Brøndby IF skal i Conference League-kvalifikationen, og søndag får vi svar på, om Randers FC eller Silkeborg IF gør dem selskab.
Sikkert er det, at FC København går i Champions League-kvalifikationen – det kan du læse mere om her – og sikkert er det også, at FC Midtjylland kommer i Europa League. Her kan du læse mere om den danske vej til Europa League
Derfor får vi altså førnævnte klubber i Conference League.
Her er vejen for de danske klubber i Conference League.
2. runde af Conference League-kvalifikationen
Brøndby IF vil med sikkerhed være seedet i denne runde af turneringen, mens både Silkeborg IF og Randers FC har gode muligheder for at blive seedet. Det handler om, hvilke klubber der kommer i Conference League, men meget skal gå galt, hvis ikke det ender med en seedning til alle de danske klubber.
De mulige modstandere er af blandet karakter – det kan for eksempel blive klubber som ETO Györ fra Ungarn, Banga Gargzdai fra Litauen eller Dunganno Swifts fra Nordirland. Der er dog også meget sværere useedede modstandere – for eksempel AIK fra Stockholm.
Skulle det mod forventning ske, at et dansk hold ikke bliver seedet, så er det en masse svære mulige modstandere, der venter. For eksempel Sparta Prag, AZ Alkmaar eller Istanbul Basaksehir.
Ryger et dansk mandskab ud her, slutter det europæiske eventyr for denne gang.
3. runde af Conference League-kvalifikationen
I 3. runde af Conference League-kvalifikationen vil ingen af de danske hold være garanteret en seedning.
Der er den lidt kringlede forklaring på seedning til denne kvalifikationsturnering, at der trækkes lod til 3. runde af kvalifikationen, inden 2. runde er afgjort – så hold, der reelt burde være useedet, kan være seedet, da man overtager det hold, man møder i 2. rundes seedning. De danske hold er som udgangspunkt useedet. Eneste måde, det kan ændres på, er, hvis Silkeborg eller Randers mod forventning ender som useedet i 2. runde og slår et hold med en høj koefficient – som AZ Alkmaar. Så overtager det danske hold den seedning.
Useedede hold i denne runde kan for eksempel være Rakow fra Polen, Rosenborg samt Viking fra Norge. Møder man et seedet hold, er det de samme som tidligere nævnt.
Playoff-runden i Conference League-kvalifikationen
De danske hold kan være seedet, hvis de i 3. runde har slået et koefficient-stærkt hold ud af turneringen. Der trækkes lod til playoff-runden, inden man kender resultatet af 3. runde.
Ender man med at møde en seedet modstander, træder to-tre sværvægtere ind her. Fiorentina, Nottingham Forest, Rayo Vallecano og Bo Henriksens Mainz 05 træder alle ind i turneringen i denne runde.
Vinder et dansk hold, venter der gruppespil.
Der er ingen faldskærm, så exit er også lig med et farvel til Europa.

TransferLIVE: Skal på målmandsjagt

AaB melder ud: Forhandler om stor profil

Genistreg af PC? Jagter dansk profil

Danske klubber lurede – nu koster han 1,1 mia.

‘Eriksen ville passe vildt godt ind i FCK’

Afsløring: I dialog med Brøndby

Tak for kaffe – Brentford kræver 420 millioner

Brøndby henter angriber for næsen af storklubber

Foreslår FCK-angriber til Brøndby og AGF

Dansker på affyringsrampen: Koster 150 mio. kroner

Afslører: Jagter milliondyr profil

Stor transfer på vej? ‘Det er helt vanvittigt!’

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

Købt for 577 mio. i januar – nu er han på vej væk

Jagter dansk målræv

Ingen cheftræner: Han står for AGF-træningen

Transfers på vej: Kigger mod FCK og Brøndby

Kæmpehandel kan sende 70 millioner til FCM

Nu går de all-in på Højlund

Nu bekræfter FCK

Mareridtsår: ‘Vi savner ham’

Stjernesalg på vej

Kæmpe Superliga-salg – nu kan han hentes gratis

Helt vanvittigt: Rosenborg sælger for 165 mio.

Vil kuppe FC København

Uha, FCM: Får svær lodtrækning i Europa League

’95-5 i Brøndbys favør’

FCK forlanger kassen: Skræmmer det tyskerne væk?

Vildt pokerspil om kæmpetransfer

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Afsløring: AGF jagter Poulsen – Viborg afviser

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Superliga-klub indstiller jagt på ny ejer

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef

Danmark møder Frankrig i kvartfinalen

Drømmelodtrækning for FC Midtjylland

FCK skal til Kosovo eller Luxembourg

‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’

Harder bombede forgæves for Danmark

Thomas Frank var et emne i storklub

Dårligt nyt om AGF’s nye stadion

Brasilianere mumificerer egyptere

Holger Rune vinder

Helt vildt: Stjerne risikerer kæmpe karantæne

Man Utd-boss: Vi kan vinde PL senest i 2028

Går de på rov i Danmark?

Supercomputer: Kæmpe forbedring under Thomas Frank

Seks bud på Rasmus Højlunds næste klub

Brøndby skal til Færøerne – SIF skal til Island

Rekordkøb kigger efter ny klub

Afsløring: Genoa forhandler om Albert Grønbæk

70-30 i FC Midtjyllands favør

Bøving indrømmer: Det tager hårdt på en

’95-5 i FC Københavns favør’