Thomasberg før Legia: Havde dårlig smag i munden

FC Midtjylland tager torsdag aften hul på playoff-runden i kvalifikationen til Conference League, hvor de møder polske Legia. Her er der lagt op til to meget sæson-definerende opgør, da en samlet FCM-sejr betyder endnu et europæisk gruppespil for midtjyderne – mens det modsatte betyder, at de er helt ude. Her kommer det danske hold ind…



FC Midtjylland tager torsdag aften hul på playoff-runden i kvalifikationen til Conference League, hvor de møder polske Legia. Her er der lagt op til to meget sæson-definerende opgør, da en samlet FCM-sejr betyder endnu et europæisk gruppespil for midtjyderne – mens det modsatte betyder, at de er helt ude.

Her kommer det danske hold ind til opgøret med et 0-1-nederlag til Brøndby, som den seneste kamp, og det var et opgør, som FCM-cheftræner Thomas Thomasberg ærgrer sig over. Det fortæller han om i et interview på klubbens hjemmeside.

– Vi fik en lidt dårlig smag i munden på den der sidste halve time, men jeg synes, at den første time kom vi fint igennem. Lidt mere end Brøndby har, men i den sidste halve time producerer vi ikke nok offensivt og bliver for passive, siger han og fortsætter:

– Det vil vi rigtig gerne have revancheret, fordi når vi er på hjemmebane, så skal det være med et offensivt mindset, og det vil vi godt vise, at den sidste halve time, den skal gerne se anderledes ud. Det kan godt være, at man ender med at tabe kampe, men vi var ikke glade for den måde, som det kom til at ende på, fortæller Thomasberg.

Når det kommer til de polske modstandere, så har han bemærket, at de kommer med rigtig meget offensivt, men der er også noget, som midtjyderne kan ramme deres modstandere på.

– De har lavet en del fejl i en del kampe, der har været med til at koste. Kigger man på de to runder, som de har spillet i Europa, så er det blevet til 5-4 og 6-5 samlet, så det fortæller meget godt, hvordan man ser dem. Der er en masse muligheder, som man kan udnytte – og en masse ting, man skal forholde sig til. Det er også derfor, at jeg er kommet frem til den måde at gøre det, at det højst sandsynligt kommer til at blive underholdende, fortæller FCM-træneren.

Når det kommer til skader, som senest har drillet FCM en del i forsvaret, så peger han på, at de stadig kommer til at mangle nogle, men at der nu er flere til rådighed end ved deres seneste opgør i søndags. Derudover er Adam Gabriel kommet til.

– Nu har vi hentet Adam fra Tjekkiet, så ham har vi også til rådighed, så det ser fint ud. Det var heller ikke nogen diskussion. Jeg kan godt forstå, at folk konstaterede det, men sådan er gamet. Der er rigtig mange kampe, og dem skal vi forholde os til. Det er det, vi rigtig gerne vil, fastslår Thomas Thomasberg.

En af de spillere, som han nok må undvære er Cho Gue-sung. Læs mere om hans skadessituation her.





Ny cheftræner stort set på plads i United


Han er ny cheftræner for Real Madrid

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Mohamed Daramy vender tilbage

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Meldes på vej mod nyt skifte

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Mareridt for FC Augsburg

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Frendrup scorer for første gang i et år

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Afviser millionbud fra Brøndby

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

FC København-boss i smuttur

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

Afviser utroligt tilbud

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Tidligere Superliga-profil i klubskifte

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

FCK-boss kan snart præsentere noget

Rådførte sig hos Kamil Grabara