Maresca så FCKs SL-nedtur: Ville se deres opførsel

Chelseas manager, Enzo Maresca, har set FC Københavns nedtur søndag mod Sønderjyske, slår han fast over for Tipsbladet.



London (Tipsbladet) FC København kommer ind til returkampen mod Chelsea torsdag med en virkelig dårlig oplevelse fra Superligaen, da de kun fik 1-1 mod Sønderjyske, hvilket tilmed gjorde, at løverne mistede førstepladsen til FC Midtjylland.

Søndagens overraskende dårlige præstation er blevet noteret af Chelseas manager, Enzo Maresca.

Dagen før returkampen i Conference League spurgte Tipsbladet den italienske fodboldtræner, hvad han kunne bruge fra FC Københavns ringe præstation, og her svarede han, at han har holdt øje med, hvordan FC Københavns hold reagerede i søndagens Superliga-kamp.

– Vi så kampen for at se, hvordan de opførte sig. Ligesom vi gjorde i forhold til den første kamp, men så ændrede de fuldstændig måden, som de spillede mod os, så vi må se i morgen, siger Enzo Maresca, der henviser til, at FC København i de fleste kampe har spillet med fire mand i bagkæden, men i Conference League-kampen torsdag i sidste uge mod englænderne brugte Jacob Neestrup fem spillere i den bagerste linje.

– Jeg var overrasket, fordi jeg havde set mange kampe, og de forsvarede med fire mand, men mod os havde de fem mand i bagerste række, og da jeg så dem igen for nogle dage siden, var de tilbage på fire spillere. Det prøvede vi at tilpasse os til. Vi ser i morgen, hvad de vælger, forklarer Enzo Maresca, som altså slår fast over for Tipsbladet, at kampen mod Sønderjyske ikke nødvendigvis får betydning på Stamford Bridge torsdag.

– Alle kampe har deres eget liv, sådan bliver det også helt sikkert i morgen. Jeg så kampen, men der er intet at se i forhold til kampen i morgen. Det er en anderledes kamp.

Chelsea vandt første opgør 2-1 i Parken.





LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Bombe på vej i Real Madrid?

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Kæmpekøb retur til FC København?

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby