Maresca så FCKs SL-nedtur: Ville se deres opførsel

Chelseas manager, Enzo Maresca, har set FC Københavns nedtur søndag mod Sønderjyske, slår han fast over for Tipsbladet.



London (Tipsbladet) FC København kommer ind til returkampen mod Chelsea torsdag med en virkelig dårlig oplevelse fra Superligaen, da de kun fik 1-1 mod Sønderjyske, hvilket tilmed gjorde, at løverne mistede førstepladsen til FC Midtjylland.

Søndagens overraskende dårlige præstation er blevet noteret af Chelseas manager, Enzo Maresca.

Dagen før returkampen i Conference League spurgte Tipsbladet den italienske fodboldtræner, hvad han kunne bruge fra FC Københavns ringe præstation, og her svarede han, at han har holdt øje med, hvordan FC Københavns hold reagerede i søndagens Superliga-kamp.

– Vi så kampen for at se, hvordan de opførte sig. Ligesom vi gjorde i forhold til den første kamp, men så ændrede de fuldstændig måden, som de spillede mod os, så vi må se i morgen, siger Enzo Maresca, der henviser til, at FC København i de fleste kampe har spillet med fire mand i bagkæden, men i Conference League-kampen torsdag i sidste uge mod englænderne brugte Jacob Neestrup fem spillere i den bagerste linje.

– Jeg var overrasket, fordi jeg havde set mange kampe, og de forsvarede med fire mand, men mod os havde de fem mand i bagerste række, og da jeg så dem igen for nogle dage siden, var de tilbage på fire spillere. Det prøvede vi at tilpasse os til. Vi ser i morgen, hvad de vælger, forklarer Enzo Maresca, som altså slår fast over for Tipsbladet, at kampen mod Sønderjyske ikke nødvendigvis får betydning på Stamford Bridge torsdag.

– Alle kampe har deres eget liv, sådan bliver det også helt sikkert i morgen. Jeg så kampen, men der er intet at se i forhold til kampen i morgen. Det er en anderledes kamp.

Chelsea vandt første opgør 2-1 i Parken.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Klar for FC København

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Frankrig – England

‘Horsens var et helvede’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Brøndby tæt på ny forstærkning

Forventer rekord i Superliga-klub

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Smadrer transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig