FC Midtjylland tager torsdag aften hul på playoff-runden i kvalifikationen til Conference League, hvor de møder polske Legia. Her er der lagt op til to meget sæson-definerende opgør, da en samlet FCM-sejr betyder endnu et europæisk gruppespil for midtjyderne – mens det modsatte betyder, at de er helt ude.
Her kommer det danske hold ind til opgøret med et 0-1-nederlag til Brøndby, som den seneste kamp, og det var et opgør, som FCM-cheftræner Thomas Thomasberg ærgrer sig over. Det fortæller han om i et interview på klubbens hjemmeside.
– Vi fik en lidt dårlig smag i munden på den der sidste halve time, men jeg synes, at den første time kom vi fint igennem. Lidt mere end Brøndby har, men i den sidste halve time producerer vi ikke nok offensivt og bliver for passive, siger han og fortsætter:
– Det vil vi rigtig gerne have revancheret, fordi når vi er på hjemmebane, så skal det være med et offensivt mindset, og det vil vi godt vise, at den sidste halve time, den skal gerne se anderledes ud. Det kan godt være, at man ender med at tabe kampe, men vi var ikke glade for den måde, som det kom til at ende på, fortæller Thomasberg.
Når det kommer til de polske modstandere, så har han bemærket, at de kommer med rigtig meget offensivt, men der er også noget, som midtjyderne kan ramme deres modstandere på.
– De har lavet en del fejl i en del kampe, der har været med til at koste. Kigger man på de to runder, som de har spillet i Europa, så er det blevet til 5-4 og 6-5 samlet, så det fortæller meget godt, hvordan man ser dem. Der er en masse muligheder, som man kan udnytte – og en masse ting, man skal forholde sig til. Det er også derfor, at jeg er kommet frem til den måde at gøre det, at det højst sandsynligt kommer til at blive underholdende, fortæller FCM-træneren.
Når det kommer til skader, som senest har drillet FCM en del i forsvaret, så peger han på, at de stadig kommer til at mangle nogle, men at der nu er flere til rådighed end ved deres seneste opgør i søndags. Derudover er Adam Gabriel kommet til.
– Nu har vi hentet Adam fra Tjekkiet, så ham har vi også til rådighed, så det ser fint ud. Det var heller ikke nogen diskussion. Jeg kan godt forstå, at folk konstaterede det, men sådan er gamet. Der er rigtig mange kampe, og dem skal vi forholde os til. Det er det, vi rigtig gerne vil, fastslår Thomas Thomasberg.
En af de spillere, som han nok må undvære er Cho Gue-sung. Læs mere om hans skadessituation her.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Stjerne alvorligt skadet – misser VM
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
MEDIE