Olympiakos vinder Conference League

Olympiakos slukker det danske Europa-håb.



Dansk fodbold går glip af den ekstra europæisk plads i 2025, som ellers virkede mere end realistisk for få uger siden.

Onsdag aften vandt Olympiakos finalen i Conference League med 1-0 over Fiorentina i forlænget spilletid.

Det betyder, at Grækenland tager den vigtige 15.-plads på Uefas koefficientrangliste, der danner grundlag for antallet af europæiske deltagere.

Hvis Olympiakos ikke havde vundet, eller kampen var endt i straffesparkskonkurrence, havde næste sæsons nummer et og to i Superligaen begge får adgang til Champions League-kvalifikationen i sommeren 2025.

I alt ville Danmark have sendt fem hold ud i Europa om lidt over et år, men i stedet fortsætter Danmark med fire deltagere.

Faktisk skulle Olympiakos vinde begge semifinaler over Aston Villa og slå Fiorentina i finalen for at forhindre de gode danske nyheder. Men det var lige nøjagtig, hvad der skete.

De første 90 minutter af finalen vil ikke gå over i fodboldhistorien som nogle af de mest mindeværdige.

Intensiteten på AEK Arena kunne man ikke klage over, men højdepunkterne var ikke mange.

Måske fordi der var så meget på spil. Fiorentina havde ikke vundet en titel i 23 år, og uden for Italien skulle man helt tilbage til 1960’erne for at finde fodboldklubben fra Firenzes seneste triumf.

Omvendt kunne Olympiakos blive den første græske klub, som vandt en europæisk turnering.

Fiorentina formåede at skrabe bolden i nettet efter ni minutter, men Nikola Milenkovic stod i offsideposition, og glæden blev hurtigt afløst af ærgrelse, da linjedommerens flag kom op.
Italienerne var farligst, og særligt Giacomo Bonaventura skyldte nok en enkelt scoring efter den første halve time.
Inden for få minutter fik han to store chancer, men midtbanespillerens forsøg var for slatne til at bringe Fiorentina i front.

Hvis første halvleg var relativt chancefattig, var anden halvleg decideret chanceforladt.

For den neutrale tilskuer var det vel stort set kun Christian Kouames chance med godt 20 minutter igen, som kunne få pulsen op.

Holdene stod godt imod hinandens styrker og virkede tilfredse med den forlængede spilletid, som da også kom.

Meget bedre blev det ikke i første halvdel af forlængelsen, men ud af det blå kom afgørelsen i anden.

Ayoub El Kaabi dukkede op på et indlæg og sørgede med et hovedstødsmål for ekstatisk jubel blandt de græske fans, som dog måtte vente et par minutter, før videosystemet VAR bekræftede scoringen.

Danske Oliver Christensen overværede hele finalen fra bænken hos Fiorentina, som gik fra banen som taber af finalen for andet år i træk.

/ritzau/





Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

I svime over Oscar Schwartau

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Store navne kan forlade Brøndby IF

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Intet aftryk!

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Johannes Hoff Thorup er på listen

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Marokko er blevet fodboldens mekka