Viborg skal torsdag gøre arbejdet færdigt i Conference League-kvalifikationsopgøret mod FK Suduva, som viborgenserne vandt med 1-0 i det første opgør på udebane. Her var det en kamp, hvor en del VFF-fans havde taget turen på udebane.
Det var noget, der har gjort indtryk på Viborg-anfører Jeppe Grønning, fortæller han på klubbens hjemmeside.
– Opbakningen i Litauen var fantastisk og det betyder rigtig meget for os. Med sådan en opbakning, så føler man sig som en del af en storklub, siger han og fortsætter:
– Jeg er ikke sikker på, at ret mange andre danske klubber ville have så mange fans med på udebane i Litauen, så på den front kan vi måle os med de største klubber herhjemme, som ellers er større end os på andre parametre. Så det var fantastisk at opleve, og den støtte var med til at holde os kørende hele vejen igennem, fortæller Grønning.
Han peger endvidere på, at der formentlig kommer endnu flere tilskuere til returkampen, og slår fast, at det betyder meget for dem med en stærk opbakning, som kan blive en afgørende faktor.
– Vi ved, at det bliver en kamp, hvor vi skal arbejde koncentreret hele vejen igennem. I det første opgør scorede vi først det ene mål et kvarter før tid, som lige nu er det mål, som er forskellen på de to hold. Så vi ved, at det kræver tålmodighed og koncentration, og kan vi lykkes med det, så tror jeg også på, at vi går videre, lyder det fra Jeppe Grønning.
Hvis Viborg går videre, så skal de møde enten B36 fra Færøerne eller Tre Fiori fra San Marino i 3. kvalifikationsrunde.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
MEDIE