Rivalens budget seks gange større: Intet er federe

Silkeborgs midtbaneprofil Anders Klynge er begejstret for de europæiske kampe og den stil, SIF lagde for dagen i kampen mod Gent.



SILKEBORG (Tipsbladet): Som Tipsbladet kunne fortælle i timerne op til kampen, var der voldsom økonomisk ulighed mellem de to klubber, der torsdag aften tørnede sammen i Silkeborg.

Men på banen havde Silkeborg IF flest store chancer og dominerede det meste af kampen, og belgierne var ikke utilfredse med at tage hjem med 2-2.

Det efterlader Gent som klar favorit til at gå videre efter næste uges returopgør i Flandern, men efter kampen i Silkeborg er der fornyet håb i SIF om, at man kan skabe en stor overraskelse.

– Det er selvfølgelig træls, at de skal have sådan nogle mål. Man føler jo, at deres første mål slet ikke er en chance, og at deres første reelle chance er den, de scorer på i overtiden, siger Silkeborgs midtbaneprofil Anders Klynge til Tipsbladet.

Silkeborg spillede Conference League-gruppespil forrige år og ville i en sidste kvalifikationsrunde stå overfor Lugano, der torsdag vandt 1-0 ud over Partizan Beograd, eller den serbiske topklub.

Læs Tipsbladets karakterer til Silkeborgs mandskab i Gent-kampen her

Og at opleve Europa igen er en kæmpe glæde for den chanceskabende midtbanespiller.

266412

Foto: Alamy

– Der er jo ikke noget federe end at spille de her kampe. Det er rigtig fedt. Det var fantastisk for to år siden, og det er også så fedt igen.

Klynge håber, Silkeborg igen kan skabe problemer for Gent i returen, hvor hjemmeholdet med ny træner og ny ledelse vil strække sig langt for at gøre den individuelle fysiske og tekniske kvalitet gældende.

– Det er det, der tit fungerer for os, at vi er så godt sammenspillet. Vi har en fuldstændig klar plan, og det tror jeg, mange hold har det rigtig svært med. Det er der, vi får vores største chancer, når vores hurtige spil flasker sig. De pressede os helt vildt, og når vi så spillede igennem dem, havde vi kæmpe rum, som vi også fik friløbere på. Vi har gode muligheder mod dem, og det viste vi i dag, siger Anders Klynge.

Læs interviewet med den dobbelte målscorer Tonni Adamsen

– Jeg tror, det bliver et tæt opgør igen dernede. De kommer til at trykke os meget på deres hjemmebane, de er vant til at spille i Europa, og vi skal være klar. Men jeg tror helt sikkert, det bliver en meget tæt kamp.

Silkeborg IF møder Randers FC ude på søndag, før turen går til Belgien onsdag forud for torsdagens returkamp.





Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann




LIVE

TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni

Silkeborg IF – FC København

Klar besked om AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-indkøb som født på ny

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Lyngby BK – AGF

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby-boss teaser for transfer

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Her er FC Københavns vej i Europa

‘En trøstepræmie af en turnering’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Nærmer sig vild FCK-præstation

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe