Maresca så FCKs SL-nedtur: Ville se deres opførsel

Chelseas manager, Enzo Maresca, har set FC Københavns nedtur søndag mod Sønderjyske, slår han fast over for Tipsbladet.



London (Tipsbladet) FC København kommer ind til returkampen mod Chelsea torsdag med en virkelig dårlig oplevelse fra Superligaen, da de kun fik 1-1 mod Sønderjyske, hvilket tilmed gjorde, at løverne mistede førstepladsen til FC Midtjylland.

Søndagens overraskende dårlige præstation er blevet noteret af Chelseas manager, Enzo Maresca.

Dagen før returkampen i Conference League spurgte Tipsbladet den italienske fodboldtræner, hvad han kunne bruge fra FC Københavns ringe præstation, og her svarede han, at han har holdt øje med, hvordan FC Københavns hold reagerede i søndagens Superliga-kamp.

– Vi så kampen for at se, hvordan de opførte sig. Ligesom vi gjorde i forhold til den første kamp, men så ændrede de fuldstændig måden, som de spillede mod os, så vi må se i morgen, siger Enzo Maresca, der henviser til, at FC København i de fleste kampe har spillet med fire mand i bagkæden, men i Conference League-kampen torsdag i sidste uge mod englænderne brugte Jacob Neestrup fem spillere i den bagerste linje.

– Jeg var overrasket, fordi jeg havde set mange kampe, og de forsvarede med fire mand, men mod os havde de fem mand i bagerste række, og da jeg så dem igen for nogle dage siden, var de tilbage på fire spillere. Det prøvede vi at tilpasse os til. Vi ser i morgen, hvad de vælger, forklarer Enzo Maresca, som altså slår fast over for Tipsbladet, at kampen mod Sønderjyske ikke nødvendigvis får betydning på Stamford Bridge torsdag.

– Alle kampe har deres eget liv, sådan bliver det også helt sikkert i morgen. Jeg så kampen, men der er intet at se i forhold til kampen i morgen. Det er en anderledes kamp.

Chelsea vandt første opgør 2-1 i Parken.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

For første gang siden 2019: ‘En fornøjelse’

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Afsløring: Færdig i Silkeborg

PSG er i Champions League-finalen efter drama



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Dansk træner vinder stor pris

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

AGF køber dansk profil

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Premier League-klub går all-in

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’