Rivalens budget seks gange større: Intet er federe

Silkeborgs midtbaneprofil Anders Klynge er begejstret for de europæiske kampe og den stil, SIF lagde for dagen i kampen mod Gent.



SILKEBORG (Tipsbladet): Som Tipsbladet kunne fortælle i timerne op til kampen, var der voldsom økonomisk ulighed mellem de to klubber, der torsdag aften tørnede sammen i Silkeborg.

Men på banen havde Silkeborg IF flest store chancer og dominerede det meste af kampen, og belgierne var ikke utilfredse med at tage hjem med 2-2.

Det efterlader Gent som klar favorit til at gå videre efter næste uges returopgør i Flandern, men efter kampen i Silkeborg er der fornyet håb i SIF om, at man kan skabe en stor overraskelse.

– Det er selvfølgelig træls, at de skal have sådan nogle mål. Man føler jo, at deres første mål slet ikke er en chance, og at deres første reelle chance er den, de scorer på i overtiden, siger Silkeborgs midtbaneprofil Anders Klynge til Tipsbladet.

Silkeborg spillede Conference League-gruppespil forrige år og ville i en sidste kvalifikationsrunde stå overfor Lugano, der torsdag vandt 1-0 ud over Partizan Beograd, eller den serbiske topklub.

Læs Tipsbladets karakterer til Silkeborgs mandskab i Gent-kampen her

Og at opleve Europa igen er en kæmpe glæde for den chanceskabende midtbanespiller.

266412

Foto: Alamy

– Der er jo ikke noget federe end at spille de her kampe. Det er rigtig fedt. Det var fantastisk for to år siden, og det er også så fedt igen.

Klynge håber, Silkeborg igen kan skabe problemer for Gent i returen, hvor hjemmeholdet med ny træner og ny ledelse vil strække sig langt for at gøre den individuelle fysiske og tekniske kvalitet gældende.

– Det er det, der tit fungerer for os, at vi er så godt sammenspillet. Vi har en fuldstændig klar plan, og det tror jeg, mange hold har det rigtig svært med. Det er der, vi får vores største chancer, når vores hurtige spil flasker sig. De pressede os helt vildt, og når vi så spillede igennem dem, havde vi kæmpe rum, som vi også fik friløbere på. Vi har gode muligheder mod dem, og det viste vi i dag, siger Anders Klynge.

Læs interviewet med den dobbelte målscorer Tonni Adamsen

– Jeg tror, det bliver et tæt opgør igen dernede. De kommer til at trykke os meget på deres hjemmebane, de er vant til at spille i Europa, og vi skal være klar. Men jeg tror helt sikkert, det bliver en meget tæt kamp.

Silkeborg IF møder Randers FC ude på søndag, før turen går til Belgien onsdag forud for torsdagens returkamp.



Fortryder Chido Obi-beslutning

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

AGF på rov i Hobro IK

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Brøndby straffet – får stor bøde

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Lars Friis får ikke stort job

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Randers FC og OB spiller uafgjort

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Et sjældent syn i FC Midtjylland

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Satme godt set, Jacob Neestrup!

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

Vender hjem til AaB

– Det havde været en større katastrofe

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’