Rivalens budget seks gange større: Intet er federe

Silkeborgs midtbaneprofil Anders Klynge er begejstret for de europæiske kampe og den stil, SIF lagde for dagen i kampen mod Gent.



SILKEBORG (Tipsbladet): Som Tipsbladet kunne fortælle i timerne op til kampen, var der voldsom økonomisk ulighed mellem de to klubber, der torsdag aften tørnede sammen i Silkeborg.

Men på banen havde Silkeborg IF flest store chancer og dominerede det meste af kampen, og belgierne var ikke utilfredse med at tage hjem med 2-2.

Det efterlader Gent som klar favorit til at gå videre efter næste uges returopgør i Flandern, men efter kampen i Silkeborg er der fornyet håb i SIF om, at man kan skabe en stor overraskelse.

– Det er selvfølgelig træls, at de skal have sådan nogle mål. Man føler jo, at deres første mål slet ikke er en chance, og at deres første reelle chance er den, de scorer på i overtiden, siger Silkeborgs midtbaneprofil Anders Klynge til Tipsbladet.

Silkeborg spillede Conference League-gruppespil forrige år og ville i en sidste kvalifikationsrunde stå overfor Lugano, der torsdag vandt 1-0 ud over Partizan Beograd, eller den serbiske topklub.

Læs Tipsbladets karakterer til Silkeborgs mandskab i Gent-kampen her

Og at opleve Europa igen er en kæmpe glæde for den chanceskabende midtbanespiller.

266412

Foto: Alamy

– Der er jo ikke noget federe end at spille de her kampe. Det er rigtig fedt. Det var fantastisk for to år siden, og det er også så fedt igen.

Klynge håber, Silkeborg igen kan skabe problemer for Gent i returen, hvor hjemmeholdet med ny træner og ny ledelse vil strække sig langt for at gøre den individuelle fysiske og tekniske kvalitet gældende.

– Det er det, der tit fungerer for os, at vi er så godt sammenspillet. Vi har en fuldstændig klar plan, og det tror jeg, mange hold har det rigtig svært med. Det er der, vi får vores største chancer, når vores hurtige spil flasker sig. De pressede os helt vildt, og når vi så spillede igennem dem, havde vi kæmpe rum, som vi også fik friløbere på. Vi har gode muligheder mod dem, og det viste vi i dag, siger Anders Klynge.

Læs interviewet med den dobbelte målscorer Tonni Adamsen

– Jeg tror, det bliver et tæt opgør igen dernede. De kommer til at trykke os meget på deres hjemmebane, de er vant til at spille i Europa, og vi skal være klar. Men jeg tror helt sikkert, det bliver en meget tæt kamp.

Silkeborg IF møder Randers FC ude på søndag, før turen går til Belgien onsdag forud for torsdagens returkamp.







LIVE

LIVE: Forlænger med Barcelona

Uenige i studiet: ‘SÃ¥ mÃ¥ det sæde være brandvarmt’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fremhæver fyret træner: ‘Man mÃ¥ ikke glemme…’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Massiv kritik efter skandaløse scener

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Randers FC – OB

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

‘Det er ringe ad helvede til’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

De bliver monstersalg til sommer

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

‘Sker det, fÃ¥r det store konsekvenser i FCM’

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

De har ingen planer om at sælge dansk juvel