SILKEBORG (Tipsbladet): Som Tipsbladet kunne fortælle i timerne op til kampen, var der voldsom økonomisk ulighed mellem de to klubber, der torsdag aften tørnede sammen i Silkeborg.
Men på banen havde Silkeborg IF flest store chancer og dominerede det meste af kampen, og belgierne var ikke utilfredse med at tage hjem med 2-2.
Det efterlader Gent som klar favorit til at gå videre efter næste uges returopgør i Flandern, men efter kampen i Silkeborg er der fornyet håb i SIF om, at man kan skabe en stor overraskelse.
– Det er selvfølgelig træls, at de skal have sådan nogle mål. Man føler jo, at deres første mål slet ikke er en chance, og at deres første reelle chance er den, de scorer på i overtiden, siger Silkeborgs midtbaneprofil Anders Klynge til Tipsbladet.
Silkeborg spillede Conference League-gruppespil forrige år og ville i en sidste kvalifikationsrunde stå overfor Lugano, der torsdag vandt 1-0 ud over Partizan Beograd, eller den serbiske topklub.
Læs Tipsbladets karakterer til Silkeborgs mandskab i Gent-kampen her
Og at opleve Europa igen er en kæmpe glæde for den chanceskabende midtbanespiller.

– Der er jo ikke noget federe end at spille de her kampe. Det er rigtig fedt. Det var fantastisk for to år siden, og det er også så fedt igen.
Klynge håber, Silkeborg igen kan skabe problemer for Gent i returen, hvor hjemmeholdet med ny træner og ny ledelse vil strække sig langt for at gøre den individuelle fysiske og tekniske kvalitet gældende.
– Det er det, der tit fungerer for os, at vi er så godt sammenspillet. Vi har en fuldstændig klar plan, og det tror jeg, mange hold har det rigtig svært med. Det er der, vi får vores største chancer, når vores hurtige spil flasker sig. De pressede os helt vildt, og når vi så spillede igennem dem, havde vi kæmpe rum, som vi også fik friløbere på. Vi har gode muligheder mod dem, og det viste vi i dag, siger Anders Klynge.
Læs interviewet med den dobbelte målscorer Tonni Adamsen
– Jeg tror, det bliver et tæt opgør igen dernede. De kommer til at trykke os meget på deres hjemmebane, de er vant til at spille i Europa, og vi skal være klar. Men jeg tror helt sikkert, det bliver en meget tæt kamp.
Silkeborg IF møder Randers FC ude på søndag, før turen går til Belgien onsdag forud for torsdagens returkamp.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Smider Salah-bombe
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!