Dansk fodbold går glip af den ekstra europæisk plads i 2025, som ellers virkede mere end realistisk for få uger siden.
Onsdag aften vandt Olympiakos finalen i Conference League med 1-0 over Fiorentina i forlænget spilletid.
Det betyder, at Grækenland tager den vigtige 15.-plads på Uefas koefficientrangliste, der danner grundlag for antallet af europæiske deltagere.
Hvis Olympiakos ikke havde vundet, eller kampen var endt i straffesparkskonkurrence, havde næste sæsons nummer et og to i Superligaen begge får adgang til Champions League-kvalifikationen i sommeren 2025.
I alt ville Danmark have sendt fem hold ud i Europa om lidt over et år, men i stedet fortsætter Danmark med fire deltagere.
Faktisk skulle Olympiakos vinde begge semifinaler over Aston Villa og slå Fiorentina i finalen for at forhindre de gode danske nyheder. Men det var lige nøjagtig, hvad der skete.
De første 90 minutter af finalen vil ikke gå over i fodboldhistorien som nogle af de mest mindeværdige.
Intensiteten på AEK Arena kunne man ikke klage over, men højdepunkterne var ikke mange.
Måske fordi der var så meget på spil. Fiorentina havde ikke vundet en titel i 23 år, og uden for Italien skulle man helt tilbage til 1960’erne for at finde fodboldklubben fra Firenzes seneste triumf.
Omvendt kunne Olympiakos blive den første græske klub, som vandt en europæisk turnering.
Fiorentina formåede at skrabe bolden i nettet efter ni minutter, men Nikola Milenkovic stod i offsideposition, og glæden blev hurtigt afløst af ærgrelse, da linjedommerens flag kom op.
Italienerne var farligst, og særligt Giacomo Bonaventura skyldte nok en enkelt scoring efter den første halve time.
Inden for få minutter fik han to store chancer, men midtbanespillerens forsøg var for slatne til at bringe Fiorentina i front.
Hvis første halvleg var relativt chancefattig, var anden halvleg decideret chanceforladt.
For den neutrale tilskuer var det vel stort set kun Christian Kouames chance med godt 20 minutter igen, som kunne få pulsen op.
Holdene stod godt imod hinandens styrker og virkede tilfredse med den forlængede spilletid, som da også kom.
Meget bedre blev det ikke i første halvdel af forlængelsen, men ud af det blå kom afgørelsen i anden.
Ayoub El Kaabi dukkede op på et indlæg og sørgede med et hovedstødsmål for ekstatisk jubel blandt de græske fans, som dog måtte vente et par minutter, før videosystemet VAR bekræftede scoringen.
Danske Oliver Christensen overværede hele finalen fra bænken hos Fiorentina, som gik fra banen som taber af finalen for andet år i træk.
/ritzau/
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
TRANSFER
Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
Mareridt for FC Augsburg
TOPNYHED
FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’
STORT INTERVIEW
Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
FCK-boss kan snart præsentere noget
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
FC København-boss i smuttur
Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL
TRANSFER
Tidligere Superliga-profil i klubskifte
INTERVIEW
Fra den ene dag til den anden ændrede det sig
Steve Cooper giver ingen fribilletter
Ekene Chukwuani imponerer i Monaco
TOPNYHED
