FC Nordsjælland lagde ud med et nederlag på 1-3 på udebane mod Fenerbahce i Conference League-gruppespillet, og torsdag har Farum-mandskabet muligheden for at komme op på hesten igen, når de skal møde Ludogorets fra Bulgarien.
Her bliver det en kamp, hvor FCN-cheftræner lægger op til at bruge noget af deres plan fra kampen mod Partizan tidligere på sæsonen. Det fortæller han i et interview på klubbens hjemmeside.
– For det er nok dem, de minder mest om. Vi skal løse opgaverne kollektivt. Det er ikke til vores fordel, hvis kampen bliver for duelpræget. Så vi vil prøve at sætte nogle situationer op og se, om vi kan lede dem nogle bestemte steder hen i deres spil med bolden, så vi er på forkant i den del af det, siger han og fortsætter:
– Det bliver igen meget vigtigt for os at tage styringen med bolden. For de er et hold, der er vant til at have bolden meget. Så hvis vi kan tage den fra dem, så synes vi, at der ligge nogle muligheder for os. Vi tror på, at vores hurtige spil med bolden og vores kollektiv generelt kan være medvirkende til at kunne bryde dem ned, lyder det fra Thorup.
Desuden står det helt klart for ham, hvem de skal holde mest øje med i torsdagens kamp, hvor Bernard Tekpetey bliver set som en, der er med i stort set alt, hvad de får lavet i offensiven. Og så er der to mere.
– Desuden har de to midtbanespillere, som styrer ret meget af spillet for dem. Claude Goncalves, som er en rigtig dygtig spiller med bolden, og Jakub Piotrowski, som er mere en boks-til-boks spiller og som virkelig er involveret i meget – både offensivt og defensivt, fortæller Johannes Hoff Thorup.
Kampen spilles torsdag aften klokken 21.
I Ludogorets har de hørt dårligt om FCN’s bane. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Arsenal-træner er rasende
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
NYHEDER
Landsholdet annoncerer to testkampe
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Dansk viking på vej mod trist afslutning
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
FCM stanger lang karantæne ud til fan
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
HELT VILDT
