FC Midtjylland tager torsdag aften hul på playoff-runden i kvalifikationen til Conference League, hvor de møder polske Legia. Her er der lagt op til to meget sæson-definerende opgør, da en samlet FCM-sejr betyder endnu et europæisk gruppespil for midtjyderne – mens det modsatte betyder, at de er helt ude.
Her kommer det danske hold ind til opgøret med et 0-1-nederlag til Brøndby, som den seneste kamp, og det var et opgør, som FCM-cheftræner Thomas Thomasberg ærgrer sig over. Det fortæller han om i et interview på klubbens hjemmeside.
– Vi fik en lidt dårlig smag i munden på den der sidste halve time, men jeg synes, at den første time kom vi fint igennem. Lidt mere end Brøndby har, men i den sidste halve time producerer vi ikke nok offensivt og bliver for passive, siger han og fortsætter:
– Det vil vi rigtig gerne have revancheret, fordi når vi er på hjemmebane, så skal det være med et offensivt mindset, og det vil vi godt vise, at den sidste halve time, den skal gerne se anderledes ud. Det kan godt være, at man ender med at tabe kampe, men vi var ikke glade for den måde, som det kom til at ende på, fortæller Thomasberg.
Når det kommer til de polske modstandere, så har han bemærket, at de kommer med rigtig meget offensivt, men der er også noget, som midtjyderne kan ramme deres modstandere på.
– De har lavet en del fejl i en del kampe, der har været med til at koste. Kigger man på de to runder, som de har spillet i Europa, så er det blevet til 5-4 og 6-5 samlet, så det fortæller meget godt, hvordan man ser dem. Der er en masse muligheder, som man kan udnytte – og en masse ting, man skal forholde sig til. Det er også derfor, at jeg er kommet frem til den måde at gøre det, at det højst sandsynligt kommer til at blive underholdende, fortæller FCM-træneren.
Når det kommer til skader, som senest har drillet FCM en del i forsvaret, så peger han på, at de stadig kommer til at mangle nogle, men at der nu er flere til rådighed end ved deres seneste opgør i søndags. Derudover er Adam Gabriel kommet til.
– Nu har vi hentet Adam fra Tjekkiet, så ham har vi også til rådighed, så det ser fint ud. Det var heller ikke nogen diskussion. Jeg kan godt forstå, at folk konstaterede det, men sådan er gamet. Der er rigtig mange kampe, og dem skal vi forholde os til. Det er det, vi rigtig gerne vil, fastslår Thomas Thomasberg.
En af de spillere, som han nok må undvære er Cho Gue-sung. Læs mere om hans skadessituation her.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
Interessen er eksploderet på grund af FC København
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
FC København-boss reagerer på tilråb
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
Arteta er utilfreds med disciplinen
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning