Thorup: Dem skal vi holde øje med fra Ludogorets

FC Nordsjælland-cheftræneren udpeger tre spillere, som betyder særligt meget.



FC Nordsjælland lagde ud med et nederlag på 1-3 på udebane mod Fenerbahce i Conference League-gruppespillet, og torsdag har Farum-mandskabet muligheden for at komme op på hesten igen, når de skal møde Ludogorets fra Bulgarien.

Her bliver det en kamp, hvor FCN-cheftræner lægger op til at bruge noget af deres plan fra kampen mod Partizan tidligere på sæsonen. Det fortæller han i et interview på klubbens hjemmeside.

– For det er nok dem, de minder mest om. Vi skal løse opgaverne kollektivt. Det er ikke til vores fordel, hvis kampen bliver for duelpræget. Så vi vil prøve at sætte nogle situationer op og se, om vi kan lede dem nogle bestemte steder hen i deres spil med bolden, så vi er på forkant i den del af det, siger han og fortsætter:

– Det bliver igen meget vigtigt for os at tage styringen med bolden. For de er et hold, der er vant til at have bolden meget. Så hvis vi kan tage den fra dem, så synes vi, at der ligge nogle muligheder for os. Vi tror på, at vores hurtige spil med bolden og vores kollektiv generelt kan være medvirkende til at kunne bryde dem ned, lyder det fra Thorup.

Desuden står det helt klart for ham, hvem de skal holde mest øje med i torsdagens kamp, hvor Bernard Tekpetey bliver set som en, der er med i stort set alt, hvad de får lavet i offensiven. Og så er der to mere.

– Desuden har de to midtbanespillere, som styrer ret meget af spillet for dem. Claude Goncalves, som er en rigtig dygtig spiller med bolden, og Jakub Piotrowski, som er mere en boks-til-boks spiller og som virkelig er involveret i meget – både offensivt og defensivt, fortæller Johannes Hoff Thorup.

Kampen spilles torsdag aften klokken 21. 

I Ludogorets har de hørt dårligt om FCN’s bane. Læs mere om det her.





TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Monstersalg: FC København-boss jubler

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Barcelona – Real Madrid

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Atletico Madrid interesseret i dansker

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

VM får tre åbningsceremonier – stjerner optræder



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre