Her er FC Københavns vej i Champions League

Godt nyt for den kommende danske mester, der står til at blive seedet frem til den sidste og afgørende runde i Champions League-kvalifikationen. Her er overblikket.



Det er hårde år for dansk klubfodbold i Europa, da der for tiden blot er fire hold afsted i Champions League, Europa League og Conference League, og det betyder også, at de danske klubber starter tidligt i de forskellige kvalifikationer.

Men lidt godt nyt er der da i det dårlige for FC København, der godt nok starter tidligt, men kan se frem til seedning hele vejen frem til gruppespillet.

2. runde af CL-kvalifikationen

FC København starter allerede i denne runde, og man er altså seedet.

Mulige modstandere er hold som RFS Riga, Lincoln Red Imps, Kups, Breidablik og The New Saints, hvis de nævnte mandskaber går videre fra 1. runde af CL-kvalifikationen. Det kan dog også blive sværere modstandere, for eksempel fra et af de lande, der endnu ikke har afgjort, hvem der bliver mester.

Ryger FCK ud af 2. runde af CL-kvalifikationen, venter tredje runde af Europa League-kvalifikationen. Ryger de danske mestre ud her, får klubben chancen for at komme i Europa via playoff-runden i Conference League. Taber FCK denne, er der ingen Europa i den kommende sæson.

LÆS: Jacob Neestrup fortjener kæmpe ros

3. runde af CL-kvalifikationen

Går den danske mester videre fra CL-kvalifikationen, er det sikkert, at man igen er seedet. Og her kan man så møde klubber som FCSB og Olimpija Ljubljana, mens klubber som Dynamo Kiev og de svenske mestre fra Malmö FF potentielt også kan blive modstander.

Ryger FCK ud af 3. runde af CL-kvalifikationen, venter playoff-runden i Europa League-kvalifikationen. Taber man denne, er der en lille trøst i et Conference League-gruppespil, mens en sejr altså sikrer en plads i gruppespillet i Europa League.

Playoff-runden i CL-kvalifikationen

I den sidste og afgørende playoff-runde i Champions League er FC København også seedet.

Det giver også lidt forskellige modstandere – en seedet klub kan f.eks. få den østrigske mester eller en klub som Basel eller Sturm Graz.

Ryger det danske mandskab ud af denne del af turneringen, er det lille plaster på såret, at der så er et Europa League-gruppespil at glæde sig til.

Hvor langt kommer den danske mester i CL-kvalifikationen?

  • Ryger ud i 2. runde
  • Ryger ud i 3. runde
  • Ryger ud i playoff-runden
  • Kommer i gruppespillet
  • Ryger ud i 2. runde
  • Ryger ud i 3. runde
  • Ryger ud i playoff-runden
  • Kommer i gruppespillet

0 Votes





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-spiller får fem karantænedage

Forbereder bud på 970 mio.

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Marokko – Haiti

Skotland – Brasilien

FC Barcelona køber VM-angriber

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Ny bejler til dansk guldfugl

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Tjekkiet – Mexico



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK