FC Midtjylland tager torsdag aften hul på playoff-runden i kvalifikationen til Conference League, hvor de møder polske Legia. Her er der lagt op til to meget sæson-definerende opgør, da en samlet FCM-sejr betyder endnu et europæisk gruppespil for midtjyderne – mens det modsatte betyder, at de er helt ude.
Her kommer det danske hold ind til opgøret med et 0-1-nederlag til Brøndby, som den seneste kamp, og det var et opgør, som FCM-cheftræner Thomas Thomasberg ærgrer sig over. Det fortæller han om i et interview på klubbens hjemmeside.
– Vi fik en lidt dårlig smag i munden på den der sidste halve time, men jeg synes, at den første time kom vi fint igennem. Lidt mere end Brøndby har, men i den sidste halve time producerer vi ikke nok offensivt og bliver for passive, siger han og fortsætter:
– Det vil vi rigtig gerne have revancheret, fordi når vi er på hjemmebane, så skal det være med et offensivt mindset, og det vil vi godt vise, at den sidste halve time, den skal gerne se anderledes ud. Det kan godt være, at man ender med at tabe kampe, men vi var ikke glade for den måde, som det kom til at ende på, fortæller Thomasberg.
Når det kommer til de polske modstandere, så har han bemærket, at de kommer med rigtig meget offensivt, men der er også noget, som midtjyderne kan ramme deres modstandere på.
– De har lavet en del fejl i en del kampe, der har været med til at koste. Kigger man på de to runder, som de har spillet i Europa, så er det blevet til 5-4 og 6-5 samlet, så det fortæller meget godt, hvordan man ser dem. Der er en masse muligheder, som man kan udnytte – og en masse ting, man skal forholde sig til. Det er også derfor, at jeg er kommet frem til den måde at gøre det, at det højst sandsynligt kommer til at blive underholdende, fortæller FCM-træneren.
Når det kommer til skader, som senest har drillet FCM en del i forsvaret, så peger han på, at de stadig kommer til at mangle nogle, men at der nu er flere til rådighed end ved deres seneste opgør i søndags. Derudover er Adam Gabriel kommet til.
– Nu har vi hentet Adam fra Tjekkiet, så ham har vi også til rådighed, så det ser fint ud. Det var heller ikke nogen diskussion. Jeg kan godt forstå, at folk konstaterede det, men sådan er gamet. Der er rigtig mange kampe, og dem skal vi forholde os til. Det er det, vi rigtig gerne vil, fastslår Thomas Thomasberg.
En af de spillere, som han nok må undvære er Cho Gue-sung. Læs mere om hans skadessituation her.
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Melder ud om Kasper Hjulmand
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
AVIS
Klar på chokskifte
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
Dybt bekymret over VM i USA
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
Stor profil glad for Brøndby
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
Vild stime før Danmark-brag