FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Om lidt mere end 24 timer træder kæmpestjerner som Cole Palmer, Enzo Fernandez og Reece James ind på Parkens græstæppe.
Chelsea gæster nemlig FC København i det første af to møder i Conference Leagues ottendedelsfinaler.
Og det er noget FC København-duoen Mohamed Elyounoussi og Rodrigo Huescas ser frem til.
– Jeg glæder mig meget, og det er en stor drøm for mig. Da jeg spillede i Cruz Azul, drømmede jeg om at spille på den her scene. Jeg er spændt, glad og virkelig fokuseret på opgaven, siger mexicaneren til Tipsbladet og den øvrige presse, hvorefter han sætter ord på sit forhold til engelsk fodbold.
– Jeg har altid fulgt Premier League og set Chelsea, Manchester City, Bayern München og Real Madrid i Champions League. Det er en stor drøm og mega fedt at skulle spille mod dem i morgen (torsdag, red.).
Også Mohamed Elyounoussi ser frem til opgøret mod Chelsea, som han kender fra sine år i Southampton – siden interviewet er det dog kommet frem, at nordmanden ikke er i truppen til opgøret, da han skal doseres.
– Det var et lidt andet Chelsea-hold, end det vi kender i dag. De havde selvfølgelig en anden træner dengang, og så var det bare et andet hold. Men jeg har gode minder med Chelsea, siger nordmanden, der sejrede over London-klubben i 2023 på Stamford Bridge.
– De har et rigtig højt niveau, og så har de et godt hold. Træneren (Enzo Maresca, red.), som er kommet ind, har gjort et godt stykke arbejde på kort tid. De har også individualister, som på gode dage kan gøre utrolige ting. Derudover kan de spille på flere måder – kontraer og kombinationsspil, så der bliver nok at se til i morgen (torsdag, red.).
Både Mohamed Elyounoussi og Rodrigo Huescas peger på, at FCK skal spille op til sit ypperste for at holde kampen levende til returopgøret.
– En sejr er altid dejligt, men vi ved også godt, at det er en kamp over to opgør. Vi skal se det som to kampe, der kræver to gode præstationer, siger Mohamed Elyounoussi, der har misset størstedelen af preseason på grund af en skade.

Fint besøg til Rodrigo Huescas
Udover den naturlige snak om kampen mod Chelsea, så var der også tid til andre samtaleemner.
Rodrigo Huescas blev nemlig afbilledet sammen med Barcelona-legenden Rafa Marquez under FC Københavns træningslejr i Spanien – læs historien her.
– Rafa Marquez er min assistenttræner på landsholdet og er en god fyr. Vi talte sammen om mit liv her i København, og han gav mig nogle gode råd til at blive bedre, siger Rodrigo Huescas, der elsker at bære nationaldragten.
– Det er en ære og meget stort. Mange folk følger landsholdet, så det er godt for mig at bære nationaldragten. Det vil også være en drøm for mig at spille i mit eget land tæt på familien (til VM i 2026, red.). Det gad jeg godt.
Rodrigo Huescas har repræsenteret sit land to gange og har mulighed for igen at trække i nationaldragten, når Mexico spiller mod Canada i den nordamerikanske VM-kvalifiaktion senere på måneden.
Det kræver dog, at han bliver udtaget – 21-årige Rodrigo Huescas har dog gjort sig godt bemærket i løbet af forårets første kampe.
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
FC Midtjylland på svær opgave mod AS Roma
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
KARAKTERER
Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?
TOPNYHED
Belønnes af FC København
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
Stor ros til FC Midtjylland
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
MEDIE
I spil til stort job
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
NYHEDER
– Det her gør ondt for at være ærlig
NYHEDER
Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time