Trak vejret 10 gange: Nødt til at styre følelserne

Sune Smith-Nielsen, sportsdirektør i FC København, var træt af nederlaget til Rapid Wien, hvor hans hold fik en røvfuld.



(Tipsbladet i Wien)

FC Københavns sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, var ligesom sin cheftræner, Jacob Neestrup, bundærlig, da han skulle sætte ord på den forfærdelige sidste kamp i 2024, hvor løverne tabte med 0-3 til Rapid Wien. 

– Lortekamp. Jeg er pisseærgerlig. Det er ikke godt nok. Vi taber 3-0, det er sådan, det er en gang imellem, siger Sune Smith-Nielsen, inden han dog sætter sig op i helikopteren qua sit job og får det overordnede overblik. 

Det viser trods torsdagens skuffelse i Conference League, at man er videre i selvsamme turnering, og samtidig fører de Superligaen og er videre til semifinalerne i pokalturneringen. 

– Det er pisseærgerligt at stå her og sige, når vi lige har tabt 3-0, men samlet set ved vi godt, og det sagde vi før kampen, at vi ligger godt til i Superligaen ved at ligge nummer ét, vi er videre i pokalturneringen, og vi er videre i Europa. 

– Og hvis man kigger på de tre ting, så er det isoleret rigtig, rigtig fint. Og når vi så kigger på præstationer, er der rigtig mange ting, vi gerne vil forbedre, og vi ved, at vi skal udvikle vores hold, og det synes jeg, at vi er godt på vej med i rigtig mange faser af spillet. 

– Der kommer en pause nu, hvor vi kan arbejde med nogle ting. Og så har vi muligheden for at angribe de her tre turneringer, når vi kommer tilbage efter juleferien, forklarer Sune Smith-Nielsen, der selv så meget sammenbidt ud, inden han stillede sig frem til interview med den skrevne presse. 

Forinden kunne han konstatere, at FC København med nederlaget dumpede ned i tabellen i Conference League, så modstanderen i forårets knald eller fald-kampe bliver af en sværere karakter. 

Det hedder enten Real Betis fra Spanien eller Heidenheim fra Tyskland.  

– Jeg skal også trække vejret 10 gange, inden jeg stiller mig her, fordi jeg netop kan gå i følelser og lade være med at være nøgtern, for du ved jo godt, at du havde stillet mig andre spørgsmål, hvis vi havde vundet 3-0.  

– Så havde vi da helt sikkert stået med en anden følelse. Selvfølgelig havde vi det, men de følelser er vi nødt til at have i dag, og jeg er nødt til styre dem, når jeg står her og snakker med jer, men selvfølgelig må vi kigge samlet set over de 33 kampe. 

– Vi spillede 33 kampe i Superligaen i sidste sæson, dem har vi spillet nu, så det er en gylden mulighed for at se sig tilbage, når vi lige har spist en and og lidt andet. Og så gå i gang med det evalueringsarbejde, der selvfølgelig er i gang, men så møder vi ind efter nytår, og så skal vi angribe de ting, vi skal blive bedre til og udvikle os som hold. Det kræver det. 

– Og så har vi tre turneringer, vi er med i, forklarer sportsdirektøren i FC København, der kun regner med en smule ro i juleferien. 

Den prøver han at tage sig lidt tid som et krav fra sine nærmeste. 

– Forhåbentlig lidt, det har jeg da lovet min familie og børn, men der er da en telefon og en WhatsApp, som nok kommer til at arbejde lidt, bemærker Sune Smith-Nielsen få dage, inden transfervinduet får alvor åbner.  





Rundens Hold i Superligaen – 14. spillerunde


– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid

Neestrup: ‘De to største i Danmark’

Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio

Amin Chiakha tilbage til FCK?

Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

FCM jagter Franculino-erstatning

Oliver Sonne-situation vækker opsigt

Jacob Neestrup: ‘De kommer med et fly senere’

David Nielsen, den er til dig!

Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’

Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen

Deler godt FC København-nyt

Steve Cooper overrasker stort

I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg

Tadej vil gerne – holdet siger nej

– Brøndby har min støtte

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

Jacob Neestrup storroser Nicklas Bendtner

– Jeg er ham evigt taknemmelig

Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?

Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

Scorer hvert 49. minut

Derfor vinder Brøndby ikke guld

Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel

Roser Superliga-stjerne: – En fantastisk spiller

Premier League-klub lurer på Erik ten Hag

Vanvittig kamp af Clement Bischoff

Den røde alarm kommer til at bimle og bamle

Til møde – millioner på vej til Brøndby?

Thomas Frank har fået en undskyldning

Slår fast: Han kommer til at koste

De tager over for Ivan Prelec

Monaco kan overraske i Norge

Franculino redder FCM

Kæmpebøde for dokumentsvindel

– FCK er ikke det bedste sted

Erkender fejl: Prelec skulle ikke være genansat

Sådan starter FC Midtjylland og AGF

Vigtigt nyt for Brian Riemer

Vejle fyrer Prelec

Landstræner overrasker: Her er VM-truppen