Matchbold, FCK: Neestrup fortjener kæmpe tak

FCM fortjener respekt for deres comeback i et slutspil, de på tåbelig vis havde spillet sig selv ud af. Men guldet ligger til FCK, selv om Brøndby ikke hjalp med en masse afbrændere mandag aften.



FC Midtjylland vinder præcis nul skønhedspriser for Superliga-kampen i Brøndby, hvis vi ser bort fra Adam Buksas slangehug med tyve minutter igen.

Men who cares – det er ikke nu, FCM’s rum for forbedring skal udnyttes, når alt naturligvis handler om tre point.

Dem fik FCM via en god arbejdsindsats og en række heroiske sidsteøjebliks-indgreb, mens kategorien ‘næstsidste aflevering’ ikke bliver sjov at se i Brøndby i morgen.

Men igen – på det her tidspunkt i sæsonen handler det om point, og der smed Brøndby en mulighed for at kæmpe favorit til tredjepladsen.

FC Midtjylland holdt dermed liv i guldkampen, der reelt var død med uafgjort i Brøndby.

Det er trods alt mindre vanvittigt at se for sig, FCK snubler og spiller uafgjort mod FCN i Parken, end at man decideret taber.

Så vi bevarer en smule spænding til søndag, selv om den først og fremmest er på papiret.

For den her, den skal Jacob Neestrups tropper vinde.

FCK bør tage FCN i Parken

Ok, FC Nordsjælland spillede 1-1 i Parken i sidste runde for et år siden via en sen Conrad Harder-udligning.

Viktor Claesson havde bragt FCK foran på oplæg fra Peter Ankersen, der rykkede til FCN men ikke er med søndag på grund af en karantæne.

FCN har spillet uafgjort på sidste spilledag de seneste tre sæsoner og tabte inden da til Brøndby og FCK, mens man senest vandt i 2019 – i Parken.

Victor Froholdt FCK FC København Superligaen
Victor Froholdt og FCK ligger godt til et DM. Foto: Alamy

Men altså, alt det er næsten ligegyldigt, for den ligger til FCK.

FCN er afhængig af, at Brøndby taber i Århus til et modløst AGF plus at Randers taber i Herning (mere sandsynligt), hvis man skal blive treer.

Det kan nemt glide Parken-gæsterne af hænderne – og så er FCK jo bare i form nu.

Det holdt meget hårdt i Parken mod FC Midtjylland, hvor Thomas Delaneys sene udligning mgeet vel kan have reddet guldet.

Neestrup fik FCK på rette spor

Ellers er FCK på skinner resultatmæssigt siden rædselsugen med nederlag til Brøndby og FC Midtjylland midt i april.

Forsvaret er ikke helt dirkefrit, og mon ikke vi får ændringer at se der til sommer.

Jacob Neestrup FCK FC København Superligaen FCK
Jacob Neestrup og FCK er én sejr fra DM-guldet. Foto: Alamy

Men Jacob Neestrup fortjener sin ledelse og ejeres tak for at løse en alt andet end optimal situation.

Truppen er absolut ikke perfekt og kræver nok et løft, hvis man skal i Champions League og klare sig fornuftigt i det otte runder lange ligaspil.

Rodrigo Huescas og Diant Ramaj har på hver deres måde heller ikke hjulpet cheftræneren med deres bommerter.

Men Neestrup har holdt sammen på holdet, alt imens vi spekulerer kraftigt over hans fremtid.

Spillet har ikke været stabilt, men FCK-træneren ser ud til at klare skærene, og det er en sejr, han og FCK skal tage efter et så tumultarisk år siden den dybt skuffende tredjeplads i maj 2024 og Peter Christiansens skifte til Wolfsburg.

FC Midtjyllands topniveau

FC Midtjylland skal holde trykket oppe indtil sidste minut og glæde sig over, man stadig er i spil i en uperfekt sæson.

Spillet har været mere ustabilt end sidste sæson, hvor det heller ikke just gled i olie ud over i de tre efterårsmåneder uden Europa-fodbold.

Topniveauet på holdet og profilerne er flot, som man viste i gode kampe mod FCK, FCN og Eintracht Frankfurt såvel som en fin sejr over Union SG.

Adam Buksa FC Midtjylland FCM Superligaen

Men et på flere pladser urutineret og i lange perioder ustabilt hold har smidt point, man må græmme sig over i dag.

FCM’s what ifs

At tabe i Farum for en måned siden er såmænd ikke det værste, for der vinder de færreste.

Nederlag til Sønderjyske, Viborg, Randers og en 1-5-ydmygelse hjemme mod Brøndby var sløje og udstillede et usammenhængende hold.

Man blev for modig med truppen sidste sommer.

Adam Buksa og Kevin Mbabu burde ikke have været de eneste erfarne topspillere, man hentede ind.

Det bliver rettet, gætter jeg på, til sommer, hvis det er seriøst, man vil langt i Conference League eller Europa League (hvis FCK vinder pokalfinalen over SIF).

Hvor stor mener I, FCK’s guldchance er?

  • 90-99 procent
  • 80-89 procent
  • 70-79 procent
  • 60-69 procent
  • 50-59 procent
  • 90-99 procent
  • 80-89 procent
  • 70-79 procent
  • 60-69 procent
  • 50-59 procent

0 Votes

Inden da skal man slutte ordentligt af, hvilket vil sige en sikker sejr over Randers, noget der kan blive svært nok i sig selv.

Og så kan vi andre glæde os over, der er spænding på sidste spilledag med to guldkandidater og tre hold i spil til bronzen.

Og glem ikke AGF.

Hvis nogen kunne se det sjove i at drille Brøndby på sidste spilledag, er det Uwe Röslers folk.



‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Nu er han gratis – på vej til OB?

Storklub meldes interesseret

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

– Brøndby er chanceløse

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Endelig godt nyt

Blæst bagover af Superliga-stjerne

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

FC København-profil ude med sygdom

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Viborg-boss afviser norsk storklub

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Afvist

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Har I tabt sutten, Brøndby?