille mod dem i morgen (torsdag, red.).
Også Mohamed Elyounoussi ser frem til opgøret mod Chelsea, som han kender fra sine år i Southampton – siden interviewet er det dog kommet frem, at nordmanden ikke er i truppen til opgøret, da han skal doseres.
– Det var et lidt andet Chelsea-hold, end det vi kender i dag. De havde selvfølgelig en anden træner dengang, og så var det bare et andet hold. Men jeg har gode minder med Chelsea, siger nordmanden, der sejrede over London-klubben i 2023 på Stamford Bridge.
– De har et rigtig højt niveau, og så har de et godt hold. Træneren (Enzo Maresca, red.), som er kommet ind, har gjort et godt stykke arbejde på kort tid. De har også individualister, som på gode dage kan gøre utrolige ting. Derudover kan de spille på flere måder – kontraer og kombinationsspil, så der bliver nok at se til i morgen (torsdag, red.).
Både Mohamed Elyounoussi og Rodrigo Huescas peger på, at FCK skal spille op til sit ypperste for at holde kampen levende til returopgøret.
– En sejr er altid dejligt, men vi ved også godt, at det er en kamp over to opgør. Vi skal se det som to kampe, der kræver to gode præstationer, siger Mohamed Elyounoussi, der har misset størstedelen af preseason på grund af en skade.

Fint besøg til Rodrigo Huescas
Udover den naturlige snak om kampen mod Chelsea, så var der også tid til andre samtaleemner.
Rodrigo Huescas blev nemlig afbilledet sammen med Barcelona-legenden Rafa Marquez under FC Københavns træningslejr i Spanien – læs historien her.
– Rafa Marquez er min assistenttræner på landsholdet og er en god fyr. Vi talte sammen om mit liv her i København, og han gav mig nogle gode råd til at blive bedre, siger Rodrigo Huescas, der elsker at bære nationaldragten.
– Det er en ære og meget stort. Mange folk følger landsholdet, så det er godt for mig at bære nationaldragten. Det vil også være en drøm for mig at spille i mit eget land tæt på familien (til VM i 2026, red.). Det gad jeg godt.
Rodrigo Huescas har repræsenteret sit land to gange og har mulighed for igen at trække i nationaldragten, når Mexico spiller mod Canada i den nordamerikanske VM-kvalifiaktion senere på måneden.
Det kræver dog, at han bliver udtaget – 21-årige Rodrigo Huescas har dog gjort sig godt bemærket i løbet af forårets første kampe.

Så mange millioner tjener Kasper Hjulmand

I chok over Christian Eriksen

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Én kamp i FCK – nu er han på storklubs andethold

Genforening? ‘Christian Eriksen er fantastisk’

Danskers transferdrama: Gemte sig på hotelværelse

Afslører: Her var første møde med Steve Cooper

Smider han det? ‘Kan godt ende med at ske’

15-årig kom på banen for FC København

Alt, du skal vide om Eriksens nye klub

Positive ting overskygger fyringer

– Frederik Birk blev efterladt fuldstændig alene

Floppede: – En tung og træt omgang traktorfodbold

Bekræfter vanvittigt Superliga-rygte

Glimrende for Vingegaard – nu venter skæbnedag

– FCK har det ‘nemmeste’ program

Efter drama: Chok-fyring i Premier League

Vild med dansk kæmpetransfer: ‘Jeg elsker ham’

Stjerner vilde med ‘fantastisk’ ny Brøndby-træner

God Eriksen-besked: ‘Han får bedre tilbud snart’

Kritiserer trio: De har ikke grebet chancen

Fremhæver bænket dansker

Tottenhams største genistreg

Slog ikke igennem i Danmark – koster nu 142 mio.

‘En utilgivelig dansk lussing’

Afslører: Bød på FC København-angriber

Her er Brøndbys modstander i pokalturneringen

Martin Braithwaite i nyt projekt – hyldes af fans

Fik opkald fra Frank: ‘Det gør ondt’

Vingegaard åben for særlig aftale

Nu er Danmark IKKE favoritter

I svime over dansker efter vild debut

Her er 6 bud på en ny Lyngby-træner

Kan lukke 32 års VM-tørke

Sory Kaba blev meldt færdig – vender retur hertil

Henter storklub Christian Eriksen?

Vingegaard elsker et godt glas vin

Deler nyt om Christian Eriksen

Stjerne slagtes: ‘Værste transfer i 20 år’

Taber første kamp efter måneders pause

Dømt for psykisk vold – nu har han ny klub

Fyrværkeri i Randers koster FCK dyrt

Afslører stor tro på AGF

Brøndby præsenterer ny assistent

Dybt imponeret over dansk stjerne

‘Pludselig vil det forhåbentlig eksplodere’

Viktor Axelsen får comeback

Kvindelandsholdet tilbage i Parken

Vild Ronaldo-forudsigelse

Ekspert mener, Norge kan vinde VM

Glasgow-kys til irsk klub i managerkaos

Vanvid! Norge vinder 11-1 i sindssygt Haaland-show

Utilfreds Vingegaard sender opfordring

Giver forklaring onsdag

Troede Brøndby ville hente Solskjær