FC Midtjylland tager torsdag aften hul på playoff-runden i kvalifikationen til Conference League, hvor de møder polske Legia. Her er der lagt op til to meget sæson-definerende opgør, da en samlet FCM-sejr betyder endnu et europæisk gruppespil for midtjyderne – mens det modsatte betyder, at de er helt ude.
Her kommer det danske hold ind til opgøret med et 0-1-nederlag til Brøndby, som den seneste kamp, og det var et opgør, som FCM-cheftræner Thomas Thomasberg ærgrer sig over. Det fortæller han om i et interview på klubbens hjemmeside.
– Vi fik en lidt dårlig smag i munden på den der sidste halve time, men jeg synes, at den første time kom vi fint igennem. Lidt mere end Brøndby har, men i den sidste halve time producerer vi ikke nok offensivt og bliver for passive, siger han og fortsætter:
– Det vil vi rigtig gerne have revancheret, fordi når vi er på hjemmebane, så skal det være med et offensivt mindset, og det vil vi godt vise, at den sidste halve time, den skal gerne se anderledes ud. Det kan godt være, at man ender med at tabe kampe, men vi var ikke glade for den måde, som det kom til at ende på, fortæller Thomasberg.
Når det kommer til de polske modstandere, så har han bemærket, at de kommer med rigtig meget offensivt, men der er også noget, som midtjyderne kan ramme deres modstandere på.
– De har lavet en del fejl i en del kampe, der har været med til at koste. Kigger man på de to runder, som de har spillet i Europa, så er det blevet til 5-4 og 6-5 samlet, så det fortæller meget godt, hvordan man ser dem. Der er en masse muligheder, som man kan udnytte – og en masse ting, man skal forholde sig til. Det er også derfor, at jeg er kommet frem til den måde at gøre det, at det højst sandsynligt kommer til at blive underholdende, fortæller FCM-træneren.
Når det kommer til skader, som senest har drillet FCM en del i forsvaret, så peger han på, at de stadig kommer til at mangle nogle, men at der nu er flere til rådighed end ved deres seneste opgør i søndags. Derudover er Adam Gabriel kommet til.
– Nu har vi hentet Adam fra Tjekkiet, så ham har vi også til rådighed, så det ser fint ud. Det var heller ikke nogen diskussion. Jeg kan godt forstå, at folk konstaterede det, men sådan er gamet. Der er rigtig mange kampe, og dem skal vi forholde os til. Det er det, vi rigtig gerne vil, fastslår Thomas Thomasberg.
En af de spillere, som han nok må undvære er Cho Gue-sung. Læs mere om hans skadessituation her.
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
Årets mest læste – I elsker transfers!
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
TIPSBLADET SPECIAL
De er 2025-mestre i Superligaen
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
TRANSFER