SILKEBORG (Tipsbladet): Som Tipsbladet kunne fortælle i timerne op til kampen, var der voldsom økonomisk ulighed mellem de to klubber, der torsdag aften tørnede sammen i Silkeborg.
Men på banen havde Silkeborg IF flest store chancer og dominerede det meste af kampen, og belgierne var ikke utilfredse med at tage hjem med 2-2.
Det efterlader Gent som klar favorit til at gå videre efter næste uges returopgør i Flandern, men efter kampen i Silkeborg er der fornyet håb i SIF om, at man kan skabe en stor overraskelse.
– Det er selvfølgelig træls, at de skal have sådan nogle mål. Man føler jo, at deres første mål slet ikke er en chance, og at deres første reelle chance er den, de scorer på i overtiden, siger Silkeborgs midtbaneprofil Anders Klynge til Tipsbladet.
Silkeborg spillede Conference League-gruppespil forrige år og ville i en sidste kvalifikationsrunde stå overfor Lugano, der torsdag vandt 1-0 ud over Partizan Beograd, eller den serbiske topklub.
Læs Tipsbladets karakterer til Silkeborgs mandskab i Gent-kampen her
Og at opleve Europa igen er en kæmpe glæde for den chanceskabende midtbanespiller.

– Der er jo ikke noget federe end at spille de her kampe. Det er rigtig fedt. Det var fantastisk for to år siden, og det er også så fedt igen.
Klynge håber, Silkeborg igen kan skabe problemer for Gent i returen, hvor hjemmeholdet med ny træner og ny ledelse vil strække sig langt for at gøre den individuelle fysiske og tekniske kvalitet gældende.
– Det er det, der tit fungerer for os, at vi er så godt sammenspillet. Vi har en fuldstændig klar plan, og det tror jeg, mange hold har det rigtig svært med. Det er der, vi får vores største chancer, når vores hurtige spil flasker sig. De pressede os helt vildt, og når vi så spillede igennem dem, havde vi kæmpe rum, som vi også fik friløbere på. Vi har gode muligheder mod dem, og det viste vi i dag, siger Anders Klynge.
Læs interviewet med den dobbelte målscorer Tonni Adamsen
– Jeg tror, det bliver et tæt opgør igen dernede. De kommer til at trykke os meget på deres hjemmebane, de er vant til at spille i Europa, og vi skal være klar. Men jeg tror helt sikkert, det bliver en meget tæt kamp.
Silkeborg IF møder Randers FC ude på søndag, før turen går til Belgien onsdag forud for torsdagens returkamp.
LIVE
VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
MEDIE