Thorup: Dem skal vi holde øje med fra Ludogorets

FC Nordsjælland-cheftræneren udpeger tre spillere, som betyder særligt meget.



FC Nordsjælland lagde ud med et nederlag på 1-3 på udebane mod Fenerbahce i Conference League-gruppespillet, og torsdag har Farum-mandskabet muligheden for at komme op på hesten igen, når de skal møde Ludogorets fra Bulgarien.

Her bliver det en kamp, hvor FCN-cheftræner lægger op til at bruge noget af deres plan fra kampen mod Partizan tidligere på sæsonen. Det fortæller han i et interview på klubbens hjemmeside.

– For det er nok dem, de minder mest om. Vi skal løse opgaverne kollektivt. Det er ikke til vores fordel, hvis kampen bliver for duelpræget. Så vi vil prøve at sætte nogle situationer op og se, om vi kan lede dem nogle bestemte steder hen i deres spil med bolden, så vi er på forkant i den del af det, siger han og fortsætter:

– Det bliver igen meget vigtigt for os at tage styringen med bolden. For de er et hold, der er vant til at have bolden meget. Så hvis vi kan tage den fra dem, så synes vi, at der ligge nogle muligheder for os. Vi tror på, at vores hurtige spil med bolden og vores kollektiv generelt kan være medvirkende til at kunne bryde dem ned, lyder det fra Thorup.

Desuden står det helt klart for ham, hvem de skal holde mest øje med i torsdagens kamp, hvor Bernard Tekpetey bliver set som en, der er med i stort set alt, hvad de får lavet i offensiven. Og så er der to mere.

– Desuden har de to midtbanespillere, som styrer ret meget af spillet for dem. Claude Goncalves, som er en rigtig dygtig spiller med bolden, og Jakub Piotrowski, som er mere en boks-til-boks spiller og som virkelig er involveret i meget – både offensivt og defensivt, fortæller Johannes Hoff Thorup.

Kampen spilles torsdag aften klokken 21. 

I Ludogorets har de hørt dårligt om FCN’s bane. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Tottenham jagter choktransfer

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

AC Milan kigger på dansker

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Brian Riemer peger på tre årsager

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Atletico Madrid – Arsenal



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Braithwaite del af stor transferplan

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir