Storslået og historisk: FCN smadrer Fenerbahce

Med en helstøbt indsats i begge ender af banen ydmygede FC Nordsjælland torsdag aften Fenerbahce i Europa.



FC Nordsjælland spillede en af sæsonens bedste fodboldkampe, da holdet torsdag aften vandt med tenniscifrene 6-1 over Fenerbahce i gruppespillet i Conference League.

Med den overbevisende sejr over det tyrkiske storhold har FCN gode muligheder for at avancere til forårets knockoutkampe som et af de to bedste hold i gruppen.

Stemningen var i helt top på et udsolgt stadion i Farum med 7323 tilskuere, og det skyldtes mest af alt udeholdets mange tusinde tyrkiske fans.

En tur rundt om stadion før kampen afslørede, at mange af dem var danskere med tyrkisk baggrund eller herboende tyrkere, som holdt med Fenerbahce.

De tyrkiske fans skabte en international stemning, og umiddelbart virkede de ikke til at ville skabe ballade, men derimod en fodboldfest.

Det var dog FCN og holdets fans, der havde mest af feste over på selve banen.

FCN kom foran 1-0 på et hjørnespark efter 21 minutter. Jeppe Tverskov forlængede bolden videre til en helt fri Lucas Hey, der havde nemt ved at prikke den ind tæt på mål.

Det var nogle gode minutter for FCN, der sprudlede i offensiven.

Efter et seværdigt og elegant opspil, hvor bolden gik fra den ene FCN-spiller til anden, fordoblede midtbanespilleren Daniel Svensson føringen efter 25 minutter.

Igen var Tverskov med i opspillet, da han med en dyb stikning fandt Mohamed Diomande, der smart lagde den til siden til Svensson, der kom i løb ind i feltet og afsluttede fladt.

Samtidig med det sprudlende offensive spil, der ellers har været en mangelvare på det seneste for FCN, stod defensiven stærkt.

Bortset fra de sidste fem minutter i første halvleg.

For i de fem minutter lagde tyrkerne et voldsomt pres ned mod nordsjællændernes forsvar, som pludselig var skrøbeligt og hullet som en si.

Efter 44 minutter sparkede Fenerbahces angriber Michy Batshuayi bolden i nettet fra kanten af feltet. Belgieren havde brændt en chance tidligere i første halvleg.

Tyrkerne fik minuttet efter bolden i nettet endnu en gang. Alle troede, at der var udlignet til 2-2, men efter et VAR-tjek blev målet korrekt annulleret for en arm på bolden.

En pausesnak stabiliserede igen FCN-defensiven, og offensiven blev ved med at brillere.

Den indskiftede angriber Benjamin Nygren kom alene igennem og bragte FCN foran 3-1 ti minutter inde i anden halvleg.

Svenskeren scorede efter 75 og 84 minutter også til 5-1 og 6-1 i det, der endte som en total ydmygelse af de efterhånden modløse tyrkere.

Mellem de to første Nygren-kasser kom også angriberen Christian Rasmussen på tavlen med målet til 4-1 på en ripost.

FCN topper med storsejren gruppen med ti point og står lige nu til at gå direkte videre til ottendedelsfinalerne inden den sjette og sidste kamp i gruppen.

Fenerbahce har ni point på andenpladsen i gruppen. Derefter følger Ludogorets med ni point på tredjepladsen.

Trnava er sikker på at ende sidst. Kun de to bedste hold går videre. Toeren går videre til playoffkampe om at komme i ottendedelsfinalerne.

FCN skal i den sidste gruppekamp en tur til Bulgarien, hvor mesterholdet Ludogorets venter. FCN skal formentlig have et point for at gå videre til knockoutfasen. Med en sejr er holdet sikker på førstepladsen.

/ritzau/





Chido Obi var ustyrlig




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Salah strålede for Liverpool

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Boilesen peger på FC København

OB – FC Midtjylland

FC Fredericia – AGF



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

‘Det var forfærdeligt at se på!’

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

For første gang siden 1999!

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Jagter Christian Nørgaard

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Stort Brøndby-boost

Interessen er eksploderet på grund af FC København

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Præsenterer Thomas Franks afløser

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

FC København – FC Nordsjælland

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen