Thomasberg før Legia: Havde dårlig smag i munden

FC Midtjylland tager torsdag aften hul på playoff-runden i kvalifikationen til Conference League, hvor de møder polske Legia. Her er der lagt op til to meget sæson-definerende opgør, da en samlet FCM-sejr betyder endnu et europæisk gruppespil for midtjyderne – mens det modsatte betyder, at de er helt ude. Her kommer det danske hold ind…



FC Midtjylland tager torsdag aften hul på playoff-runden i kvalifikationen til Conference League, hvor de møder polske Legia. Her er der lagt op til to meget sæson-definerende opgør, da en samlet FCM-sejr betyder endnu et europæisk gruppespil for midtjyderne – mens det modsatte betyder, at de er helt ude.

Her kommer det danske hold ind til opgøret med et 0-1-nederlag til Brøndby, som den seneste kamp, og det var et opgør, som FCM-cheftræner Thomas Thomasberg ærgrer sig over. Det fortæller han om i et interview på klubbens hjemmeside.

– Vi fik en lidt dårlig smag i munden på den der sidste halve time, men jeg synes, at den første time kom vi fint igennem. Lidt mere end Brøndby har, men i den sidste halve time producerer vi ikke nok offensivt og bliver for passive, siger han og fortsætter:

– Det vil vi rigtig gerne have revancheret, fordi når vi er på hjemmebane, så skal det være med et offensivt mindset, og det vil vi godt vise, at den sidste halve time, den skal gerne se anderledes ud. Det kan godt være, at man ender med at tabe kampe, men vi var ikke glade for den måde, som det kom til at ende på, fortæller Thomasberg.

Når det kommer til de polske modstandere, så har han bemærket, at de kommer med rigtig meget offensivt, men der er også noget, som midtjyderne kan ramme deres modstandere på.

– De har lavet en del fejl i en del kampe, der har været med til at koste. Kigger man på de to runder, som de har spillet i Europa, så er det blevet til 5-4 og 6-5 samlet, så det fortæller meget godt, hvordan man ser dem. Der er en masse muligheder, som man kan udnytte – og en masse ting, man skal forholde sig til. Det er også derfor, at jeg er kommet frem til den måde at gøre det, at det højst sandsynligt kommer til at blive underholdende, fortæller FCM-træneren.

Når det kommer til skader, som senest har drillet FCM en del i forsvaret, så peger han på, at de stadig kommer til at mangle nogle, men at der nu er flere til rådighed end ved deres seneste opgør i søndags. Derudover er Adam Gabriel kommet til.

– Nu har vi hentet Adam fra Tjekkiet, så ham har vi også til rådighed, så det ser fint ud. Det var heller ikke nogen diskussion. Jeg kan godt forstå, at folk konstaterede det, men sådan er gamet. Der er rigtig mange kampe, og dem skal vi forholde os til. Det er det, vi rigtig gerne vil, fastslår Thomas Thomasberg.

En af de spillere, som han nok må undvære er Cho Gue-sung. Læs mere om hans skadessituation her.





Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Sønderjyske – Brøndby IF

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Stort flop i England – hent Elias Jelert



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Viborg FF – FC Nordsjælland



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Bayern München laver vildt comeback

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Silkeborg IF – Randers FC

Oddset styrtdykker

FC Fredericia – OB

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Han er færdig i Brøndby

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Arsenal vinder og lægger pres på City

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer