PARKEN (Tipsbladet): Kevin Diks var mod Hearts tilbage på højre back efter hvad der føles som evigheder.
Men den indonesiske landsholdsspiller havde ikke glemt, hvordan man gør tingene i højre forsvarsside. Som i ‘gamle dage’ var han dåseåbneren ved FC Københavns føringsmål, da han drev bolden forbi et par spillere, hvorefter den til sidst fandt vej til Amin Chiakha.
Senere i samme halvleg eksekverede han fra ellevemeterpletten.
Den slags skaber roser i Danmark og gør det helt sikkert også, når den indonesiske presse slår øjnene op. Med kampstart 18.45 dansk tid, skulle indonesiske fodboldfans med lyst til at se Kevin Diks i aktion nemlig stille uret til kvart i et om natten.
Og det havde nogen altså valgt at gøre.
– De har nok allerede været i gang (med at skrive til mig, red.). De er virkelig hurtige. Jeg tror, det er sent om natten hos dem, men jeg har kun respekt for dem, der ser mine kampe og støtter mig. Det er sindssygt, selvom jeg hellere selv ville have søvnen, siger Kevin Diks, der allerede har modtaget de første mange beskeder.
Men for at vende tilbage til Kevin Diks, så følte han sig også selv godt til rette på højre back.
– Jeg følte mig komfortabel. Jeg synes også, det hjælper at have spillet centerforsvarer og venstre back, når du så kommer tilbage på højre back. Du får et andet perspektiv, når du også har spillet på nogle andre positioner, siger Kevin Diks og tilføjer om præstationen:
– Vi får de tre point, men derudover synes jeg, det var en meget moden og fokuseret kamp fra vores side. Der var et par minutter efter minut 60, hvor de havde bolden en smule, og der fortalte vi hinanden, at vi skulle bevare fokus. I andre kampe har vi lavet nogle fejl, men her bevarede vi fokus.
Der resterer to kampe af sæsonen for Kevin Diks og FC København. På søndag mod Kolding IF i pokalturneringen, inden man lukker efteråret mod Rapid Wien i Conference League.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
Delaney afslører dialog
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby