Thomasberg før Legia: Havde dårlig smag i munden

FC Midtjylland tager torsdag aften hul på playoff-runden i kvalifikationen til Conference League, hvor de møder polske Legia. Her er der lagt op til to meget sæson-definerende opgør, da en samlet FCM-sejr betyder endnu et europæisk gruppespil for midtjyderne – mens det modsatte betyder, at de er helt ude. Her kommer det danske hold ind…



FC Midtjylland tager torsdag aften hul på playoff-runden i kvalifikationen til Conference League, hvor de møder polske Legia. Her er der lagt op til to meget sæson-definerende opgør, da en samlet FCM-sejr betyder endnu et europæisk gruppespil for midtjyderne – mens det modsatte betyder, at de er helt ude.

Her kommer det danske hold ind til opgøret med et 0-1-nederlag til Brøndby, som den seneste kamp, og det var et opgør, som FCM-cheftræner Thomas Thomasberg ærgrer sig over. Det fortæller han om i et interview på klubbens hjemmeside.

– Vi fik en lidt dårlig smag i munden på den der sidste halve time, men jeg synes, at den første time kom vi fint igennem. Lidt mere end Brøndby har, men i den sidste halve time producerer vi ikke nok offensivt og bliver for passive, siger han og fortsætter:

– Det vil vi rigtig gerne have revancheret, fordi når vi er på hjemmebane, så skal det være med et offensivt mindset, og det vil vi godt vise, at den sidste halve time, den skal gerne se anderledes ud. Det kan godt være, at man ender med at tabe kampe, men vi var ikke glade for den måde, som det kom til at ende på, fortæller Thomasberg.

Når det kommer til de polske modstandere, så har han bemærket, at de kommer med rigtig meget offensivt, men der er også noget, som midtjyderne kan ramme deres modstandere på.

– De har lavet en del fejl i en del kampe, der har været med til at koste. Kigger man på de to runder, som de har spillet i Europa, så er det blevet til 5-4 og 6-5 samlet, så det fortæller meget godt, hvordan man ser dem. Der er en masse muligheder, som man kan udnytte – og en masse ting, man skal forholde sig til. Det er også derfor, at jeg er kommet frem til den måde at gøre det, at det højst sandsynligt kommer til at blive underholdende, fortæller FCM-træneren.

Når det kommer til skader, som senest har drillet FCM en del i forsvaret, så peger han på, at de stadig kommer til at mangle nogle, men at der nu er flere til rådighed end ved deres seneste opgør i søndags. Derudover er Adam Gabriel kommet til.

– Nu har vi hentet Adam fra Tjekkiet, så ham har vi også til rådighed, så det ser fint ud. Det var heller ikke nogen diskussion. Jeg kan godt forstå, at folk konstaterede det, men sådan er gamet. Der er rigtig mange kampe, og dem skal vi forholde os til. Det er det, vi rigtig gerne vil, fastslår Thomas Thomasberg.

En af de spillere, som han nok må undvære er Cho Gue-sung. Læs mere om hans skadessituation her.





Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Storklub jagter to danskere

Kan få store konsekvenser for Eriksen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Klar til at gå shopamok

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Højlund slutter sæsonen med bravour

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Crystal Palace – Rayo Vallecano

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Fem bud på Brøndbys nye træner

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent