Thomasberg før Legia: Havde dårlig smag i munden

FC Midtjylland tager torsdag aften hul på playoff-runden i kvalifikationen til Conference League, hvor de møder polske Legia. Her er der lagt op til to meget sæson-definerende opgør, da en samlet FCM-sejr betyder endnu et europæisk gruppespil for midtjyderne – mens det modsatte betyder, at de er helt ude. Her kommer det danske hold ind…



FC Midtjylland tager torsdag aften hul på playoff-runden i kvalifikationen til Conference League, hvor de møder polske Legia. Her er der lagt op til to meget sæson-definerende opgør, da en samlet FCM-sejr betyder endnu et europæisk gruppespil for midtjyderne – mens det modsatte betyder, at de er helt ude.

Her kommer det danske hold ind til opgøret med et 0-1-nederlag til Brøndby, som den seneste kamp, og det var et opgør, som FCM-cheftræner Thomas Thomasberg ærgrer sig over. Det fortæller han om i et interview på klubbens hjemmeside.

– Vi fik en lidt dårlig smag i munden på den der sidste halve time, men jeg synes, at den første time kom vi fint igennem. Lidt mere end Brøndby har, men i den sidste halve time producerer vi ikke nok offensivt og bliver for passive, siger han og fortsætter:

– Det vil vi rigtig gerne have revancheret, fordi når vi er på hjemmebane, så skal det være med et offensivt mindset, og det vil vi godt vise, at den sidste halve time, den skal gerne se anderledes ud. Det kan godt være, at man ender med at tabe kampe, men vi var ikke glade for den måde, som det kom til at ende på, fortæller Thomasberg.

Når det kommer til de polske modstandere, så har han bemærket, at de kommer med rigtig meget offensivt, men der er også noget, som midtjyderne kan ramme deres modstandere på.

– De har lavet en del fejl i en del kampe, der har været med til at koste. Kigger man på de to runder, som de har spillet i Europa, så er det blevet til 5-4 og 6-5 samlet, så det fortæller meget godt, hvordan man ser dem. Der er en masse muligheder, som man kan udnytte – og en masse ting, man skal forholde sig til. Det er også derfor, at jeg er kommet frem til den måde at gøre det, at det højst sandsynligt kommer til at blive underholdende, fortæller FCM-træneren.

Når det kommer til skader, som senest har drillet FCM en del i forsvaret, så peger han på, at de stadig kommer til at mangle nogle, men at der nu er flere til rådighed end ved deres seneste opgør i søndags. Derudover er Adam Gabriel kommet til.

– Nu har vi hentet Adam fra Tjekkiet, så ham har vi også til rådighed, så det ser fint ud. Det var heller ikke nogen diskussion. Jeg kan godt forstå, at folk konstaterede det, men sådan er gamet. Der er rigtig mange kampe, og dem skal vi forholde os til. Det er det, vi rigtig gerne vil, fastslår Thomas Thomasberg.

En af de spillere, som han nok må undvære er Cho Gue-sung. Læs mere om hans skadessituation her.







EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Chido Obi var ustyrlig

Boilesen peger på FC København

FCK-bænken var rasende!

FC Fredericia – AGF

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

OB – FC Midtjylland

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende

United fortryder: Stor uenighed om Rashford



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Salah strålede for Liverpool

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

‘Jeg skammer mig’

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Præsenterer Thomas Franks afløser

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

For første gang siden 1999!



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Danmark indleder med et brag mod Norge

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Stort Brøndby-boost

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

FC København – FC Nordsjælland