Dansk fodbold går glip af den ekstra europæisk plads i 2025, som ellers virkede mere end realistisk for få uger siden.
Onsdag aften vandt Olympiakos finalen i Conference League med 1-0 over Fiorentina i forlænget spilletid.
Det betyder, at Grækenland tager den vigtige 15.-plads på Uefas koefficientrangliste, der danner grundlag for antallet af europæiske deltagere.
Hvis Olympiakos ikke havde vundet, eller kampen var endt i straffesparkskonkurrence, havde næste sæsons nummer et og to i Superligaen begge får adgang til Champions League-kvalifikationen i sommeren 2025.
I alt ville Danmark have sendt fem hold ud i Europa om lidt over et år, men i stedet fortsætter Danmark med fire deltagere.
Faktisk skulle Olympiakos vinde begge semifinaler over Aston Villa og slå Fiorentina i finalen for at forhindre de gode danske nyheder. Men det var lige nøjagtig, hvad der skete.
De første 90 minutter af finalen vil ikke gå over i fodboldhistorien som nogle af de mest mindeværdige.
Intensiteten på AEK Arena kunne man ikke klage over, men højdepunkterne var ikke mange.
Måske fordi der var så meget på spil. Fiorentina havde ikke vundet en titel i 23 år, og uden for Italien skulle man helt tilbage til 1960’erne for at finde fodboldklubben fra Firenzes seneste triumf.
Omvendt kunne Olympiakos blive den første græske klub, som vandt en europæisk turnering.
Fiorentina formåede at skrabe bolden i nettet efter ni minutter, men Nikola Milenkovic stod i offsideposition, og glæden blev hurtigt afløst af ærgrelse, da linjedommerens flag kom op.
Italienerne var farligst, og særligt Giacomo Bonaventura skyldte nok en enkelt scoring efter den første halve time.
Inden for få minutter fik han to store chancer, men midtbanespillerens forsøg var for slatne til at bringe Fiorentina i front.
Hvis første halvleg var relativt chancefattig, var anden halvleg decideret chanceforladt.
For den neutrale tilskuer var det vel stort set kun Christian Kouames chance med godt 20 minutter igen, som kunne få pulsen op.
Holdene stod godt imod hinandens styrker og virkede tilfredse med den forlængede spilletid, som da også kom.
Meget bedre blev det ikke i første halvdel af forlængelsen, men ud af det blå kom afgørelsen i anden.
Ayoub El Kaabi dukkede op på et indlæg og sørgede med et hovedstødsmål for ekstatisk jubel blandt de græske fans, som dog måtte vente et par minutter, før videosystemet VAR bekræftede scoringen.
Danske Oliver Christensen overværede hele finalen fra bænken hos Fiorentina, som gik fra banen som taber af finalen for andet år i træk.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Dårligt nyt for Brasilien
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
OPTAKT
Sverige – Tunesien
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
AGF køber ham
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
OPTAKT
Qatar – Schweiz
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
TOPNYHED