Rivalens budget seks gange større: Intet er federe

Silkeborgs midtbaneprofil Anders Klynge er begejstret for de europæiske kampe og den stil, SIF lagde for dagen i kampen mod Gent.



SILKEBORG (Tipsbladet): Som Tipsbladet kunne fortælle i timerne op til kampen, var der voldsom økonomisk ulighed mellem de to klubber, der torsdag aften tørnede sammen i Silkeborg.

Men på banen havde Silkeborg IF flest store chancer og dominerede det meste af kampen, og belgierne var ikke utilfredse med at tage hjem med 2-2.

Det efterlader Gent som klar favorit til at gå videre efter næste uges returopgør i Flandern, men efter kampen i Silkeborg er der fornyet håb i SIF om, at man kan skabe en stor overraskelse.

– Det er selvfølgelig træls, at de skal have sådan nogle mål. Man føler jo, at deres første mål slet ikke er en chance, og at deres første reelle chance er den, de scorer på i overtiden, siger Silkeborgs midtbaneprofil Anders Klynge til Tipsbladet.

Silkeborg spillede Conference League-gruppespil forrige år og ville i en sidste kvalifikationsrunde stå overfor Lugano, der torsdag vandt 1-0 ud over Partizan Beograd, eller den serbiske topklub.

Læs Tipsbladets karakterer til Silkeborgs mandskab i Gent-kampen her

Og at opleve Europa igen er en kæmpe glæde for den chanceskabende midtbanespiller.

266412

Foto: Alamy

– Der er jo ikke noget federe end at spille de her kampe. Det er rigtig fedt. Det var fantastisk for to år siden, og det er også så fedt igen.

Klynge håber, Silkeborg igen kan skabe problemer for Gent i returen, hvor hjemmeholdet med ny træner og ny ledelse vil strække sig langt for at gøre den individuelle fysiske og tekniske kvalitet gældende.

– Det er det, der tit fungerer for os, at vi er så godt sammenspillet. Vi har en fuldstændig klar plan, og det tror jeg, mange hold har det rigtig svært med. Det er der, vi får vores største chancer, når vores hurtige spil flasker sig. De pressede os helt vildt, og når vi så spillede igennem dem, havde vi kæmpe rum, som vi også fik friløbere på. Vi har gode muligheder mod dem, og det viste vi i dag, siger Anders Klynge.

Læs interviewet med den dobbelte målscorer Tonni Adamsen

– Jeg tror, det bliver et tæt opgør igen dernede. De kommer til at trykke os meget på deres hjemmebane, de er vant til at spille i Europa, og vi skal være klar. Men jeg tror helt sikkert, det bliver en meget tæt kamp.

Silkeborg IF møder Randers FC ude på søndag, før turen går til Belgien onsdag forud for torsdagens returkamp.





Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’


Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Dansker med kongemål mod Napoli

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Har talt med Ferguson om United-job

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Liverpool-træner er ked af prædikat

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Eriksen og Kjær tager afsted

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Rygter om AC Horsens-legende

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Her er Ajax-danskers millionløn

Manchester United overvejer ham

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Neymar tager en tørn mere

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner