(Tipsbladet i Sevilla) FC København kom tidligt bagud i Conference League-kampen mod Betis, men der var ingen rysten på hånden hos Jacob Neestrup og kompagni, og til trods for en lidt presset første halvleg for københavnerne holdt man fast og sendte samme hold ud til anden halvleg.
FC København-spillerne var sågar tidligt på banen efter pausen, som om alt kørte på skinner.
Det lykkedes da også at få et vigtigt point med hjem til Danmark, da Kevin Diks sikrede 1-1 på en straffesparksscoring, men der var faktisk også en anden årsag til den hurtige tilbagevenden til banen og anden halvleg.
For da Tipsbladet skulle høre ind til den del, afslørede FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup, at UEFA har givet dem en advarsel for tidligere at være for sent på banen.
– Nu er det sådan, at vi har fået en lille warning fra UEFA, fordi vi har været ude for sent et par gange, så det er om at få folk ud i god tid. Jeg var rolig i pausen, for jeg synes, at vi var, hvor vi skulle være, siger Jacob Neestrup og tilføjer:
– På mange måder – uden at jeg overhovedet skal sammenligne Betis med Bayern München, så kan jeg huske, at jeg sagde til spillerne: 'I kan få noget med drenge!' Og så skal vi sgu tage det, og der lå muligheder, og vi må ikke tage hjem uden et point eller tre.
Opgøret blev altså spillet på en svær udebane med over 45.000 utroligt larmende spanske fans, og Jacob Neestrup tøver ikke med at tale sit holds point op, for det var et godt mandskab, løverne mødte på Estadio Benito Villamarín.
– Det er et stort point, fordi det er rigtig, rigtig godt hold, der er lige under de allerbedste i Spanien, og det har de været kontinuerligt i et par sæsoner nu. Det er en kæmpe klub, slår Neestrup fast og fortsætter:
– Så det er et stort point, og det er et fortjent point, for jeg synes, at det er en meget lige kamp, hvor der er meget, meget få chancer i begge ender.
– Og jeg synes, at spillerne langt hen ad vejen følger den plan, der er lagt, og vi giver os selv muligheden for at få et point i en meget svær udebanekamp.
FC København er dermed kommet på tavlen pointmæssigt i Conference League, efter at det i første runde blev til et nederlag i Parken mod Bialystok.

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

Dette er faktisk værre end Ramajs skalle

Jeg har mistet troen på overlevelse i Superligaen

Brian Riemer melder ud om Andreas Christensen

FC København henter ny topboss

Tager tykt pis på Wolfsburg-rygte

Færdig i FCK

‘Plejer ikke at være symptomatisk på AGF’

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Bretonere kan udnytte Toulouse-deroute

Sådan bliver Brøndby mester, men…

Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt

Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’

FCMs hede Europa-drøm: Semifinale absolut opnåelig

Dét kan de tjene millioner på

Kæmpe succes – kan sikre FCM stort millionbeløb

‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Superliga-boss svarer Frederik Birk igen

Svensk eventyr kan sende millioner til Brøndby

FC København har Arsenal-angriber i kikkerten

Åben for skifte

Får Barcelona-comeback efter syv måneder

Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden

Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?

Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK

Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland?

FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS