FCK-stjerne advarer: Så får man aldrig et godt resultat

FC København-stjerne advarer, at Hearts er et meget fysisk og aggressivt hold.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København skal torsdag aften igen i aktion i Conference League, når Hearts gæster Parken. 

Hearts er næstsidst i den skotske liga, og det er nok ikke et hold, som mange danskere har et tæt forhold til. Til gengæld har FC Københavns stjernespiller Mohamed Elyounoussi et udmærket kendskab til klubben. 

Efterårets Profil i Superligaen har selv optrådt i skotsk fodbold, hvor han spillede for Celtic og mødte Hearts, og han forventer en gruppe hårdtslående skotter. 

– Skotske hold er ofte enkle at beskrive. De er godt organiserede, fysiske og arbejder hårdt. Vi skal se noget video, men fra de gange, jeg har mødt dem, husker jeg dem som meget fysiske og aggressive. Vi må matche dem på det punkt og spille vores spil, siger Mohamed Elyounoussi til Tipsbladet og den fremmødte presse forud for onsdagens træning. 

Hearts er som nævnt næstsidst i den skotske liga, så FC København er favoritter til opgøret, men nordmanden tager ikke let på kampen. 

– Jeg går aldrig ind til en kamp og tænker, at det bliver en enkel kamp. Hvis man går i den fælde, får man aldrig et godt resultat. Hearts har en motivation for at komme til Parken og vise, at de kan slå os. 

– Hvor man ligger i tabellen, har ikke så meget at sige. Enhver kamp har sit eget liv, siger han. 

‘Forhåbentlig kommer vi til at dominere’

Det til trods er opgaven ganske klar for FC København, fastslår Thomas Delaney over for pressen. 

– Vi skal have tre point. Så må vi se, hvordan kampens forløb er. Jeg tænker, at jeg skal se noget video om lidt, men det, jeg har kendskab til, er, at Hearts er et direkte spillende hold, som også har fået skrabet point sammen i ligafasen. Forhåbentlig kommer vi til at dominere på bolden og i sidste ende også med resultatet, siger han. 

Helt generelt er Thomas Delaney godt tilfreds med FC Københavns efterår, der har budt på blot tre nederlag, og det skal fortsættes mod Hearts torsdag, Kolding i weekenden og Rapid Wien i næste uge. 

– Jeg synes, det har været godt efter landsholdspausen. Resultatmæssigt er der ikke noget at brokke sig over. Det run skal vi holde kørende. Man kan sige, at en af tre turneringer er tjekket af. Vi ligger nummer et i Superligaen. Vi kommer nok ikke til at blive nummer et i Conference Leagues ligaspil, men vi skal videre. Og vi skal videre i pokalen. Så kan vi nok stå tilbage og sige, at det har været et fint efterår.

– Vi har fået skåret godt ned på fejlene, og vi virker skarpe for tiden foran målet. Det har jeg stået og brokket mig over mange gange, så nu skal jeg passe på med at brokke mig over, at vi ikke skaber nok, for lige for tiden er vores effektivitet høj nok, siger Thomas Delaney. 

Du er jo også selv skarp med to mål i to kampe. Regner du med at udbygge den stime torsdag?

– Ha ha, nej, jeg regner ikke med noget som helst, men det vil da være dejligt. Det er sådan lidt den gamle rolle, jeg lige har haft med lidt flere offensive løb, så det skal gerne udmønte sig i lidt assister og mål, siger han. 

Thomas Delaney og FC København møder som nævnt Hearts torsdag aften i Parken. Der er kickoff klokken 18.45. 





Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job



LIVE

TransferLIVE: Ny gigant bejler til Rashford


Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

‘En dyr fejl’

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

FCK-retur droppet

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Brøndby-duo skal væk

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Nu kan de hentes gratis

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Det kan ende helt galt


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Giver grønt lys til stor transfer

FC København-handel er gået i hårdknude



Vil af med Sory Kaba

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Henter Emil Riis

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Afvist af United

– Det virker bare lidt mærkeligt

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker



Enighed – scorer kongeløn i Bayern München 

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Kongeklø til Den Gamle Dame

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Skandale! I har givet op, DBU

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold



Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Jagter tidligere Superliga-stjerne